Neutralność klimatyczna, ekogospodarka XXI wieku i partnerstwo dla klimatu. Rozpoczyna się szczyt klimatyczny TOGETAIR 2022

Neutralność klimatyczna, ekogospodarka XXI wieku i partnerstwo dla klimatu, to trzy najważniejsze hasła związane z rozpoczynającym się we wtorek (20 kwietnia) Międzynarodowym Szczytem Klimatycznym TOGETAIR 2022.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR rozpoczyna się 2o kwietnia w Warszawie
Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR rozpoczyna się 2o kwietnia w Warszawiemateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR rozpoczyna się 2o kwietnia w Warszawie
Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR rozpoczyna się 2o kwietnia w Warszawiemateriały prasowe

Pierwszy dzień będzie naznaczony dyskusjami dotyczącymi bezpieczeństwa klimatycznego. Tego dnia czeka nas dziesięć debat z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Michał Kurtyka, Minister Klimatu i środowiska w latach 2019-2021, Anna Hubáčková, Ministra Środowiska w czeskim rządzie, Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE, Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM, Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes Zarządu PFR, Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu TAURON-u, prof. dr hab. Mirosław Miętus, Zastępca Dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB, Stały Przedstawiciel Polski w Światowej Organizacji Meteorologicznej oraz kilkudziesięciu innych znamienitych gości.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022. Neutralność klimatyczna

Ciężar wtorkowej dyskusji wyznaczy obecna sytuacja geopolityczna. Eksperci rozmawiać będą o konsekwencjach rosyjskiej agresji dla dynamiki osiągania celów klimatycznych UE oraz możliwościach rozwoju technologii wodorowych, co mogłoby doprowadzić do uniezależnienia Europy od rosyjskiego gazu.

Prelegenci będą też szukać odpowiedzi na pytania, czy jesteśmy skazani na wysokie ceny energii, czy panele fotowoltaiczne i wiatraki to przyszłość OZE oraz jak sięgnąć po odnawialne zasoby ziemi?

Wśród tematów poruszanych pierwszego dnia są także te dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu; rozwoju energii jądrowej; inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii oraz morskich elektrowni wiatrowych.

Ekogospodarka XXI wieku

Podczas drugiego dnia szczytu prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak nowe technologie mogą wesprzeć ochronę środowiska?
Podczas drugiego dnia szczytu prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak nowe technologie mogą wesprzeć ochronę środowiska?Unsplash

Podczas drugiego dnia szczytu prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ochrona klimatu wpłynie na gospodarki i przyzwyczajenia klientów? Jak będziemy żyli w XXI w. - w miastach czy na położonych blisko natury osiedlach? I jak nowe technologie mogą wesprzeć ochronę środowiska? Drugi dzień, który odbywać się będzie pod hasłem "Ekogospodarka XXI wieku", rozpocznie panel "Europejska zeroemisyjna gospodarka" z udziałem zagranicznych ekspertów.

Specjaliści porozmawiają także na temat tego, jak biznes może wykorzystać politykę klimatyczną, czy kolej ma szansę stać się transportem przyszłości, czy ostatnich podwyżek opłat za wywóz odpadów można było uniknąć oraz jak nie utonąć w morzu opakowań jednorazowych.

Wśród poruszanych kwestii znajdą się także: zielone budownictwo oraz zeroemisyjna mobilność.

Partnerstwo dla klimatu

Ostatni dzień szczytu upłynie pod hasłem "Partnerstwo dla klimatu". Eksperci z Polski i zagranicy zastanowią się nad tym, co dla klimatu mogą zrobić poszczególne regiony UE, samorządy, media oraz przedstawiciele biznesu.

Tego dnia - podobnie jak w dwóch poprzednich - czeka nas dziesięć debat. Paneliści będą dyskutować na temat tego, czy zrównoważony rozwój dla środowiska jest konsekwentną strategią czy PR-owym sloganem oraz jak skutecznie zadbać o czyste powietrze.

W agendzie na ten dzień znajdują się także dyskusje na temat ekologicznej żywności, gospodarki obiegu zamkniętego, zrównoważonego rolnictwa XXI wieku, finansowania zielonych technologii i transformacji energetycznej oraz ESG.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 organizowany jest w formule hybrydowej. Debaty, nadawane na żywo ze studia telewizyjnego w Warszawie, można śledzić m.in. na stronie głównej Zielonej Interii. Wydarzenie trwa od 20 kwietnia. Ostatniego dnia panele rozpoczną się o godz. 9.20. Agendę wydarzenia można znaleźć na stronie TOGETAIR 2022.

Organizatorem Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 jest Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas