Kiedy i jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Nazwa “mieczyki" pochodzi od łacińskiego słowa gladius, czyli miecz. Nawiązuje ona do strzelistego pokroju tej rośliny, który przypomina podłużne ostrze. Z tego względu mieczyki muszą być posadzone w odpowiednim miejscu i we właściwy sposób, aby nie uginały się pod ciężarem kwiatostanów. Wyjaśniamy, jak uprawiać i pielęgnować te rośliny, aby cieszyły oko przez całe lato.

Mieczyki są też nazywane gladiolami.
Mieczyki są też nazywane gladiolami.123RF/PICSEL

Kiedy sadzić mieczyki?

Mieczyki - nazywane też gladiolami - sadzi się wiosną, najlepiej w kwietniu i maju. Są jednak tacy, którzy czekają z posadzeniem cebulek do gruntu aż do czerwca. Zapewnia to, że rośliny kwitną dłużej, a kwiaty utrzymują się na nich jeszcze jesienią.

Jeżeli zamierzasz posadzić mieczyki, zrób to w dzień, w którym:

 • temperatura powietrza wynosi kilkanaście stopni Celsjusza, a ziemia ma minimum 10° C - mieczyki źle znoszą kontakt z zimną i przemarzniętą glebą;

 • nie pada deszcz - cebulki mieczyków przed posadzeniem nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. Jeśli zamokną, większe staje się ryzyko, że porazi je jedna z chorób grzybowych.

 • Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

  Aby mieczyki dobrze wzrastały, należy posadzić je w piaszczysto-gliniastej glebie o odczynie obojętnym. Ze względu na to, że rośliny te mogą mieć nawet 120 cm wysokości, ich łodygi powinny być jak najmocniejsze i dobrze osadzone w ziemi. W tym celu warto:

  • głęboko sadzić ich cebulki - przypominają one nieco spłaszczone główki czosnku. By mieczyk mógł być stabilnie osadzony w glebie, należy posadzić jego cebulkę na głębokości równej trzykrotności jej wysokości. Zwykle umieszcza się ją od 10 do 15 cm pod powierzchnią ziemi;

 • sadzić ich cebulki w odpowiedniej odległości - jeśli posadzisz mieczyki zbyt blisko siebie, to będą one konkurować ze sobą o światło. Tym samym będą one się coraz bardziej wydłużać - wykorzystają do tego wszystkie składniki odżywcze pobierane z gleby. Jednocześnie ich łodyga może stać się przez to cienka i niestabilna, co zwiększa ryzyko jej złamania. Dlatego sadź cebulki mieczyków, zachowując między nimi odległość nie mniejszą niż 15 cm;

 • sadzić je w miejscach osłoniętych przed wiatrem - silne podmuchy to zagrożenie dla długich łodyg mieczyków.

 • Mimo tych zabiegów mieczyki i tak mogą wyginać się i przewracać. Wtedy ratunkiem dla nich są bambusowe paliki, które należy wbić głębiej w ziemię, a następnie przywiązać do nich łodygi roślin.

  Kiedy kwitną mieczyki?

  To, kiedy mieczyki posadzone w twoim ogrodzie zakwitną, zależy od ich odmiany. Wyróżnia się wśród nich rośliny:

  • bardzo wczesne, wczesne, dość wczesne, średnio wczesne - należą do nich np. odmiany D'Artagnan i Essential. Mieczyki te zakwitają po ok. od 70 do 84 dniach od posadzenia cebulek;

 • dość późne, późne i bardzo późne - to np. rośliny należące do odmian Fidelio czy Raven.  Zakwitają one po upływie od ok. 85 do 100 dni od posadzenia cebulek.

 • Mieczyki kwitną w lipcu i sierpniu, lecz zdarza się, że jeśli pogoda dopisuje, to kwiaty pozostają na łodygach nawet do połowy września.

  Kiedy wykopać mieczyki i jak przechować je przez zimę?

  Mieczyki są niezwykle wrażliwe na mróz, a ich cebulki mogą obumrzeć już po pierwszych przymrozkach. Dlatego wykopuje się je z ziemi. Najlepiej robić to zaraz po tym, gdy roślina przekwitnie.

  Wykopując bulwę, należy uważać, aby nie uszkodzić znajdującej się na niej cebulki potomnej. To właśnie z niej za rok będą mogły wyrosnąć nowe rośliny. By było to możliwe, należy odpowiednio przygotować bulwę do okresu spoczynku.

  Gdy wyjmiesz ją z ziemi, starannie ją osusz. Najlepiej pozostawić ją w ciepłym, suchym pomieszczeniu - nawet na kilka tygodni. W tym czasie bulwa musi być chroniona przed przeciągami i chłodem. Następnie, gdy będzie już zupełnie sucha, należy oberwać z niej resztki pędów i liści. Tak przygotowaną cebulkę trzeba przechowywać w jutowym worku lub ażurowej skrzynce - w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura oscylująca między 4 a 8 °C.

  Mieczyki górują na rabatach kwiatowych, a ich wzniesiony ku górze kwiatostan dodaje czaru ogrodowi. Dlatego zadbaj, aby łodygi tych roślin nie uginały się i nie łamały - zrobisz to, odpowiednio sadząc te rośliny lub w ostateczności podpierając je palikami.

  Rolnictwo przyszłości. Fińscy naukowcy wytwarzają białko niemal „z powietrza”AFP
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas