Panele słoneczne nie tylko na dachu

Instalacja fotowoltaiczna kojarzy się głównie z trudnym montażem na dachu domu lub bloku mieszkalnego. Istnieją jednak inne płaszczyzny i miejsca, które "lubią się" z panelami słonecznymi.

Fotowoltaika w plenerze to doskonały pomysł na pobyt off-grid
Fotowoltaika w plenerze to doskonały pomysł na pobyt off-gridMichal Fludra/NurPhotoGetty Images

 

Ławki solarne, kosze na śmieci, autonomiczne łodzie z panelami PV, wiaty wytwarzające energię to tylko niektóre z przykładów zastosowania fotowoltaiki w życiu codziennym.

 

Na torach

Testowanie potencjału fotowoltaiki na torach to nie lada wyzwanie, które wymaga przeprowadzenia wielu testów. Zadanie to z powodzeniem wykonuje szwajcarski startup Sun-Ways, który opracował już opatentowane rozwiązanie, w ramach którego rozkłada moduły fotowoltaiczne między torami kolejowymi niczym dywan. Panele można w każdej chwili zdjąć w celu wykonania prac konserwacyjnych.

Jeśli rozwiązanie się sprawdzi w Szwajcarii, która posiada sieć kolejową o długości prawie 7 tys. km będzie można w ten sposób można wygenerować do 1 TWh energii słonecznej.

Ekran akustyczno-solarny

Panele fotowoltaiczne mogą znaleźć się także na ekranach akustycznych, które pomimo swojej niewątpliwej zalety tłumienia hałasu, często wyglądają nieestetycznie. Mogłyby za to pełnić funkcję energetyczną. Fotowoltaika znalazła się np. na barierach dźwiękowych w Massachusetts. Technologia była też testowana przez Belgów, Holendrów i Niemców.

Chodnik

Fotowoltaika na chodniku, balkonie lub podjeździe do domu? To możliwe. Od wielu lat trwają testy nad "uziemieniem" paneli fotowoltaicznych. Np. węgierska firma do użytku oddała moduły, które można zastosować na różnych nawierzchniach. 

Dopuszczalne obciążenie koła pojazdu na module wynosi 2 tony. Producent twierdzi, że po modułach mógłby przejechać pojazd o maksymalnej masie 8 ton. "Nie zamierzamy budować autostrad ani dróg słonecznych za pomocą naszych produktów" - podaje firma Patio Solar, która od dawna realizuje projekty fotowoltaiczne na nawierzchniach. Chodzenie po takich powierzchniach jest również bezpieczne.

Z kolei niemiecki startup specjalizuje się w produkcji i montażu ogrodzeń solarnych.

Grupa naukowców z Chin także opracowała prototyp nawierzchni fotowoltaicznej do zastosowań drogowych, ale system nie jest jeszcze gotowy do produkcji komercyjnej, ponieważ został przetestowany tylko w pomieszczeniach. Nawierzchnię wykonano z przeźroczystego materiału żywiczno-betonowego powstałego z odpadów i zamontowano w środku moduły PV z krzemu amorficznego. Wyniki testów o nazwie Preparation and performance study of solar pavement panel based on transparent Resin-Concrete zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Direct.

Okna i żaluzje

Okna solarne i szkło fotowoltaiczne to elementy nurtu w architekturze i energetyce zwany BIPV (Building Integrated Photovoltaics), czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. W ramach niego energia elektryczna wytwarzana jest z okien, balustrad, ścian itd. Okna solarne zastępują konwencjonalne panele słoneczne znajdujące się na dachu budynków.

Przykład zastosowania fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiemCitizen of the Planet/Education Images/Universal Images GroupGetty Images

Na lotnisku

Lotniska także dążą do ograniczenia emisji CO2, dlatego wielu operatorów lotnisk zwraca się w stronę odnawialnych źródeł energii w celu zapewnienia bezpiecznych, niezależnych dostaw energii. Lotniska dysponują dużymi niezabudowanymi obszarami i płaskimi dachami, które można wykorzystać do pozyskiwania energii słonecznej. Zrównoważone paliwa i wodór oraz inne technologie napędzania samolotów są wciąż w fazie rozwoju, podczas gdy fotowoltaika jest gotowa do wprowadzenia i może mieć bezpośredni wpływ na zmniejszenie śladu węglowego lotnisk.

Farma PV na byłym pasie startowym w NiemczechRolf Schulten/Bloomberg Getty Images

Umieszczenie paneli słonecznych w pobliżu pasów startowych może stanowić jednak wyzwanie pod względem zapewnienia bezpieczeństwa lotniczego. Konieczne jest też uwzględnienie bezpieczeństwa ptaków i innych zwierząt oraz uszanowanie znajdującej się na danym terenie przyrody.

W podobnym schemacie działa agrowoltaika, która łączy wytwarzanie energii słonecznej z rolnictwem. Tereny można wówczas wykorzystać zarówno do zbudowania farmy fotowoltaicznej, jak i upraw znjadujących się pod panelami.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas