Jesteś tym, co jesz? Spróbuj tych produktów w 2023 r.

Warszawa jest wśród 10 miast na świecie najbardziej przyjaznych weganom. A świeże, zdrowe i wyprodukowane w etyczny sposób jedzenie staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego, że rynek odpowiada na potrzeby konsumentów, oferując oryginalne i dobre produkty.

Wegański "kotlecik"
Wegański "kotlecik"Getty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W 2023 r. wzrośnie ilość dostępnych roślinnych produktów wysokobiałkowych, restauracji sprzyjających weganom oraz samych zwolenników diety roślinnej. Konsumenci  poszukują nie tylko zamienników mięsa czy nabiału, a producenci zaskakują kreatywnymi propozycjami.

Kuchnia bez mięsa

Może i wygląda, ale to nie mięso. Słoweńska firma zajmująca się technologią żywności, Juicy Marbles, wprowadza na rynek e-commerce swój najnowszy produkt przygotowany na bazie roślin. Produkt przypomina polędwicę, którą można kroić, podawać w całości, smażyć czy piec. To według firmy "największy (roślinny) kawałek mięsa, jaki kiedykolwiek wymyślono". Ponadto w Słowenii można kupić wiele lokalnych wegańskich produktów bazujących na soi oraz seitanie.

Szacuje się, że za kilkadziesiąt lat w oceanach będzie pływać więcej śmieci niż ryb. Tragiczne przewidywania mogą stać się faktem zarówno ze względu na fakt zaśmiecenia Ziemi, jak i przełowienia ryb. Coraz częściej na rynku żywności pojawiają się produkty, które można użyć jako zamienniki odzwierzęcych alternatyw. Wśród nich jest wegański tuńczyk albo roślinny łosoś. Jak mówi wytwórca tego produktu, takie jedzenie daje możliwość odciążenia oceanów i zjedzenia czegoś zdrowego bez oceanicznego mikroplastiku.

Śmiejąca się krowa może mieć tym razem powody do radości. Znana marka serów wprowadza na rynek wegańskie produkty. W ślad marki Laughing Cow idzie też znany producent serka Philadelphia. Obecnie na rynku można dostać serki, w których składach znajdują się np. orzechy nerkowca, migdały, tłuszcz kokosowy i skrobia.

Z kolei w Singapurze można kupić mięso lub mleko pochodzące z próbówki. Tzw. czyste mięso to odpowiedź na degradującą środowisko hodowlę zwierząt. Przemysł hodowlany równocześnie nie uwzględnia często dobrostanu zwierząt, stąd m.in. widoczny jest wzrost zainteresowania zrównoważonymi produktami. Marka z San Fransisco, Eat Just oferuje jednak nie tylko mięso z próbówki, ale i wegańskie jajka, które z powodzeniem zastępują te pochodzące od kury. Można kupić je w całej Polsce.

Polacy chętnie kupują też od czasu do czasu wegańskie fast-foody. Oprócz restauracji, które w menu mają wiele wytrwanych potraw roślinnych, raz na czas można spróbować wegańskiego kebaba (vegaba), pitę souvlaki czy znane nie od dziś falafela albo pizzę Marinarę lub tę w wersji z weganskim serem i ogromem dodatków. Znana marka Dr Oetker od jakiegoś czasu wyszła z propozycją nie tylko dla roślinożerców. Wegańska pizza smakuje nie tylko im.

Pamiętajmy, że wegańska kuchnia to nie tylko gotowe produkty nadające się od razu do spożycia. Zupy, zapiekanki, makarony, pizze, placki warzywne, dania kuchni ajzatyckiej i setki innych potraw można przygotować od zera bez stosowania przetworzonych produktów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas