Badanie: Czekają nas fale ekstremalnych upałów, jakich jeszcze nie było

Cypr, Turcja, Kanada, Kuba, Irlandia Północna, Antarktyda. We wszystkich tych miejscach odnotowano ostatnio rekordowe temperatury. I to - jak wynika z opublikowanych właśnie badań - może być dopiero początek ekstremalnych fal upałów.

Kalifornia mierzy się z falą ekstremalnych upałów i suszą największą od 1977 r.
Kalifornia mierzy się z falą ekstremalnych upałów i suszą największą od 1977 r.AUDE GUERRUCCI Agencja FORUM

W ciągu najbliższych 30 lat rekordowo wysokie fale upałów mogą się stać dwa do siedmiu razy częstsze - wynika z badania opublikowanego właśnie w czasopiśmie "Nature Climate Change". Jego autorzy przestrzegają, że jeśli obecne trendy emisji gazów cieplarnianych utrzymają się, po 2050 r. takie rekordowo wysokie temperatury będą odnotowywane od trzech do 21 razy częściej.

Choć obecny rok na świecie jest wyjątkowo gorący, to - jak twierdzi współautor badania klimatolog Erich Fischer z Politechniki Federalnej w Zurychu - "dotąd nie widzieliśmy takich fal upałów, jakie mogą nas czekać w kolejnych dziesięcioleciach".

W badaniu naukowcy wykorzystali modele klimatyczne, by ustalić prawdopodobieństwo upałów o wyższych temperaturach niż dotychczasowo rekordowe i trwających dłużej, niż siedem dni. 

Naukowcy przestrzegają, że do tych nowych warunków musimy się przygotować. "Za każdym razem, gdy rekordowe temperatury lub opady są wyższe niż to, czego doświadczyliśmy w ciągu naszego życia, jesteśmy na nie nieprzygotowani, a szkody są największe" - mówi Fischer.

W Amazonii w czerwcu z powodu wysokich temperatur i ekstremalnej suszy w regonie było najwięcej pożarów od półtorej dekady. Rekordowe upały dotknęły daleką północ Rosji, gdzie w wielu miastach spowił gęsty dym z płonących pobliskich lasów. W zeszłym miesiącu w Kanadzie fala upałów zabiła setki ludzi. Temperatura sięgnęła 49,6 st. Celsjusza, bijąc rekord z 1937 r. o 4,4 st. 

- Nie powinno nas już dziwić, jeśli będziemy obserwować znacznie przekroczenie dotychczasowych rekordów - stwierdził Fischer.

"Tego jeszcze nie doświadczyliśmy"

Z badania wynika, że nawet jeśli emisje gazów cieplarnianych zostaną znacznie zredukowane, prawdopodobieństwo fal upałów pozostanie wysokie, ale szanse na przekroczenie dotychczasowych rekordów z czasem zaczną spadać. 

"To pokazuje, jak wielkim wyzwaniem jest przygotowanie się na zmiany i dostosowanie społeczeństwa do warunków, jakich nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy" - napisał w oświadczeniu klimatolog Rowan Sutton z brytyjskiego University of Reading.

Badanie opublikowano w czasie, gdy rozpoczął obrady Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Ma wkrótce opublikować raport podsumowujący stan wiedzy naukowców na temat globalnego ocieplenia. 

Z opublikowanego klika dni temu raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej wynika, że ponad milion ludzi zginęło w katastrofach naturalnych, do jakich doszło w ciągu ostatniego półwiecza. Według naukowców, na skalę i częstotliwość występowania kataklizmów coraz większy wpływ mają wywołane przez człowieka zmiany klimatu. Więcej tutaj.

Jak przeciwdziałać suszy?INTERIA.PL
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas