Zrób to, a lawenda bez trudu przetrwa zimę. Jak o nią zadbać właśnie teraz?

Anna Jabłońska-Adamska

Oprac.: Anna Jabłońska-Adamska

Lawenda zimą narażona jest na oddziaływanie chłodnego wiatru i ujemnych temperatur. To trudny czas dla wszystkich roślin, więc trzeba odpowiednio o nie zadbać, by w spokoju go przetrwały. Uprawa lawendy cieszy się w Polsce dużą popularnością. Warto więc wiedzieć, jak powinno wyglądać zimowanie lawendy. Jak zabezpieczyć ją przed mrozem w ogrodzie czy na balkonie?

Lawenda zimą może pozostać na zewnątrz, ale wymaga odpowiedniego okrycia. Niektóre odmiany musimy jednak wnieść do domu. Jak powinno wyglądać zimowanie lawendy?
Lawenda zimą może pozostać na zewnątrz, ale wymaga odpowiedniego okrycia. Niektóre odmiany musimy jednak wnieść do domu. Jak powinno wyglądać zimowanie lawendy?123RF/PICSEL

Lawenda zimą — czy to roślina mrozoodporna?

Lawenda (Lavandula) to roślina z rodziny jasnotowatych, pochodząca z terenów śródziemnomorskich. Jest wiecznie zielonym krzewem, który można uprawiać bezpośrednio w gruncie lub w doniczkach. Wyróżnia się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale również charakterystycznym, przyjemnym zapachem, wykazującym działanie uspokajające i relaksujące. Warto wiedzieć, że niektóre odmiany lawendy są w stanie przetrwać zimę na zewnątrz, o ile zostaną odpowiednio zabezpieczone. Inne jednak nie są mrozoodporne.

Najpopularniejszy w Polsce gatunek tej rośliny to lawenda wąskolistna, wyróżniająca się fioletowymi kwiatostanami i dorastająca do wysokości około 50 cm. Należy do roślin ciepłolubnych, mimo że jest w stanie przetrwać na mrozie. Żeby jednak roślina pozostała w dobrej formie, potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą. Dzięki odpowiedniemu okryciu zimę w gruncie jest w stanie przetrwać również lawenda pośrednia, zwana lawendyną.

Lawenda zimą w ogrodzie — jak ją zabezpieczyć?

Lawenda zimująca w ogrodzie potrzebuje odpowiedniego okrycia, by przetrwała mrozy. Ujemne temperatury mogą jej bowiem bardzo zaszkodzić. Warto wiedzieć, że przy -15 stopniach Celsjusza uszkodzeniu ulegają części nadziemne lawendy, zaś jej korzenie przy -20 stopniach Celsjusza.

Tuż po pierwszych przymrozkach należy okryć roślinę, używając do tego na przykład:

  • słomy,
  • agrowłókniny,
  • gałązek roślin iglastych (nazywane są stroiszem).

Rośliny zabezpieczamy w ten sposób tuż po pierwszych przymrozkach, zdejmując okrycie dopiero wiosną. Dodatkowego zabezpieczenia wymagają też korzenie lawendy — ziemię wokół podstawy rośliny należy więc obsypać korą lub torfem. Odpowiednim terminem do wykonania tego zabiegu jest przełom października i listopada.

Jeśli w ogrodzie lawenda zajmuje dużo miejsca, nie ma sensu zabezpieczać każdej rośliny osobno. Najlepiej wówczas wykorzystać białą agrowłókninę lub folię perforowaną, by wykonać mini tunele do okrycia jednocześnie wielu roślin.

Lawenda zimą na balkonie — jak o nią zadbać?

Lawendę możemy uprawiać bezpośrednio w gruncie, ale też w doniczkach ustawionych na tarasie czy na balkonie. Lawenda w donicy zimą może zostać zadołowana w ziemi. Jeśli jednak należy do odmian, które są w stanie przetrwać na zewnątrz dzięki odpowiedniemu okryciu, lepiej pozostawić donicę na balkonie lub na tarasie. 

Możemy ją ustawić w jego osłoniętej od wiatru części, na warstwie izolacji - może do tego posłużyć na przykład karton czy styropian. Ściany donicy i roślinę powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć warstwą ochronną, w postaci na przykład słomianej maty czy agrowłókniny.

Lawenda w domu zimą — pielęgnacja, podlewanie

Lawenda jest rośliną wieloletnią, więc po pogorszeniu formy w zimie, w kolejnym sezonie znów pięknie zakwitnie. Nie jest na tyle mrozoodporna, by bez zabezpieczenia pozostać na zewnątrz — zimowanie lawendy może się jednak odbywać w domu. Wniesienia wymaga na przykład lawenda francuska, która nie poradzi sobie w ogrodzie nawet wówczas, gdy ją okryjemy. Trzeba przenieść ją do chłodnego (5-10 stopni Celsjusza), jasnego pomieszczenia. W tym czasie należy też ograniczyć podlewanie.

Wiosną rośliny należy silnie przyciąć, co zapewni lepsze krzewienie. Gdy już minie ryzyko przymrozków, w drugiej połowie maja można znów wynieść lawendę na zewnątrz, by zdobiła balkon czy ogród.

Lawenda pięknie się prezentuje i wspaniale pachnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji będzie prawdziwą ozdobą ogrodu czy tarasu. 123RF/PICSEL

Czytaj też:

Zobacz też: 

Uwaga, dzikie zwierzęta! Zderzenie może być niebezpiecznePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas