Homary w służbie betonu

Australijskim naukowcom udało się stworzyć mocniejszy beton. Zainspirowała ich skorupa homarów

article cover
pixabay.com

Z pomocą drukarki 3D w ciągu doby można wydrukować wszystkie elementy betonowe, potrzebne do budowy domu. Kosztuje to o połowę mniej, niż przy użyciu tradycyjnych materiałów. Taką metodę wykorzystano już m.in. podczas budowy biurowca w Dubaju, mostu w Madrycie, czy holenderskiego "Budynku Europa" w kształcie żagla. 

Naukowcy szukali jednak metody na usprawnienie tej technologii. - Wiemy, że naturalne materiały, takie jak egzoszkielety homarów wyewoluowały w świetnie funkcjonujące struktury przez miliony lat. Naśladując rozwiązania, których użyła natura, możemy korzystać z jej innowacji - mówi dr Jonathan Tran z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne.

Podczas drukowania 3D najczęściej warstwy są nakładane jedna na drugą. Naukowcy, którzy wyniki swoich badań na homarach opublikowali w magazynie "3D Printing and Additive Manufacturing", przedstawiają różne metody drukowania betonu. Proponują wzmacniać go włóknem stalowym. Dzięki temu materiał jest bardziej wytrzymały. Rzadziej pojawiają się także wady, jak kruszenie się czy pustki powietrzne. Beton także szybciej twardnieje, co pozwala budować szybciej wyższe budynki. 

Podczas testów nad tą metodą drukowania, wykorzystano kształt, w jakim powstaje skorupa homara. Kształt sprawdził się. Naturalna odporność skorupy i jej zakrzywienie pomaga w tworzeniu łuków oraz innych kształtów w betonie. Naukowcy zastrzegają, że to dopiero początek badań, choć pierwsze wyniki są obiecujące.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas