Będziemy się "gotować". Polska na liście potrzebujących ochłodzenia
Oprac.: Katarzyna Nowak
Polska znalazła się na 21 miejscu spośród 50 krajów, które znacząco odczują wzrost temperatury powietrza wywołany przez globalnym ociepleniem. Brytyjscy naukowcy sporządzili listę krajów, które muszą najpilniej zadbać o przygotowanie się do zmian klimatu.
Jeśli wzrost średniej temperatury na świecie przekroczy 1,5ºC i osiągnie 2ºC powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, wiele krajów mocno odczuje wzrost zapotrzebowania na systemy chłodzenia - mówią naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Polska będzie potrzebować chłodzenia
Chociaż w najgorszej sytuacji będą kraje afrykańskie - m.in. Burkina Faso, Mali, Sudan, Nigeria i Kongo - to również Europa będzie się "gotować". W związku z tym wzrośnie zapotrzebowanie na odrobinę chłodu.
Brytyjscy naukowcy sporządzili listę 50 krajów, w których wzrośnie zapotrzebowanie na systemy chłodzenia. Według badania opublikowanego na łamach "Nature Sustainability" niektóre kraje nie są historycznie przygotowane do wysokich temperatur. Na szczycie liście są: Irlandia, Szwajcaria i Wielka Brytania. Polska znalazła się na 21 miejscu pod względem zapotrzebowania na systemy chłodzenia.
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oszacowali roczne zmiany Cooling Degree Days (CDD). CDD jest wskaźnikiem pozwalającym badać skalę ocieplenia i określać związane z tym zapotrzebowanie na chłód. Naukowcy wyznaczają wartość CDD dla różnych obszarów, porównując panujące tam konkretnego dnia średnie temperatury powietrza z tzw. temperaturą standardową.
"Zmapowaliśmy roczne CDD i otrzymaliśmy listę krajów, które zostaną najbardziej dotknięte ociepleniem od 1,5ºC do 2ºC. Podzieliliśmy je na te, które zostaną dotknięte ociepleniem w sposób bezwzględny - czyli ludzie mieszkający na ich terenach odczują to poważnie; i te, którym wzrośnie zapotrzebowanie na wdrożenie systemów chłodzenia - czyli zmierzą się z dużym wyzwaniem adaptacyjnym, bo nie są tradycyjnie przygotowane do wzrastających temperatur" - napisali naukowcy.
Wzrost temperatury w krajach
Autorzy zauważają, że nadal nie ma pewności co do tego, kiedy dokładnie - i w jakiej skali - nastąpi wzrost temperatury w różnych krajach. Nie wiedzą też, jaką rolę odegra wzrost innych parametrów, takich jak wilgotność. Są jednak pewni, że nawet niewielkie zmiany temperatur będą miały wpływ na ekspozycję na ciepło i zapotrzebowanie na chłodzenie, napędzając potrzebę adaptacji każdego kraju z osobna.
Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) szacuje, że do 2050 r. energia potrzebna do chłodzenia może równać się łącznej mocy elektrycznej wykorzystanej w 2016 r. przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Japonię.