Berlin. Mieszkańcy sami zdecydują o neutralności klimatycznej miasta

Pod koniec miesiąca w Berlinie odbędzie się referendum w sprawie neutralności klimatycznej. Czy stolica Niemiec jest w stanie osiągnąć ten ambitny klimatyczny cel do 2030 roku?

Czy Berlin będzie neutralny klimatycznie od 2030 r.?
Czy Berlin będzie neutralny klimatycznie od 2030 r.?ODD ANDERSEN/AFP/East NewsEast News

Wkrótce mieszkańcy Berlina będą mieli szansę zadecydować o przyszłości klimatycznej miasta. Referendum  w sprawie neutralności klimatycznej zostanie przeprowadzone 26 marca br. Do tego czasu Niemcy mogą zapoznać się z informacjami, jakie kroki będzie należało podjąć, aby do 2030 r. emitować mniej gazów cieplarnianych.

Neutralność klimatyczna miast

Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Sformułowanie to ukuto w 2015 r. z okazji sporządzenia porozumienia paryskiego. Neutralność klimatyczna (zerowa emisja netto) oznacza równowagę pomiędzy emisjami gazów cieplarnianych pochodzącymi z działalności człowieka (antropogeniczne) a ich pochłanianiem.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 r. przez Berlin oznaczałoby wdrożenie wielu rozwiązań w ekspresowym tempie. Chociaż przewiduje się, że koszty tego procesu osiągną kilkadziesiąt miliardów euro, inicjatorzy referendum mówią, że przyszłe koszty generowane przez klęski żywiołowe i fale upałów będą duże wyższe.

W przypadku większości głosów "na tak" Berlin zobowiąże się do zaostrzenia przepisów dotyczących przeprowadzana termomodernizacji budynków. Koszty, jakie z tego tytułu mieliby ponieść właściciele domów, zostaną zrekompensowane - informują urzędnicy. Zmiany w mieście dotyczyłyby też sektora transportu, np. zmniejszenia ruchu samochodowego oraz tranzytu, a także ograniczenia wjazdu samochodów z silnikami spalinowymi do stref ekologicznych.

Warunkiem osiągnięcia jak najszybszej neutralności klimatycznej jest też masowe inwestowanie w energetykę odnawialną. Niemcy od kilku lat dążą do neutralności klimatycznej. W 2020 r. w Berlinie wyemitowano 14,6 mln ton CO2, a to spadek o 50 proc. w porównaniu z 1990 r.

Analogiczny tryb ustanawiania zmian w Berlinie za pomocą referendum obowiązuje od 1995 r. Jak dotąd cztery z siedmiu referendów dotyczące np. nieruchomości czy dostępu do surowców zakończyły się "sukcesem". Warunkiem dalszych obrad nad daną sprawą jest uzyskanie 25 proc. głosów. "na tak".

Greenpeace: Odra została zatruta na ŚląskuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas