Jaki rower miejski wybrać? Ważne jest dopasowanie do wzrostu

Rower miejski to świetna alternatywa dla samochodu i komunikacji miejskiej. Jest nie tylko ekologiczny, ale pozwala w przyjemny i szybki sposób przemieszczać się między domem a pracą, uczelnią czy innymi miejscami. Żeby jazda była komfortowa i bezpieczna, powinien być odpowiednio dopasowany do osoby, która będzie się nim poruszać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Rower miejski w stylu retro.
Rower miejski w stylu retro.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jaki rower miejski wybrać?

Nie ma jednego przepisu na zakup idealnego roweru. Sprzęt musi być dopasowany do miasta i do tras, którymi się poruszasz. Zwykle oczekuje się od roweru miejskiego, by ładnie wyglądał, pozwalał jeździć do pracy nawet w eleganckim stroju, zrobić po drodze zakupy i chronił od wody spod kół.

Jednym słowem - ma nie sprawiać kłopotu i nie powodować, że do pracy dojedziesz ubłocony i zgrzany. Trzeba więc wybrać rower, który będzie podobał się wizualnie, ale jednocześnie nie będzie zbyt ciężki, masywny czy z kolei za drobny. Na rynku istnieje ścisły podział na rowery damskie i męskie i, dla własnej wygody, lepiej się go trzymać.

Jaki rower miejski damski?

Damski rower ma charakterystyczną budowę - jest wyposażony w mocno opadającą, obniżoną rurę ramy, która ułatwia wchodzenie. Dlatego też na rowerze miejskim śmiało można jechać w spódnicy czy sukience! Rower miejski damski ma też kierownicę, chwyty i siodło dostosowane do kobiecej budowy ciała.

Damskie rowery różnią się też zwykle od męskich kolorystyką. Wielu producentów, np. Electra czy Plumbike proponuje modele w uroczych, pastelowych kolorach: miętowym, różowym czy błękitnym. Miłośniczkom klasycznego stylu i nuty vintage polecić można dwukołowce marki Embassy. Ich rowery w nostalgicznych beżach, brązach i kremach, z koszykami na przodzie z pewnością zadadzą na ulicach szyku! Lekkie, praktyczne i niezwykle stylowe rowery proponuje też Polka Bikes - to bardzo dobry wybór dla kobiet, które potrzebują sprzętu, który łatwo będzie wnieść czy znieść po schodach albo do komunikacji miejskiej.

123RF/PICSEL

Choć to kolorystyka często decyduje o wyborze roweru, trzeba zwrócić również uwagę na jego wagę i wysokość. Zbyt ciężki rower będzie dla drobnej dziewczyny po prostu niewygodny - nie da rady go podnieść, sprowadzić po schodach czy wprowadzić do windy.

Dobór wielkości roweru do wzrostu to kolejna, kluczowa kwestia przy zakupie. Jak dopasować rower miejski do wzrostu? Podstawą powinna być tabela rozmiarów danego producenta. Bazuje ona zwykle na wzroście rowerzystki podając przedział, który pasuje do danego rozmiaru ramy.

Jaki rower miejski męski?

Rower miejski męski różni się od damskiego budową - przede wszystkim ramą, która nie jest charakterystycznie wygięta i obniżona. Zwykle męskie rowery mają też tylko jeden rozmiar kół - 28 cali. Wybierając męski rower trzeba zastanowić się nad materiałem ramy (stal czy aluminium), masą (na lżejszym rowerze jeździ się łatwiej i przyjemniej), a także wyposażeniem (kluczowe są błotniki i osłona łańcucha, które ochronią ubranie przed zachlapaniem i zabrudzeniem).

Tak, jak w przypadku rowerów damskich, tutaj również należy dobrać wielkość egzemplarza do swojego wzrostu.

Męskie rowery różnią się wyglądem od damskich, również jeśli chodzi o kolorystykę i ogólny "vibe". Są bardziej masywne, cięższe wizualnie, często mają też po prostu ciemne barwy. Można znaleźć wśród nich perełki z retro sznytem - takie modele proponuje na przykład firma Romet czy Goetze.

Nie jest powiedziane, że panowie nie mogą poruszać się na kolorowym dwukołowcu - barwne propozycje spotkasz na przykład u producenta Dawstar czy we wspomnianej już Polka Bikes (warto zwrócić uwagę na żółto-niebieski model "Plażowicz"!). Klasycznych, eleganckich rowerów o minimalistycznej formie warto szukać natomiast wśród propozycji marki Fixie Inc.

Może elektryczny rower miejski?

Rynek rowerów elektrycznych szybko się rozwija i w tym segmencie można znaleźć naprawdę interesujące modele! Rower elektryczny nie różni się budową od tego klasycznego - ma jedynie dodatkowo wbudowany silnik i akumulator . Podczas jazdy takim rowerem trzeba pedałować cały czas, choć silnik odciąża rowerzystę w bardzo dużym procencie. Rowery takie są doskonałe do jazdy po mieście, choć do wśród wad trzeba wymienić ich wagę - są naprawdę ciężkie.

Dobrych i ciekawych wizualnie modeli rowerów elektrycznych warto szukać w ofercie takich marek jak:

  • Kross, 
  • Trek,
  • Unibike,
  • Maltrack, 
  • Overfly, 
  • Kayoba,
  • Romet. 
Ile ważą nasze miasta? Niektóre mogą się zapadaćINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas