Kiedy przycinać magnolię? Najlepszy jeden miesiąc
Oprac.: Anna Czowalla
Magnolie każdej wiosny zachwycają nas swoimi dużymi i barwnymi kwiatami. Jeśli jednak chcemy cieszyć się nimi co roku, warto pamiętać, że to krzew, który nie lubi cięcia i niezbyt dobrze je znosi. Czasem jednak okazuje się ono koniecznie, zwłaszcza jeśli za bardzo się rozrosła. Podpowiadamy, jak i kiedy przycinać magnolię.
Magnolia w ogrodzie
Magnolie to jedne z pierwszych krzewów, które rozkwitają wczesną wiosną, zanim rozwiną liście. Do rodziny magnoliowatych zalicza się aż 250 gatunków. Magnolia wirginijska rośnie w Stanach Zjednoczonych, natomiast pozostałe znajdziemy na terenach Azji oraz Ameryki Południowej. Warto wiedzieć, że tylko część z nich rozwija się w duże drzewa z okazałymi koronami.
Co ciekawe, magnolie mogą osiągać nawet 30 metrów wysokości - zaliczają się do nich m.in. magnolia szerokolistna oraz magnolia drzewiasta. Pozostałe odmiany to raczej małe drzewka lub krzewy średniej wielkiego, takie jak magnolia gwiaździsta.
W polskich ogrodach najczęściej uprawiane są magnolie wielokwiatowe, które wyróżniają się dużymi białymi lub różowawymi kwiatami. W cieplejszych rejonach naszego kraju można również uprawiać magnolię różową, tulipanową i gwiaździstą. Należy jednak pamiętać, że ich odporność na mrozy jest mniejsza.
Kiedy przycinać magnolię?
Warto pamiętać, że magnolie nie wymagają regularnego przycinania i niezbyt dobrze je tolerują. Poniżej miejsca cięcia nie wypuszczają nowych pędów. Jednak w sytuacji, gdy krzew lub drzewo zostanie uszkodzone przez silny wiatr, zabieg ten może stać się koniecznością.
Nie robimy tego wczesną wiosną, przed kwitnieniem ani w jego trakcie. Najlepszy miesiąc na przycinanie magnolii to maj. Wówczas krzew nie wydziela tak dużej ilości soków, jak podczas kwitnięcia i nie jest jeszcze tak ulistniony. Choć teoretycznie mamy na to czas do końca sierpnia, to lepiej nie zwlekać z przycinaniem, ponieważ magnolie nawiązują pąki kwiatowe przed zimą.
Jak przycinać magnolię?
Magnolię przycinamy tuż po kwitnieniu. Wówczas skracamy nadmiernie wybujałe pędy o 1/3 długości w jednym sezonie. Cięcie należy wykonać jednorazowo za 2-3 liściem pod kwiatem, zachowując przy tym ostrożność.
W przypadku starszych magnolii możemy wykonać cięcie odmładzające, gdy ich wierzchołki spowolniły wzrost. Robimy to stopniowo każdego roku na wiosnę. W tym przypadku wycinamy od ¼ do 1/3 starych pędów na wysokości wynoszącej od około 0,6 do 1 m nad poziomem gruntu. Po każdym cięciu rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą, aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.
Jeżeli magnolia przetrwa cięcie, zakwitnie obficie dopiero po kilku latach. Z czego to wynika? Krzew wytwarza pąki kwiatowe na dwuletnich lub starszych pędach. Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na skorygowaniu pokroju starych i rozrośniętych drzew magnolii, cięcie niestety im zaszkodzi.
Jak zatem dbać o magnolie? Najlepiej w ogóle ich nie przycinać i pozwolić im swobodnie rosnąć. Zabieg ten powinniśmy wykonywać tylko wtedy, jeśli drzewo stwarza zagrożenie lub może zniszczyć płot.
Przeczytaj również: