Lasy w Polsce się zmieniają, bo zmienia się klimat. Jak będą wyglądały za 50 lat?

Polskie lasy zmieniają się, bo zmienia się także nasz klimat. Jak będą wyglądać za 50 lat? Czy nadal będą w nich grzyby? Na te i inne pytania odpowiada prof. Marcin Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN w rozmowie z Przemysławem Białkowskim.

article cover
Polsat News
Polskie lasy przyszłości. Jak będą wyglądały za 50 lat?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska

W jakich barwach rysuje się przyszłość polskich lasów? - Barwy będą ciemne, natomiast nie tak ciemne jak mogłoby się wydawać po pierwszej analizie. To nie będzie tak, że znikną drzewa, znikną lasy. Tylko gatunki iglaste, które w tej chwili dominują w dużej części kraju będą zamienione na gatunki liściaste - mówi prof. Marcin Dyderski.

W Polsce będzie coraz mniej lasów iglastych

Lasy iglaste będą w Polsce zastępowane przez lasy liściaste ze względu na postępujące zmiany klimatu. Jak wyjaśnia ekspert, są one po prostu mniej podatne na skutki globalnego ocieplenia, dlatego lepiej sobie poradzą w przyszłości.

Taka zmiana w polskich lasach niesie za sobą szereg innych konsekwencji. Jeśli będzie więcej drzew liściastych, do runa leśnego będzie docierać mniej światła, które będzie blokowane przez liście. A to z kolei wpłynie na mieszkające tam organizmy.

Zmiany klimatu. Czy z polskich lasów znikną grzyby?

- Będziemy mieli do czynienia ze zmianą dominujących gatunków roślin, zwierząt i grzybów w lesie w związku z przemianą drzewostanów - przewiduje prof. Dyderski.

Czy zatem możemy spodziewać się, że z polskich lasów znikną znane nam doskonale grzyby? - Nie powiedziałbym, bo duża część tych gatunków, które nie są przegranymi jeżeli chodzi o zmiany klimatyczne, to gatunki ektomikoryzowe, które często wytwarzają owocniki - mówi ekspert. Są to np. kurki, które występują pod sosnami, dębami i bukami.

Sosny zostaną wyparte przez inne drzewa

Szacuje się, że ok. połowa drzew rosnących w polskich lasach to sosny. To prawdopodobnie będzie się jednak zmieniać. - Prognozy są bardzo pesymistyczne - zauważa prof. Dyderski. - W związku ze zmianami klimatu sosna straci optimum klimatyczne na większości obszaru Polski. Podobnie świerk - mówi ekspert.

- Od kilkudziesięciu lat leśnicy starają się zmieniać tę tendencję i w miejscach, gdzie jest żyźniejsza gleba wprowadzać gatunki liściaste. Ten proces przechodzenia od dominacji gatunków iglastych do dominacji gatunków liściastych, które stanowią większość potencjalnej roślinności naturalnej Polski, już trwa - wyjaśnia prof. Dyderski.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas