Reklama

Długoterminowa prognoza na czerwiec 2022. Jaki będzie początek lata?

Z prognoz długoterminowych wynika, że początek lata zapowiada się bardzo dobrze. Jaka będzie więc pogoda w czerwcu 2022? Niemal cały miesiąc będzie słoneczny, a przy tym ciepły. Synoptycy przewidują, że tylko w nieliczne, pojedyncze dni można spodziewać się burz i opadów deszczu. Zdarzyć się mogą za to upały. I to nie jest wcale dobra informacja.

Według danych IMGW Pogoda w czerwcu 2022 roku będzie bardzo ładna. Temperatura oraz opady nie będą odbiegać od norm z lat 1991-2020. Warto tu dodać, że badania z ostatnich trzech dekad wskazują, że średnia temperatura w Polsce w czerwcu wynosiła 17,5 stopnia Celsjusza. Średnie miesięczne opady nie przekraczały za to 81,5 milimetra. 

Jak więc przedstawia się prognoza długoterminowa na początek lata? Czy deszcze popsują nam plany?

Reklama

Prognoza pogody od 1 do 10 czerwca 2022

Wszystko wskazuje na to, że czerwiec powita nas najlepszą w tym sezonie pogodą. Pierwsze dekada miesiąca nie będzie zbyt upalna a temperatura na termometrach, wahać się będzie między poziomie 17 a 19 stopni Celsjusza. W nocy może spaść poniżej 10 stopni

Pogoda pogorszy się w pierwszy weekend czerwca. Na zachodzie i południu Polski czekać nas będą burze wraz z opadami deszczu, które ustąpią dopiero we wtorek, 7 czerwca. W czwartek, 9 czerwca opady przeniosą się nad województwo świętokrzyskie oraz lubelskie.

Przez cały ten czas w większości kraju czekać nas będą przelotne zachmurzenia.

Prognoza pogody od 11 do 20 czerwca 2022

Drugi weekend czerwca będzie etapem rosnącego poziomu ciepła. W sobotę, 11 czerwca na termometrach będzie od 18 do 21 stopni Celsjusza. Ale to dopiero początek zmian w pogodzie. Już po weekendzie temperatury osiągną 21-25 stopni Celsjusza. 

Taka pogoda utrzymywać się będzie aż do 17-19 czerwca. W ciągu tych dni szanse na opady deszczu i burze są niewielkie. Dodatkowo w niektórych rejonach Polski będzie można spodziewać się nieba bez ani jednej chmury.

Prognoza pogody od 21 do 30 czerwca 2022

Ostatnie dziesięć dni miesiąca nie będzie wcale gorsze od poprzednich. Temperatura nie będzie schodzić poniżej 20 stopni Celsjusza. Pod koniec czerwca w województwie opolskim będzie nawet 27 stopni. Północny wschód kraju spodziewać się może burz, które utrzymają się od czwartku, 23 czerwca aż do końca weekendu. Cała reszta kraju dostanie słoneczną pogodę z odrobiną chmur.

W ostatni dzień czerwca mogą pojawić się opady deszczu w województwie zachodniopomorskim.

Prognoza pogody na czerwiec 2022 nad morzem

Zwykle w okresie letnim dużo osób zdecyduje się na wyjazd nad morze. Nie ma się czemu dziwić, warunki będą dopisywać. Pomijając pierwsze dni miesiąca (ma wtedy padać), od weekendu będzie można korzystać z dobrej pogody. 

Przez większość czasu temperatura wynosić będzie od 18 do 24 stopni. Pojawi się kilka dni z opadami deszczu oraz burzami, ale są to pojedyncze sytuacje pojawiające się zwykle w tygodniu. 

Każdy weekend nad morzem będzie ciepły, ewentualnie z delikatnym zachmurzeniem.

Prognoza pogody na czerwiec 2022 w górach

W górach wciąż jeszcze są miejsca, w których da się wyczuć zimowy klimat. Mimo wszystko wraz z nadejściem czerwca nawet tam zauważymy już typowy, letni klimat. 

W górskich rejonach temperatura w czerwcu osiągnie maksymalnie 22 stopnie Celsjusza. Będzie to miało miejsce pod sam koniec miesiąca. 

Z początku czerwca natomiast możemy nastawiać się na 14-15 stopni oraz przelotne opady deszczu. Poza pierwszym weekend z brzydką pogodą cała reszta miesiąca ma być słoneczna, z przejściowym zachmurzeniem.

Oczywiście tak dalekie prognozy mogą się nieco różnić. Nie zmienia to jednak faktu, że czerwiec będzie upalnym miesiącem. Pamiętajmy więc o zakrywaniu głowy, nawodnieniu oraz pakowaniu ze sobą kremu z filtrem.

***

Czytaj także:

Oktokoptery, czyli "latające samochody". Czy tak będzie wyglądał transport przyszłości?

Susza w Polsce trwa bez przerwy od 7 lat. Hydrolog: To wielki problem

Jak segregować śmieci w domu - co do czego? Kolory, które musisz znać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | pogoda na lato | prognoza pogody

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy