Morze Śródziemne rekordowo ciepłe. To epicentrum zmian klimatu

Od dawna mówi się o ociepleniu klimatu także w kontekście podwyższającej się temperatury mórz i oceanów. Hiszpańscy naukowcy ocenili, że Morze Śródziemne osiągnęło aktualnie najwyższą temperaturę w historii.

Rekord temperatury Morza Śródziemnego
Rekord temperatury Morza Śródziemnego Albin MarciniakEast News

Morze Śródziemne osiągnęło kilka dni temu najwyższą zarejestrowaną w historii dobową temperaturę. Wyniki analiz podał Hiszpański Instytut Nauk o Morzu (ICM). Z powodu obecnej fali upałów w krajach śródziemnomorskich dochodzi do regularnych pożarów.

Morze Śródziemne najcieplejsze w historii?

Mówi się, że obszary Morza Śródziemnego stanowią epicentrum globalnego ocieplenia. Jednym z dowodów tej tezy może być rekord temperatury, jaką odnotowano w morzu.

"Pobito nowy rekord średniej dziennej temperatury Morza Śródziemnego, która wyniosła 28,71℃" - stwierdzili naukowcy z Instytutu Badawczego w Barcelonie. Badacze opierali się na danych satelitarnych pochodzących z europejskiego projektu Copernicus.

Poprzedni rekord temperatury morza wyniósł 28,25℃. Było to 23 sierpnia 2003 r. Pomiędzy Sycylią a Neapolem odnotowano temperatury wody przekraczające nawet 30℃, czyli cztery stopnie powyżej normy.

Dane, jakie podał hiszpański instytut nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez program Copernicus. Jednak naukowcy są przekonani, że granica błędu - o ile w ogóle można o niej mówić - jest nieznaczna.

Cieplejsza woda zagraża morskiemu życiu

Wyższe temperatury wody są niebezpieczne dla przyrody i zagrażają wrażliwym ekosystemom morskim. Według badania sprzed roku opublikowanego w czasopiśmie Global Change Biology fale upałów na Morzu Śródziemnym (2015-2019) doprowadziły do wymierania około pięćdziesięciu gatunków zwierząt morskich, od koralowców po jeżowce i mięczaki.

Naukowcy z IPCC twierdzą, że ekosystemy Morza Śródziemnego drastycznie zmieniły się od lat 80. Chodzi o spadek różnorodności biologicznej, jak i pojawienia się gatunków inwazyjnych.

Region Morza Śródziemnego, dotknięty w tym miesiącu przez rekordowe upały i pożary lasów na dużą skalę, od dawna oceniany jest przez Międzyrządowy Zespół Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (IPCC) jako ognisko globalnej zmiany klimatu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas