Emisja dwutlenku węgla osiągnęła w 2022 r. rekordowe wartości

W 2022 r. ludzie wyemitowali do atmosfery rekordowe ilości dwutlenku węgla. Jeszcze nigdy, cofając się do 1900 roku, nie było tak źle. Co takiego się wydarzyło?

W 2022 roku zanotowano rekord emisji dwutlenku węgla
W 2022 roku zanotowano rekord emisji dwutlenku węgla123RF/PICSEL

Ubiegły rok zapisze się w historii pomiarów emisji dwutlenku węgla jako rekordowo wysoki, licząc od początku XX wieku. Wpływ miały na to przede wszystkim dwa czynniki — wzrost liczby podróży samolotami po pandemicznych obostrzeniach oraz wzrost liczby miast, które zaczęły wykorzystywać węgiel, jako tanie źródło energii.

Wzrost emisji dwutlenku węgla: winna pandemia, Rosja i klimat

W 2022 roku całkowita emisja dwutlenku węgla wzrosła o 0,9 proc., osiągając 36,8 gigaton — podała Międzynarodowa Agencja Energetyki. Aby zobrazować tę wielkość NASA oszacowała, że masa jednej gigatony odpowiada około 10 tysiącom w pełni załadowanych lotniskowców.

Wzrost emisji dwutlenku węgla był również spowodowany przez ekstremalne zjawiska pogodowe. Susze zmniejszyły możliwości produkcyjne elektrowni wodnych, co zwiększyło zapotrzebowanie na paliwa kopalne, natomiast fale upałów przyczyniły się do większego zużycia energii elektrycznej.

Jakikolwiek wzrost emisji - nawet o 1% - to porażka. Nie stać nas na wzrost. Nie stać nas na zastój. To chaos dla planety. Każdy rok z wyższą emisją węgla jest złym rokiem dla naszego zdrowia i dla Ziemi.
powiedział Rob Jackson, profesor nauk o systemach ziemskich na Uniwersytecie Stanforda i przewodniczący międzynarodowej grupy Global Carbon Project

Emisja dwutlenku węgla ze spalania węgla wzrosła o 1,6 proc. Wiele krajów, głównie z Azji, przeszło z gazu ziemnego na węgiel, by uniknąć podwyżek spowodowanych rosyjską inwazją na Ukrainę. Nasilenie globalnego ruchu lotniczego spowodowało wzrost emisji ze spalania ropy o 2,5 proc.

Wzrost emisji dwutlenku węgla był niższy, niż zakładały prognozy

Choć ubiegłoroczna emisja była rekordowo wysoka, to jednak była niższa, niż prognozowali eksperci. Mimo wzrostu zużycia węgla zwiększono również wykorzystanie energii odnawialnej, co pozwoliło zapobiec emisji dodatkowych 550 megaton dwutlenku węgla.

Międzynarodowa Agencja Energetyki stwierdziła też, że w Europie po raz pierwszy produkcja energii elektrycznej z wiatru i Słońca przewyższyła produkcję z gazu lub energii jądrowej.

Bez czystej energii wzrost emisji CO2 byłby prawie trzykrotnie wyższy. Jednak nadal obserwujemy wzrost emisji z paliw kopalnych, co utrudnia wysiłki na rzecz osiągnięcia światowych celów klimatycznych.
powiedział w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.

John Sterman z Massachusetts Institute of Technology podkreślił, że państwa muszą dotować odnawialne źródła energii, poprawiać efektywność energetyczną, ustalać wysokie ceny za emisję dwutlenku węgla, ograniczać wylesianie sadząc przy tym drzewa oraz pozbyć się węgla. — To ogromne, ogromne przedsięwzięcie, aby zrobić te wszystkie rzeczy, ale właśnie to jest potrzebne — podsumował.

Polski sposób na recykling turbin wiatrowychStowarzyszenie Program Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas