Fale upałów zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu na całym świecie

Typowy mieszkaniec miasta nie poświęca wiele czasu rozmyślaniu nad tym, skąd bierze się jego jedzenie. Wystarczy, że pójdzie do supermarketu i gotowe. Oddzielenie człowieka zachodu od procesu produkcji podstawowych dóbr sprawia, że większość nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki wpływ na naszą przyszłość będzie miało globalne ocieplenie.

Fale upałów niszczą plony. Szacuje się, że do 2040 będą występować 12 razy częściej.
Fale upałów niszczą plony. Szacuje się, że do 2040 będą występować 12 razy częściej. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Fale upałów przetaczają się przez Europę, Stany Zjednoczone i Chiny. Na początku lipca odnotowano serię najgorętszych dni w historii. Skrajne warunki pogodowe nie są obojętne dla plonów. Uporczywe susze, których negatywem są niszczycielskie powodzie, nie sprzyjają rolnikom.

"Nasz system żywnościowy jest globalny" - przypomina John Marsham, profesor nauk o atmosferze na Uniwersytecie w Leeds w rozmowie z The Guardian.

"Istnieje rosnące ryzyko jednoczesnych dużych strat w uprawach w różnych regionach świata, co znacznie wpłynie na dostępność żywności i ceny. Jeszcze tego nie obserwujemy, ale w perspektywie nadchodzących dziesięcioleci jest to jedna z rzeczy, których naprawdę się boję."

Najgorsze przed nami

Już w tym roku rolnicy obserwują gigantyczne straty. W Hiszpanii rząd rozważa wybicie 250 mln królików dlatego, że susza spaliła na wiór trawę, którą króliki się żywią. Z braku pokarmu, zwierzęta rzucają się na plony, które i tak zostały zdziesiątkowane przez suszę.

Słońce nie oszczędza polskich rolników. Przechadzając się po polach uprawnych, bez trudu można znaleźć szczeliny w ziemi wyschniętej na wiór, w które można włożyć palec.

Jednocześnie szacuje się, że fale upałów staną się 12 razy częstsze do 2040 r. Chociaż jedna fala upałów może nie zabić ekosystemu, dłuższe i częstsze zdarzenia będą oznaczać, że natura nie będzie miała czasu na regenerację.

Ciche wymieranie

Fala upałów dotyka również morza. Wrażliwe ekosystemy zaadaptowane do stałej temperatury znajdują się w największym zagrożeniu. Wśród nich znajdują się przepiękne rafy koralowe. Również nie wszystkie ryby są w stanie żyć w ciepłej wodzie. Warto przypomnieć, że stres cieplny wywołany przez upały w 2021r. doprowadził od śmierci miliarda zwierząt morskich wzdłuż wybrzeża Pacyfiku w Kanadzie.

Źródło: The Guardian

Susza w lasach. Duże zagrożenie pożarami w całym krajuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas