Co odstrasza ziemiórki? Trzy skuteczne sposoby na muszki w doniczce
Ziemiórki w domu niekiedy bywają mylone z muszkami owocówkami i mogą być równie uciążliwie. Gdy zalęgną się w pobliżu kwiatów doniczkowych, naprawdę trudno jest pozbyć się ich z mieszkania. Niestety zwalczanie ziemiórek jest konieczne, bo zlekceważone mogą doprowadzić do ruiny rośliny na naszym parapecie. Jak pozbyć się ich domowymi sposobami?
- Zwalczanie ziemiórek w prawidłowy sposób pozwoli nam uniknąć przykrych konsekwencji ich zimowej ekspansji. Drobne, czarne insekty mogą być teraz szczególnie uciążliwe z uwagi na sporą wilgotność powietrza i mokre podłoża roślin. Pomimo niepozornego wyglądu, nie warto ich lekceważyć.
- Gdy te niewielkie i smukłe owady zalegną się w pobliżu roślin, mogą doprowadzić kwiaty doniczkowe do istnej ruiny. Aby temu zapobiec, warto więc dowiedzieć się, jak reagować, gdy larwy ziemiórek pojawią się w naszym mieszkaniu.
- Jak zwalczyć ziemiórki tak, aby nie stanowiły już dla nas problemu? Okazuje się, że jest skuteczny sposób. I to nie jeden, bo domowych metod, które warto znać, jest co najmniej kilka. My wybraliśmy trzy najlepsze.
Spis treści:
Skąd biorą się ziemiórki w domu i jak temu zaradzić?
Wilgotna gleba w doniczce działa na ziemiórki niczym magnez. Takie warunki są wręcz idealne dla owadów, które żerują często w pobliżu korzeni roślin, skąd pobierają materię organiczną. Szkodniki są zagrożeniem zwłaszcza dla młodych sadzonek, których rdzeń nie jeszcze do końca ukształtowany.
Zwalczanie ziemiórek jest trudne, ponieważ owady szybko się rozmnażają. Warto więc zapobiegać ich występowaniu, dbając o umiarkowane nawodnienie roślin, a także zachowanie optymalnej wilgotności powietrza i temperatury w domu temperatury. Ta ostatnia nie powinna przekraczać 24 stopni Celsjusza.
By nie trzeba było zastanawiać się, jak zwalczyć ziemiórki, do sadzenia kwiatów warto wybierać wyłącznie przepuszczalne i porowate gleby ze sprawdzonych sklepów ogrodniczych.
Gdy nie mamy pewności co do jakości gleby, możemy samodzielnie zająć się wygotowaniem ziemi do wysiewu. Aby to zrobić, konieczne jest jedynie umieszczenie ziemi w plastikowym naczyniu, gdzie następnie trzeba wlać wrzątek. Nie należy przesadzać z ilością wody, ponieważ gleba musi zachować sypką konsystencję. Po wykonaniu tych kroków pojemnik trzeba przykryć folią aluminiową na około 20 minut, do czasu, gdy ziemia wyschnie.
Podlewanie rozsady od spodu to kolejny trik, który zminimalizuje ryzyko, że konieczne będzie zwalczanie ziemiórek. Górna warstwa wciąż pozostanie bowiem na tyle sucha, aby nie kusić owadów.
Czosnek to skuteczny sposób na ziemiórki. Irytujące insekty szybko znikną
Jednym ze skutecznych sposobów na ziemiórki, a także pleśń w doniczce, jest zastosowanie naparu z czosnku. Aby pozbyć się tych niewielkich szkodników, wystarczy jedynie przygotować domowy napar.
Naturalny preparat na ziemiórki przygotowujemy, rozgniatając główkę zakupionego w sklepie czosnku, którą następnie należy zalać jedną szklanką wrzącej wody. Gdy mikstura ostygnie, należy ją rozcieńczyć z jeszcze dwoma lub trzema szklankami wody.
Zajmując się zwalczaniem ziemiórek w ten sposób, trzeba po prostu nalać niewielką ilość wywaru do każdej doniczki, w której zalęgły się insekty. Należy to robić tak, aby nie przelać roślin.
A jak zwalczyć ziemiórki czosnkiem granulowanym? Już sam jego zapach powinien odstraszyć owady. Dotyczy to jednak wyłącznie tych muszek, które latają w pobliżu kwiatów. Larwy ziemiórek nie znikną wyłącznie po zastosowaniu granulowanego czosnku.
Jak zwalczyć ziemiórki sprayem ekologicznym? Wystarczy olejek cynamonowy
Innym rozwiązaniem, które może się sprawdzić na ziemiórki, jest zastosowanie cynamonu. Konkretniej zaś sprayu na ziemiórki na bazie olejku cynamonowego.
Aby zrobić ten naturalny preparat na ziemiórki wystarczy jedynie połączyć około 20-25 kropli olejku cynamonowego z dwoma szklankami ciepłej wody. Po ostygnięciu rośliny można zacząć opryskiwać.
Ocet na ziemiórki. Naturalny preparat wytępi je szybko i skutecznie
Gdy powyższe metody zawiodą, warto zastosować ocet na ziemiórki. To proste i skuteczne rozwiązanie, które na długo pomoże nam rozwiązać problem z insektami obsiadającymi rośliny.
Aby przygotować ten naturalny preparat na ziemiórki potrzebna nam będzie zalana do około trzech czwartych objętości szklanka wody, łyżka octu jabłkowego i śladowa ilość płynu do mycia naczyń. Wystarczy wlać kilka kropel detergentu.
Inny skuteczny sposób na ziemiórki z wykorzystaniem octu jabłkowego zakłada przygotowanie specjalnej pułapki wodnej. Do octu, wody i płynu do mycia naczyń należy wówczas dodać odrobinę cukru oraz kurkumę tak, aby ciecz nabrała żółtego koloru. Tak przygotowaną pułapkę wystarczy postawić przy doniczce i gotowe.
Aleksandra Waleczek
Czytaj również:
Zobacz także: