Wodór zamiast ropy z Rosji? Przez kryzys energetyczny jego znaczenie rośnie

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała szereg zmian w światowej gospodarce. Jednym z kluczowych ekonomicznych skutków wojny jest odwrót od węglowodorów, nie tylko z Rosji. Eksperci widzą w tym szansę na jeszcze szybszy rozwój rynku wodoru.

Wodór już od lat nazywany jest "paliwem przyszłości". Jego znaczenie może jeszcze wzrosnąć za sprawą trwającego kryzysu energetycznego na rynku paliw kopalnych
Wodór już od lat nazywany jest "paliwem przyszłości". Jego znaczenie może jeszcze wzrosnąć za sprawą trwającego kryzysu energetycznego na rynku paliw kopalnychSean GallupGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Prace nad zielonym wodorem przyspiesza m.in. Unia Europejska. Wodór jest prezentowany jako element strategii odejścia od paliw kopalnych i alternatywa dla gazu.

"Polska od lat jest obecna na rynku wodorowym. Opracowuje łańcuchy dostaw, wspiera świat nauki. Sektor ten ma ogromny potencjał, wymaga jednak wielu działań w inwestycje infrastrukturalne" - ocenił w liście do uczestników konferencji "Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru" minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Zastanawiamy się jak zastąpić węglowodory innymi paliwami, które dają konkurencję. To nie tylko poszukiwanie nowych rozwiązań, ale i walka z monopolem i brakiem konkurencji - podkreślił prof. Grzegorz Karasiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kryzys wywrócił wszystko do góry nogami

- Kryzys energetyczny zmusza nas do ustawienia wszystkiego na szachownicy od nowa. Pokazuje, że to, co kiedyś było tylko koncepcją, zaczyna być istotnym elementem gospodarki i energetyki - zauważył dr Jakub Kupecki, dyrektor Instytutu Energetyki. - Nie możemy wykonać małego ruchu, musimy zrobić duży krok - podkreślił ekspert.

Dr Jakub Kupecki przypomniał o polskim porozumieniu wodorowym, które podpisało w ubiegłym roku niemal 140 sygnatariuszy z całej Polski. Dzięki umowie Polska ma stać się jednym z liderów w produkcji wodoru w Europie.

Jak podkreślali uczestnicy konferencji "Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru", paliwo to może okazać się bardzo cenne dla dekarbonizacji polskiej gospodarki. Jednym z liderów odchodzenia od węgla w Polsce wśród prywatnych przedsiębiorstw jest firma ZE PAK należąca do Grupy Polsat Plus. O strategii dekarbonizacji i wodorowej wizji spółki opowiadał podczas wydarzenia Maciej Stec, członek rady nadzorczej ZE PAK.

Prywatne firmy mocno inwestują w wodór

Jak tłumaczył Maciej Stec, w ramach strategii transformacji energetycznej w kierunku czystej energii, ZE PAK stawia m.in. na zielony wodór, czyli "zeroemisyjne paliwo przyszłości". To jeden ze sposobów na zieloną energię spółki, obok energetyki wiatrowej, jądrowej i termicznego przekształcania odpadów.

Celem ZE PAK jest produkcja 40 ton wodoru na dobę oraz dystrybucja tego paliwa w sieci co najmniej 30 stacji tankowania wodoru (jedna stacja co ok. 200 kilometrów). Pierwszy elektrolizer należący do firmy jest już w Koninie, gdzie będzie produkował wodór, wykorzystując do tego energię z biomasy. Grupa chce też od 2023 r. produkować własne elektrolizery modułowe w zakładzie w Gdańsku. "Mamy ogromny potencjał pod tym kątem" - zapewnił Maciej Stec.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także NesoBus, czyli polski autobus wodorowy, za który również odpowiada ZE PAK. Fabryka firmy w Świdniku ma produkować rocznie nawet 100 takich pojazdów. Są one ekologiczne, ciche i nie emitują spalin. Co więcej, dzięki specjalnym filtrom oczyszczają powietrze zamiast je zatruwać.

Kolejnym krokiem jest zbudowanie stacji tankowania wodoru, z których będą mogły korzystać zarówno autobusy, jak i samochody osobowe. Kilkuminutowe tankowanie wystarczy na przejechanie kilkuset kilometrów, a całe doświadczenie będzie identyczne jak w przypadku tradycyjnych stacji benzynowych. "Musimy włożyć wysiłek w budowę infrastruktury. Ale ktoś musi zacząć" - podsumował Maciej Stec.

Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru

W dalszej części konferencji "Kryzys energetyczny a wzrost znaczenia wodoru" cały czas przewijał się temat konieczności wybudowania odpowiedniej infrastruktury dla dystrybucji wodoru w Polsce. Mowa była także m.in. o finansowaniu inwestycji w wodór oraz jego roli w dekarbonizacji gospodarki, transporcie i systemie gazowniczym.

UE przyspiesza prace nad zielonym wodoremmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas