Jedna transakcja bitcoinem ma taką samą emisje jak gospodarstwo domowe w ciągu trzech tygodni

Holenderski bank centralny De Nederlandsche Bank (DNB) zbadał wpływ kryptowalut na klimat. Okazuje się, że ślad węglowy pojedynczej transakcji kryptowalutami to ok. 402 kg CO2.

Badacze zbadali wpływ kryptowalut na klimat.
Badacze zbadali wpływ kryptowalut na klimat.KanchanaraUnsplash

Przeciętne gospodarstwo domowe emituje tyle samo CO2 przez trzy tygodnie - zauważyli eksperci DNB.

Podstawą działania kryptowalut takich jak najbardziej znany bitcoin jest technologia łańcucha bloków (blockchain). To rodzaj zdecentralizowanego cyfrowego dziennika, w którym śledzenie i weryfikowanie transakcji wymaga ogromnych mocy obliczeniowych. Proces ten wiąże się z bardzo dużym zużyciem energii, które rośnie wraz z popularnością cyfrowych tokenów.

Zakazać bitcoina

Wpływ kryptowalut na środowisko stał się w minionym roku przedmiotem kontrowersji. W reakcji na to m.in. amerykański producent elektrycznych samochodów Tesla przestał akceptować bitcoin jako metodę płatności.

Szef holenderskiego Centralnego Biura Planowania (CPB) Pieter Hasekamp uważa, że Niderlandy powinny natychmiast zakazać bitcoina i innych kryptowalut.

"Holandia musi zakazać bitcoina, zanim będzie za późno" - przekonywał już w połowie 2021 r. szef CPB w dzienniku "Financieele Dagblad".

Centralne Biuro Planowania jest oficjalnym organem doradczym rządu Holandii.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas