Żylistek to piękny i pachnący krzew do ogrodu. Jak go uprawiać?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Do rodzaju żylistek należą około 72 gatunki liściastych krzewów z rodziny hortensjowatych. Naturalnie rosną w Azji Wschodniej oraz w Ameryce Środkowej. W Polsce jako roślinę ozdobną najczęściej uprawia się gatunek pochodzący z Japonii, tzw. żylistek szorstki. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i jak uprawiać ten zjawiskowy krzew!

Żylistek jest jednym z piękniejszych roślin do cienia
Żylistek jest jednym z piękniejszych roślin do cienia123RF/PICSEL

Jak wygląda żylistek?

Żylistki uznaje się za krzewy łatwe w uprawie. Te pochodzące z Azji i Ameryki rośliny nie mają szczególnych wymagań co do podłoża, jednak najlepiej rozwijają się na glebach przepuszczalnych, próchniczych, lekkich i świeżych. Preferują nasłonecznione stanowiska, choć dobrze radzą sobie również w półcieniu. Ich niewątpliwą zaletą jest dość duża mrozoodporność. Pojedyncze pędy czasem ulegają uszkodzeniu pod wpływem bardzo niskiej temperatury, jednak zwykle nie ma to wpływu na kondycję całej rośliny. 

Podczas upałów warto zadbać o odpowiednie nawadnianie żylistka. Mimo podlewania, młode, niezdrewniałe pędy przy bardzo wysokich temperaturach mogą więdnąć. Wynika to z trudności w efektywnym dostarczaniu wody do górnej części rośliny. Zazwyczaj takie zjawisko jest odwracalne i nie powoduje trwałego osłabienia.

Jakie są odmiany żylistka?

Żylistek szorstki to gatunek pochodzący z Japonii, uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna. Dorasta do 3 metrów wysokości. W zależności od odmiany kwitnie od końca kwietnia do końca lipca. 

Żylistek różowy to krzew o wysokości do 1,5 metra o różowych kwiatach. Chętnie wybierana odmiana ‘Carminea’ kwitnie w okresie maj-czerwiec. 

Żylistek wysmukły jest gatunkiem azjatyckim osiągającym do 1 metra wysokości. Kwitnie zwykle od maja do czerwca. 

Żylistek pośredni to krzew dorastający zwykle do 2,5 metra. Największą popularnością cieszy się odmiana ‘Strawberry Fields’ stworzona w latach 80. XX wieku, wyróżniająca się ciemnoróżowymi kwiatami.

Żylistek mieszańcowy to gatunek osiągający do 1,5 metra, kwitnący w czerwcu i lipcu. Często wybieraną odmianą jest ‘Pink Pom Pom’.

Kiedy sadzić i kiedy przycinać żylistek?

Żylistek należy do roślin, które łatwo się przyjmują. Po zakupieniu można sadzić go w dowolnym momencie poza okresem zmarznięcia gleby, a więc od marca do listopada. Później nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych poza systematycznym skracaniem. Regularne przycinanie jest kluczowe dla zachowania estetycznego wyglądu i obfitego kwitnienia żylistków. 

Krzewy ze starymi pędami tracą "zgrabny" pokrój i staję się nieatrakcyjne. Zabieg należy przeprowadzać latem, po przekwitnięciu. 

Kiedy kwitnie żylistek?

Żylistki słyną z obfitego kwitnienia. Pierwsze barwne kwiaty pojawiają się na krzewach wraz z nadejściem lata, najczęściej na przełomie czerwca i lipca. Tworzą bogate, pięknie prezentujące się kwiatostany. Dzięki nim żylistki stanowią zjawiskowy element ogrodu. Pozwalają komponować niesamowite dekoracje roślinne. Najlepiej wyglądają w grupach, jednak nie ma przeciwwskazań, aby sadzić je również pojedynczo.

Tajemnicze białe sosny w polskich lasach. Turyści nie dowierzająPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas