Survivalowe sztuczki, które uratują cię w lesie

Przetrwanie w przyrodzie z dala od cywilizacji może wiązać się z wieloma wyzwaniami. Wystarczy jednak znać kilka metod, które nie tylko uczynią naszą wyprawę łatwiejszą, lecz niekiedy mogą uratować nam życie.

Przed survivalową wyprawą podstawą jest wiedza dotycząca poradzenia sobie w sytuacji braku pitnej wody.
Przed survivalową wyprawą podstawą jest wiedza dotycząca poradzenia sobie w sytuacji braku pitnej wody. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nigdy nie śpij na gołej ziemi

Zgubiłeś się w lesie? Chcesz spędzić noc na dziko? Nigdy nie kładź się na gołej ziemi! O wiele bezpieczniej spać na drzewie lub rozwiesić hamak jeśli nim dysponujesz. Jeśli chcesz spędzić noc w parterze, zrób sobie posłanie z patyków i liści. 

Trzeba pamiętać, że temperatura w nocy gwałtownie spada. Jeśli będziemy leżeć bezpośrednio na ziemi, gleba będzie wysysać ciepło z naszego ciała, przez co możemy się rozchorować. Nawet jeśli rozpalimy ognisko w nocy, może ono zgasnąć. Pamiętaj - jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.

Zachowaj spokój

Decydując się na survival, musimy być świadomi, że nieraz znajdziemy się w bardzo stresujących sytuacjach. Może uratować nas tylko spokój. Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad swoimi emocjami, poświęć chwilę na medytację. Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu. Nie modyfikuj go - maksymalnie skoncentruj się na obserwowaniu go takim, jaki jest, a następnie spróbuj go spowolnić. Dzięki temu ochronisz się przed atakiem paniki.

Kiedy zrobi się ciemno?

Jeśli nie masz przy sobie zegarka i potrzebujesz wiedzieć, kiedy zrobi się ciemno, możesz użyć własnych dłoni. Skieruj dłoń zwróconą do siebie w kierunku zachodzącego słońca. Ile palców zmieści się między nim a linią horyzontu? Szerokość jednego palca odpowiada 15 minutom do zachodu. 

Sznurówki ratunkowe

Przed poważniejszymi wyprawami warto zastąpić zwykłe sznurówki sznurkami zrobionymi z kevlaru lub linką spadochronową paracord, które cechuje bardzo wysoka wytrzymałość. Są na tyle mocne, że utrzymają ciężar ciała dorosłego mężczyzny. W ostateczności można użyć ich jako liny.

Jak się rozgrzać?

Gdy robi się zimno, o wiele efektywniej jest założyć kilka warstw ubrań niż jedną, puchową kurtkę. Powietrze uwięzione pomiędzy ubraniami dodatkowo nas ogrzeje. Jeśli mimo to jest nam zimno, dobrze między ubrania włożyć suche liście. Ta metoda pozwoli na dłużej utrzymać ciepło ciała. Podobną funkcję może spełnić folia bąbelkowa, o ile tylko zabierzecie ją ze sobą. Jest wodoodporna, co pomoże uchronić się przed deszczem.

Brak wody

Jeśli skończyła się wam woda i znaleźliśmy kałużę lub niezbyt zachęcające bajoro, możemy zrobić filtr do czyszczenia wody. Do puszki należy włożyć suchą korę drzewa i przymknąć ją na ile to możliwe wieczkiem. Nie powinniśmy jej szczelnie zamykać, ponieważ potrzebujemy miejsca, przez które może uciec dym. Następnie puszkę należy włożyć do ogniska i czekać aż przestanie wydobywać się z niej dym. To oznacza, że wewnątrz został już tylko węgiel drzewny, który świetnie oczyszcza wodę.

Źródło: Jasna Strona

NSIS kosmosProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas