UNICEF: 600 tys. dzieci na świecie jest zagrożonych niedożywieniem

Nawet 600 tysięcy dzieci na świecie może ucierpieć z powodu niedożywienia i braku dostępu do specjalnej odżywczej pasty terapeutycznej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - poinformował we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Wśród przyczyn wymienia światowy kryzys żywnościowy związany m.in. z wojną na Ukrainie.

article cover
Gallo ImagesGetty Images
UNICEF alarmuje, że z powodu wojny w Ukrainie, zmian klimatycznych i światowego kryzysu żywnościowego niedożywieniem zagrożonych jest około 600 tys. dzieci na świecieDario MitidieriGetty Images

 Koszty terapii żywieniowej dla silnie niedożywionych dzieci skoczą o 16 proc., zarówno z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jak i zakłóceń gospodarczych, stanowiących pokłosie pandemii Covid-19 - alarmuje organizacja.

Rosnące ceny uderzą w głodujące dzieci

Ceny składników pasty terapeutycznej RUTF, czyli orzechów, oliwy, cukru i dodatkowych substancji odżywczych, już wyraźnie wzrosły. UNICEF przekazał, że karton zawierający 150 opakowań pasty, wystarczających na przywrócenie do zdrowia niedożywionego dziecka w ciągu sześciu do ośmiu tygodni, kosztuje obecnie około 41 dolarów.

Wzrost cen sprawi, że na zakup past potrzebnych w różnych miejscach na świecie trzeba będzie wydać dodatkowe 25 mln dolarów - przewiduje organizacja.

Zmiany klimatu, koronawirus i wojna w Ukrainie

"Każdego roku saszetki pasty terapeutycznej ratują życie milionów dzieci na całym świecie. Szesnastoprocentowy wzrost cen może wydawać się możliwy do opanowania w kontekście globalnych rynków żywności, ale na końcu tego łańcucha dostaw znajduje się niedożywione dziecko, które rozpaczliwie potrzebuje pomocy" - przekazała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.

Ciężkie wyniszczenie organizmu dotyka około 13,6 mln dzieci poniżej piątego roku życia na świecie i jest powodem śmierci jednej piątej dzieci w tej grupie wiekowej. Przed wojną i pandemią dwie trzecie dzieci nie miały dostępu do żywności terapeutycznej, potrzebnej do ratowania życia - przekazał UNICEF.

Zaburzenie przyrostu masy ciała, czyli stan, w którym dzieci są zbyt chude jak na swój wzrost, to najbardziej widoczna i zagrażająca życiu forma niedożywienia. Osłabia układ odpornościowy, nierzadko prowadząc do zgonu.

Susza w Rogu Afryki może spowodować szybki wzrost liczby głodujących dzieci z 1,7 mln do 2 mln. Najwięcej dzieci dotkniętych zaburzeniem przyrostu masy ciała mieszka w Azji PołudniowejGallo ImagesGetty Images

Miliony dzieci na świecie cierpią z powodu niedożywienia

Najwięcej dzieci dotkniętych tą formą niedożywienia mieszka w krajach Azji Południowej. Zaburzenie przyrostu masy ciała dotyka tam 1 na 22 dzieci - trzy razy więcej niż w krajach Afryki Subsaharyjskiej. 

Z problemem niedożywienia borykają się również inne regiony świata. Na przykład w Afganistanie szacuje się, że jeszcze w tym roku ponad milion dzieci będzie niedożywionych, czyli niemal dwa razy więcej niż cztery lata temu. Z kolei susza w Rogu Afryki może spowodować szybki wzrost liczby głodujących dzieci z 1,7 mln do 2 mln.

UNICEF zauważa również, że wzrost liczby niedożywionych dzieci jest odnotowywany nawet w krajach o względnej stabilności, takich jak Uganda. Od 2016 r. z powodu rosnącego ubóstwa i braku bezpieczeństwa żywnościowego w gospodarstwach domowych, liczba dzieci w tym kraju dotkniętych zaburzeniem przyrostu masy ciała wzrosła o 40 proc. 

Do pogorszenia sytuacji przyczyniają się także negatywne skutki zmian klimatu, w tym regularna susza i niewystarczający dostęp do czystej wody i usług sanitarnych. 

Nie ma powodu, dla którego dziecko miałoby cierpieć z powodu niedożywienia. Tym bardziej, jeśli wiemy, jak temu zapobiec. Niestety jest bardzo mało czasu (...) zanim ta sytuacja stanie się znacznie, znacznie gorsza.
Catherine Russell, UNICEF

UNICEF apeluje o pomoc

Aby pomóc niedożywionym dzieciom, UNICEF apeluje o:

  • zwiększenie wydatków rządowych na walkę z niedożywieniem w 23 krajach najbardziej dotkniętych tym problemem;
  • włączenie leczenia niedożywienia do krajowych programów opieki zdrowotnej i pomocy długofalowej tak, aby wszystkie dzieci mogły z niego skorzystać, a nie tylko te znajdujące się w sytuacji kryzysu humanitarnego;
  • zapewnienie, że środki finansowe przeznaczane na walkę z globalnym kryzysem żywnościowym obejmują wydatki na żywność terapeutyczną;
  • priorytetowe traktowanie walki z niedożywieniem przez darczyńców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.
Przemysław Białkowski podcast: Sudan PołudniowyStowarzyszenie Program Czysta Polska

Źródła: PAP, Reuters, UNICEF