Zielone budynki w Europie. Czy czeka nas obowiązkowa termomodernizacja?

Unijna komisja ds. energii poparła wprowadzenie nowych przepisów dotyczących modernizacji milionów europejskich budynków mieszkalnych i przemysłowych. Celem jest uczynienie ich energooszczędnymi i mniej szkodliwymi dla klimatu.

Obowiązkowa termomodernizacja mogłaby zmniejszyć skalę emisji
Obowiązkowa termomodernizacja mogłaby zmniejszyć skalę emisjiSTR/NurPhotoGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Budynki - mieszkalne oraz przemysłowe - odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii w Unii Europejskiej. Większość z nich jest nadal ogrzewana paliwami kopalnymi, a energia elektryczna w dużej mierze też się na nich opiera. UE chce wprowadzić nowe zasady dotyczące modernizacji budynków. Mają one być w założeniu mniej energochłonne, a rachunki za prąd niższe. Celem jest też całkowita rezygnacja z dostaw rosyjskiego gazu.

Zielone budynki

Komisja parlamentarna głosowała niedawno w sprawie klasyfikacji energetycznej europejskich budynków. Te, które klasyfikuje się literą "F" oraz "G" musiałyby obowiązkowo przeprowadzić termomodernizację najszybciej. Litery te oznaczają, że budynek nie spełnia norm energetycznych. Im wyższa litera (A i B), tym mniejsze zużycie energii.

Budynki niemieszkalne klasy "E" według założeń musiałyby zostać poddane renowacjom do 2027 r. Oznaczone klasą "D" do 2030 r. Właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych mieliby więcej czasu - kolejno do 2030 r. i do 2033 r. Modernizacja opierać się ma na odpowiedniej izolacji oraz montażu wydajnych systemów grzewczych.

Parlament Europejski zagłosuje w tej sprawie w marcu. Po głosowaniu rozpoczną się negocjacje z krajami członkowskimi.

Według włoskiego rządu, właściciele domów nie mogą sobie pozwolić na przeprowadzenie renowacji w proponowanych terminach.

Producent izolacji, firma Rockwool powiedziała, że jeśli porozumienie zostanie zrealizowane, może ograniczyć to zużycie gazu w Europie.

Rosja przed wojną w Ukrainie wysyłała do Europy około 155 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Depresja u psów i kotówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas