Rośliny na Marsie? Polscy naukowcy zrobili pierwszy krok

Hodowla roślin bez ziemi, bez słońca, gdzie grządki nie są jedna obok siebie ale jedna nad drugą. Brzmi absurdalnie? Tak mogą wyglądać uprawy przyszłości. Nie tylko na Ziemi.

Uprawa wertykalna zużywa o 95% mniej wody niż tradycyjna.
Uprawa wertykalna zużywa o 95% mniej wody niż tradycyjna.www.hydro-polis.commateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Hydro-polis to polska firma założona w 2018 roku, która opracowała unikalną technologię uprawy wertykalnej z systemem kontrolowanej atmosfery. Rośliny są uprawiane na półkach i stelażach, jedna nad drugą. i pną się nawet kilkanaście metrów do góry. W 2019 roku udało się im nawiązać współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. W 2021 roku uzyskali prawie milion złotych dofinansowania, a w 2022 - ponad dwa miliony. Dzięki temu rozwijają się jak burza.

Plantainer

Ich unikalnym wynalazkiem jest Plantainer, czyli stacja uprawy utworzona na bazie kontenera 40HC do transportu morskiego. Wewnątrz Plainainera znajduje się wszystko, czego potrzeba do hodowli roślin, czyli system do upraw hydroponicznych, stacja wysiewowa oraz automatyka uprawowa.

Plantainery są proste w obsłudze. Uprawa za ich pomocą jest łatwiejsza od uprawy tradycyjnej.
Plantainery są proste w obsłudze. Uprawa za ich pomocą jest łatwiejsza od uprawy tradycyjnej.www.hydro-polis.commateriały prasowe

Ekologia, wydajność i zdrowie

Stacja zamiast energii słonecznej korzysta z oświetlenia LED o specjalnej długości fali, w związku z tym do uprawy potrzebuje nakładu energii elektrycznej. Jednak pod każdym innym kątem jest o wiele bardziej wydajna od tradycyjnego rolnictwa.

Przede wszystkim Plantainer jest wyposażony w system recyklingu wody, który oczyszcza ją u wprowadza z powrotem do obiegu. Dzięki temu oszczędza aż 95% wody w porównaniu do tradycyjnego rolnictwa.

Uprawa wertykalna oszczędza miejsce, dzięki czemu nie trzeba wycinać kolejnych lasów pod pola uprawne. Warto przypomnieć, że jest to jeden z głównych przyczyn wylesiania na świecie.

Biorąc pod uwagę obliczenia, zgodnie z którymi do 2050 roku liczba ludności ma wzrosnąć do 10 miliardów, problem wylesiania będzie się nasilał. Z kolei jeden Plantainer w ciągu roku jest w stanie dostarczyć aż 5 ton sałaty. W tradycyjnych uprawach taki plon zbiera się z 2,5 hektara uprawy.

W Plantainerze można uprawiać sałatę, zioła i niskie kwiaty.
W Plantainerze można uprawiać sałatę, zioła i niskie kwiaty.www.hydro-polis.commateriały prasowe

Wydaje się, że uprawa wertykalna będzie nie tylko przyszłością ale również koniecznością.

Uprawy z hodowli wertykalnej są również o wiele zdrowsze, ponieważ nie wymagają pestycydów. Ponieważ rośliny są odizolowane od środowiska zewnętrznego, nie ma tam grzybów, szkodników czy innych chorób roślin, więc nie ma potrzeby ich pryskać. Zdaniem hydro-polis rośliny uprawiane ich metodą są o wiele zdrowsze niż uprawy szklarniowe.

Czy można uprawiać rośliny na Marsie?

Podczas Carbon Footprint Summit w 2021 roku obecne było również Hydro-polis reprezentowane przez Annę Węgiel. Przedstawicielka została zapytana o to, czy można hodować rośliny na Marsie.

Nie można i można. Nie można, ponieważ Mars nie jest przyjazną planetą chociażby ze względy na wysokie wahania temperatur. Jest tam grawitacja, co zdecydowanie ułatwia uprawę, ale z kolei tamtejszy grunt nie nadaje się do uprawy. Jednak mając odpowiednią technologię, na przykład tę technologię którą mamy tutaj, w Polsce, robimy pierwszy krok do uprawy poza nasza planetą. Dzięki niej mamy możliwość konstruowania warunków ziemskich poza granicami Ziemi.
Szwecja: Meble z elektrycznych skuterów Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas