Najlepsze dachy? To te zielone

Ci, którzy mają zielono nad głową, wiedzą, że taki dach ma wiele zalet. To przyszłościowe rozwiązanie, choć jest kosztowne, to stanowi jedną z najciekawszych pozycji w zrównoważonym budownictwie przyszłości.

Dom samowystarczalny?
Dom samowystarczalny?Universal Images Group Getty Images

Zielone dachy to pokrycia dachowe, na których uprawia się dedykowane dachom gatunki roślin - kwiatów i ziół. Żywy dach (ang. living roof) pełni kilka funkcji jednocześnie: jest magazynem wody, chłodzi latem i izoluje od zimna zimą, jest domem dla pożytecznych owadów i nadaje domowi oraz okolicy niepowtarzalny charakter. Zielony dach to rozwiązanie idealne dla zabetonowanego miasta.

Zielony dach przyciąga uwagę... i owadyBenjamin C Tankersley/For The Washington PostGetty Images

Kto może mieć zielony dach?

Aby korzystać z zalet zielonego dachu trzeba mieć na uwadze wytrzymałość konstrukcji dachu i stropu. Dekarze radzą, aby żywe dachy powstawały tam, gdzie zgromadzona woda oraz substrat nie naruszą konstrukcji pokrycia - trzeba wziąć pod uwagę te obciążenia. Nie ma innych wymogów, jakie musi spełniać obiekt, aby mógł na nim powstać żywy ekosystem. 

Ile kosztuje zielony dach?

Jego cena jest średnio o około 30 proc. wyższa niż w przypadku montażu zwykłego dachu. Biorąc pod uwagę dach o powierzchni ok. 100 m2 cena zielonego może wynieść ok. 39 tys. zł.*

Rodzaje zielonych dachów

Zielone dachy można zakładać na różnych typach i powierzchniach budynków. Pokrycia można rozróżnić ze względu na grubość, wagę i pracę, jaką trzeba włożyć w pielęgnowanie "ogrodu".

Jednym z rodzajów zielonego dachu jest ekstensywny (nazywany też rozchodnikowym) - można go stworzyć na każdej powierzchni i nie wymaga on dodatkowej pielęgnacji, a roślinność jest mniej lub bardziej samowystarczalna. Z kolei dach intensywny może ważyć więcej i być dużo grubszy niż ekstensywny, nazywa się go często ogrodem na dachu.

Ule na zielonym dachuHollie Adams/BloombergGetty Images

Duża ilość materiałów, zastosowanie odpowiednich technologii w budownictwie oraz wykwalifikowana ekipa pomogą w zrealizowaniu pożądanego i efektywnego projektu. Należy jednak pamiętać, że przy takiej inwestycji trzeba korzystać z wiedzy i umiejętności doświadczonych dekarzy.

Zielone dachy "lubią się" z fotowoltaikąCFOTO/Future Publishing Getty Images

Wodny magazyn i klimatyzacja

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mają to do siebie, że pełnią kilka kluczowych funkcji jednocześnie. Zielony dach jest po pierwsze doskonałym magazynem wody deszczowej. Daje możliwość zwiększenia retencji i oszczędności cennego surowca, jakim jest woda. Opady nawadniają dachową roślinność, która pełni też dodatkową funkcję oczyszczania powietrza. 

Zielony dach pełni też funkcję klimatyzacji oraz termoizolacji. Latem warstwy zieleni chłodzą i chronią pokrycie dachowe przed przegrzaniem. W zimie zaś warstwa oddziela skutecznie od chłodu. Zielony dach pomaga zmniejszyć straty energetyczne w danym budynku, co jest szczególnie ważne przy wysokich cenach energii. Konieczne jest jednak profesjonalne wykonanie dachu.

Jakie rośliny sadzić?

Popularnym rodzajem rośliny wykorzystywanej na dachu jest rozchodnik z rodziny sukulentów. Magazynuje on wodę i wykorzystuje wilgoć, zgromadzoną na dachu. Roślina ta potrafi zbierać rosę, dlatego jest często wykorzystywana w pokryciu ekstensywnym. Zielone dachy często pokrywają m.in. macierzanki, krwawnik, rumianek, kostrzewa, berberys, gipsówka, jałowiec, kocimiętka i lawenda. Takie rośliny gwarantują nam też ochronę przed niechcianymi owadami (komarami) oraz pięknie pachną. Dzięki nim zachowujemy bioróżnorodność.

Do roślinności chętnie zlatują się owady, które są częścią nawet miejskiego ekosystemu. Zielone dachy są żywym miejscem, a takich w przestrzeni miejskiej brakuje.

*podane kwoty są uśrednione

Dumne konie o bogatej historii. Są dziedzictwem Europy© 2022 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas