Czy stokrotka afrykańska boi się mrozu? Jak przygotować ją do zimy?

Stokrotka afrykańska to efektowna i mało wymagająca roślina, którą można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, jednak aby przetrwała zimę, należy pamiętać o kilku zasadach.

Stokrotka afrykańska to bardzo popularna roślina ogrodowa. Czy posadzona w gruncie przetrwa nadchodzące przymrozki?
Stokrotka afrykańska to bardzo popularna roślina ogrodowa. Czy posadzona w gruncie przetrwa nadchodzące przymrozki?East News
Stokrotka afrykańska to bardzo popularna roślina ogrodowa. Czy posadzona w gruncie przetrwa nadchodzące przymrozki?East News

Stokrotka afrykańska, czyli Osteospermum to wieloletnia roślina ozdobna pochodząca z Afryki Południowej. W naszym klimacie kwitnie od kwietnia aż do października. Zachwyca intensywną i bardzo zróżnicowaną kolorystyką - jej kwiaty występują w odcieniach fioletu, różu, błękitu, żółtego oraz pomarańczu.

Czy stokrotki afrykańskie to rośliny wieloletnie?

Duże, rozłożyste kwiatostany stokrotki afrykańskiej przyciągają spojrzenia i stanowią niewątpliwą ozdobę ogrodu. Nie dziwi więc, że każdy ogrodnik chce się nimi cieszyć jak najdłużej. 

W naturalnym środowisku roślina ta jest byliną wieloletnią. Jednak umiarkowany klimat, cechujący się gorącymi latami i mroźnymi zimami jest dla niej znacznie mniej korzystny. Sprawia to, że w naszej szerokości geograficznej często jest ona uprawiana jako roślina jednoroczna. 

Mimo to istnieją skuteczne sposoby na przezimowanie stokrotki afrykańskiej.

Czy osteospermum przetrwa w gruncie? 

Już pierwsze przymrozki są niebezpieczne dla tej rośliny. Ważne jest więc, aby odpowiednio wcześnie przenieść ją w cieplejsze miejsce. W przypadku stokrotek afrykańskich hodowanych w doniczkach (np. na balkonie lub tarasie) sprawa jest prosta - wystarczy w listopadzie zabrać je do domu i umieścić w chłodnym pomieszczeniu.

Zimowanie stokrotek afrykańskich przynosi najlepsze rezultaty, gdy są one przechowywane w temperaturze 5-10 stopni Celsjusza. 

W przypadku roślin rosnących bezpośrednio w gruncie, konieczne będzie wykopanie ich i umieszczenie w skrzynce, umożliwiającej przeniesienie ich do domu. Najlepiej zrobić to na przełomie września i października. 

Po upływie ok. 2 tygodni możliwe jest pobranie z roślin nowych sadzonek, które należy umieścić w donicy z torfem w temperaturze ok. 18.-20 stopni, do momentu aż się ukorzenią. 

Przez całą zimę należy trzymać je w stosunkowo ciepłym i słonecznym miejscu oraz regularnie zraszać. Wsadzenie roślin do ziemi możliwe będzie wiosną, jednak nie wcześniej, niż w połowie maja. 

Stokrotka afrykańska obficie kwitnie od początku maja aż do października i zachwyca kolorami123RF/PICSEL

Jak przechować stokrotki afrykańskie w zimie? 

Zimowanie stokrotek afrykańskich to dobry moment na przycięcie ich pędów. Można je skrócić o ok. 10-15 cm. Należy również pilnować, by podłoże, w którym znajduje się roślina przez cały czas było lekko wilgotne. 

Na przełomie lutego i marca stokrotkę afrykańską dobrze jest przesadzić do nowej, nieco większej doniczki, a następnie przenieść do pomieszczenia o nieco wyższej temperaturze, najlepiej ok, 15 - 17 stopni Celsjusza. 

Stokrotki afrykańskie są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego konieczne jest przenoszenie ich do domu na zimę123RF/PICSEL

Aby roślina przyzwyczaiła się do ponownej uprawy na świeżym powietrzu, należy ją zahartować. Najłatwiej osiągnąć ten efekt wystawiając doniczki na kilka godzin dziennie na balkon. Czynność tę należy przeprowadzać codziennie przez ok. 2 tygodnie, rozpoczynając w pierwszych dniach maja. 

Mniej więcej w połowie miesiąca możliwe będzie ponowne wsadzenie jej do gruntu.

Czytaj również:

Zobacz także:

Narodziny hipopotama w zoo w Dallas© 2022 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas