Minecraft uczy dzieci i graczy z całego świata na temat zmian klimatu

W grze Minecraft utworzono specjalny świat, dzięki któremu uczniowie mogą zdobywać wiedzę na temat zmian klimatu, powodzi i środowiska. Ekologiczny projekt powstał we współpracy z rządem Wielkiej Brytanii. Ekologiczny poziom dla tej jednej z najpopularniejszych gier na świecie jest dostępny za darmo.

Uczniowie w Wielkiej Brytanii oraz gracze na całym świecie mogą zagrać w specjalny poziom, który przygotowano w celach edukacji na temat zmian klimatu, powodzi i ekologii
Uczniowie w Wielkiej Brytanii oraz gracze na całym świecie mogą zagrać w specjalny poziom, który przygotowano w celach edukacji na temat zmian klimatu, powodzi i ekologiiBloombergGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Brytyjska agencja rządowa zajmująca się ochroną środowiska stworzyła świat o nazwie RiverCraft do gry Minecraft, dzięki któremu gracze mogą uczyć się na temat ochrony środowiska i zmian klimatu. Specjalny poziom w wersji edukacyjnej gry powstał we współpracy ze szkołą Archbishop Temple School w Preston w Anglii i firmą Microsoft - wydawcą tytułu. Można go pobrać za darmo, dostępny jest także bezpłatny scenariusz zajęć dla dzieci.

Świat RiverCraft pozwala graczom Minecraft: Education Edition odkryć i zrozumieć obszary, którymi zajmuje się brytyjska agencja ochrony środowiska. Grę podzielono na trzy wyzwania w formie lekcji związane z łagodzeniem skutków powodzi, zmianą klimatu i środowiskiem lokalnym.

Minecraft i ekologia? To możliwe

Do stworzenia tego wyjątkowego poziomu wykorzystano plany ryzyka powodziowego wykonane dla miast Preston i South Ribble za 54,7 mln funtów. Gra symuluje ten region, ponieważ jest on zagrożony aż trzema rodzajami powodzi: zalaniem powierzchniowym, wylewaniem rzek i powodziami nadbrzeżnymi. Minecraft daje do zrozumienia, że ich skutki mogą zostać złagodzone, ale nie można ich w pełni powstrzymać.

Poziom stworzony we współpracy z brytyjskim rządem uczy także, że postępujące zmiany klimatu będą jeszcze bardziej nasilać ekstremalne zjawiska pogodowe. Gracze mogą na własne oczy zobaczyć symulację tego, co może wywołać globalne ocieplenie, jakie będą tego konsekwencje oraz co każdy z nas może zrobić, aby tego uniknąć.

Gra uczy także o tym, jak ważna jest rola najbliższego otoczenia naturalnego przez promowanie parków, obiektów sportowych i terenów zieleni. Gracze mogą również zdobyć wiedzę na temat gatunków inwazyjnych i rodzimych, segregacji odpadów czy zrównoważonej (roślinnej) diety i ograniczania zużycia wody.

Minecraft jest obecnie jedną z najpopularniejszych na świecie gier komputerowych. Tytuł od czasu premiery w 2011 roku sprzedał się w liczbie ponad 238 milionów kopii. W 2014 roku prawa do gry za 2,5 miliarda dolarów kupiła firma Microsoft. Specjalna, edukacyjna wersja produkcji o nazwie Minecraft: Education Edition została wydana w 2016 roku.

Fragmenty rozgrywki z "ekologicznego" świata w Minecraft można zobaczyć na wideo poniżej:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas