Wręczyli tort ministrze klimatu. Gorzka rocznica obietnic ws. wiatraków

Greenpeace Polska przekazał ministrze klimatu i środowiska specjalny tort zrobiony z gorzkiej czekolady. Ma on symbolizować pierwszą rocznicę obietnicy odblokowania rozwoju wiatraków przez obecną koalicję rządzącą. Mimo zapowiedzi, nadal nie zmieniono przepisów w tym zakresie.

Działacze Greenpeace Polska wręczyli w czwartek przedstawicielom Ministerstwa Klimatu i Środowiska tort. W ten sposób chcieli "uczcić" rocznicę obietnic ws. rozwoju energetyki wiatrowej
Działacze Greenpeace Polska wręczyli w czwartek przedstawicielom Ministerstwa Klimatu i Środowiska tort. W ten sposób chcieli "uczcić" rocznicę obietnic ws. rozwoju energetyki wiatrowejGreenpeace Polskamateriały prasowe

"Ostatni rok jest stracony z punktu widzenia rozwoju czystej i taniej energii z wiatru" - mówi Mikołaj Gumulski, koordynator kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska.

Greenpeace wręczył tort w ministerstwie. Chodzi o wiatraki

Odblokowanie rozwoju wiatraków było jedną z najważniejszych obietnic nowej koalicji rządzącej. Przepisy obowiązujące od 2016 r. ograniczyły możliwości budowy turbin wiatrowych na większości powierzchni Polski.

Nowy rząd i resort klimatu zapewniały, że przepisy dotyczące energetyki wiatrowej zostaną zmienione. Jednak projekt nowelizacji w tej sprawie ujrzał światło dzienne dopiero we wrześniu tego roku. Odbyły się też konsultacje.

"Liczymy, że nie będziemy już świętować żadnych takich kolejnych rocznic. Wzywamy ministrę Paulinę Hennig-Kloskę oraz wiceministra Miłosza Motykę do potraktowania wreszcie tematu dostępu do taniej i czystej energii na poważnie i do szybkiego skierowania projektu ustawy do Sejmu i Senatu" - mówi Marek Józefiak, rzecznik Greenpeace Polska.

Dostęp do lokalnej, taniej i czystej energii z wiatru pozwoli na obniżenie naszych rachunków za energię, jest kluczowy dla konkurencyjności gospodarki i możliwości rozwoju naszego kraju oraz jest niezwykle ważny dla naszego bezpieczeństwa energetycznego - argumentuje organizacja.

Nowe farmy wiatrowe zmniejszą zagrożenie niedoboru energii, zagwarantują w perspektywie 2030 roku nawet 133 mld zł przyrostu PKB oraz od pięćdziesięciu do blisko stu tysięcy nowych miejsc pracy w Polsce. Dla porównania obecnie w górnictwie węgla kamiennego zatrudnionych jest ok. 75 tys. osób
wylicza Greenpeace.
Przemysław Białkowski podcast: WiatrakiStowarzyszenie Program Czysta PolskaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas