Kiedy i jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Nazwa “mieczyki" pochodzi od łacińskiego słowa gladius, czyli miecz. Nawiązuje ona do strzelistego pokroju tej rośliny, który przypomina podłużne ostrze. Z tego względu mieczyki muszą być posadzone w odpowiednim miejscu i we właściwy sposób, aby nie uginały się pod ciężarem kwiatostanów. Wyjaśniamy, jak uprawiać i pielęgnować te rośliny, aby cieszyły oko przez całe lato.
Spis treści:
Kiedy sadzić mieczyki?
Mieczyki - nazywane też gladiolami - sadzi się wiosną, najlepiej w kwietniu i maju. Są jednak tacy, którzy czekają z posadzeniem cebulek do gruntu aż do czerwca. Zapewnia to, że rośliny kwitną dłużej, a kwiaty utrzymują się na nich jeszcze jesienią.
Jeżeli zamierzasz posadzić mieczyki, zrób to w dzień, w którym:
- temperatura powietrza wynosi kilkanaście stopni Celsjusza, a ziemia ma minimum 10° C - mieczyki źle znoszą kontakt z zimną i przemarzniętą glebą;
- nie pada deszcz - cebulki mieczyków przed posadzeniem nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. Jeśli zamokną, większe staje się ryzyko, że porazi je jedna z chorób grzybowych.
Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?
Aby mieczyki dobrze wzrastały, należy posadzić je w piaszczysto-gliniastej glebie o odczynie obojętnym. Ze względu na to, że rośliny te mogą mieć nawet 120 cm wysokości, ich łodygi powinny być jak najmocniejsze i dobrze osadzone w ziemi. W tym celu warto:
- głęboko sadzić ich cebulki - przypominają one nieco spłaszczone główki czosnku. By mieczyk mógł być stabilnie osadzony w glebie, należy posadzić jego cebulkę na głębokości równej trzykrotności jej wysokości. Zwykle umieszcza się ją od 10 do 15 cm pod powierzchnią ziemi;
- sadzić ich cebulki w odpowiedniej odległości - jeśli posadzisz mieczyki zbyt blisko siebie, to będą one konkurować ze sobą o światło. Tym samym będą one się coraz bardziej wydłużać - wykorzystają do tego wszystkie składniki odżywcze pobierane z gleby. Jednocześnie ich łodyga może stać się przez to cienka i niestabilna, co zwiększa ryzyko jej złamania. Dlatego sadź cebulki mieczyków, zachowując między nimi odległość nie mniejszą niż 15 cm;
- sadzić je w miejscach osłoniętych przed wiatrem - silne podmuchy to zagrożenie dla długich łodyg mieczyków.
Mimo tych zabiegów mieczyki i tak mogą wyginać się i przewracać. Wtedy ratunkiem dla nich są bambusowe paliki, które należy wbić głębiej w ziemię, a następnie przywiązać do nich łodygi roślin.
Kiedy kwitną mieczyki?
To, kiedy mieczyki posadzone w twoim ogrodzie zakwitną, zależy od ich odmiany. Wyróżnia się wśród nich rośliny:
- bardzo wczesne, wczesne, dość wczesne, średnio wczesne - należą do nich np. odmiany D'Artagnan i Essential. Mieczyki te zakwitają po ok. od 70 do 84 dniach od posadzenia cebulek;
- dość późne, późne i bardzo późne - to np. rośliny należące do odmian Fidelio czy Raven. Zakwitają one po upływie od ok. 85 do 100 dni od posadzenia cebulek.
Mieczyki kwitną w lipcu i sierpniu, lecz zdarza się, że jeśli pogoda dopisuje, to kwiaty pozostają na łodygach nawet do połowy września.
Kiedy wykopać mieczyki i jak przechować je przez zimę?
Mieczyki są niezwykle wrażliwe na mróz, a ich cebulki mogą obumrzeć już po pierwszych przymrozkach. Dlatego wykopuje się je z ziemi. Najlepiej robić to zaraz po tym, gdy roślina przekwitnie.
Wykopując bulwę, należy uważać, aby nie uszkodzić znajdującej się na niej cebulki potomnej. To właśnie z niej za rok będą mogły wyrosnąć nowe rośliny. By było to możliwe, należy odpowiednio przygotować bulwę do okresu spoczynku.
Gdy wyjmiesz ją z ziemi, starannie ją osusz. Najlepiej pozostawić ją w ciepłym, suchym pomieszczeniu - nawet na kilka tygodni. W tym czasie bulwa musi być chroniona przed przeciągami i chłodem. Następnie, gdy będzie już zupełnie sucha, należy oberwać z niej resztki pędów i liści. Tak przygotowaną cebulkę trzeba przechowywać w jutowym worku lub ażurowej skrzynce - w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura oscylująca między 4 a 8 °C.
Mieczyki górują na rabatach kwiatowych, a ich wzniesiony ku górze kwiatostan dodaje czaru ogrodowi. Dlatego zadbaj, aby łodygi tych roślin nie uginały się i nie łamały - zrobisz to, odpowiednio sadząc te rośliny lub w ostateczności podpierając je palikami.