Zmiany w "Czystym Powietrzu" na 2024 rok. Chodzi o pompy ciepła i kotły

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o wprowadzeniu zapowiadanych w ubiegłym roku odnośnie zasad dotyczących finansowania pomp ciepła i kotłów w ramach programu Czyste Powietrze. Wejdą one w życie w 2024 r.

Nadchodzą zmiany w programie „Czyste Powietrze” w zakresie wymogów dotyczących źródeł ciepła
Nadchodzą zmiany w programie „Czyste Powietrze” w zakresie wymogów dotyczących źródeł ciepłaPiotr DziurmanEast News

NFOŚiGW w porozumieniu z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów (pomp ciepła i kotłów) oraz stroną społeczną wprowadza do programu "Czyste Powietrze" dodatkowe wymogi, które zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Dofinasowanie pomp ciepła

NFOŚiGW poinformował o zapowiadanych w zeszłym roku zmianach, tj. dodatkowych wymogach dotyczących źródeł ciepła, które mogą stanowić koszt kwalifikowany. Chodzi o zmiany w produkcji i dystrybucji.

“W związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem w ramach programu "Czyste Powietrze" pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów NFOŚiGW  wypracował dodatkowe wymogi, które z uwzględnieniem okresu przejściowego, zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku" - podano na oficjalnej stronie.

Od pewnego czasu NFOŚiGW prowadził prace oraz konsultacje branżowe, których była eliminacja niekorzystnych zjawisk na rynku pomp ciepła w Polsce.

Jak wynika z najnowszych informacji, NFOŚiGW chce chronić konsumentów i beneficjentów programu przed nieuczciwymi praktykami na rynku. W ramach Czystego Powietrza będzie można uzyskać dofinansowanie tylko na urządzenia o potwierdzonej jakości. 

Gwarancją tego będzie wpisanie danej pompy ciepła na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), a dotowane będą tylko te pompy ciepła, które zostaną wpisane na tę listę.

Dofinansowanie kotłów w ramach PPCP

NFOŚiGW informuje ponadto, że podobne rozwiązanie dotyczyć będzie wyboru kotła zgazowującego drewno oraz kotła na pellet drzewny. W tym przypadku możliwy będzie również wybór urządzeń wyłącznie z listy ZUM. 

Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ - PIB). Znajdują się na niej urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację. 

Do dofinansowania w ramach programu kwalifikowane będą tylko pompy ciepła, których parametry techniczne zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w niezależnych akredytowanych laboratoriach. Badania mają być zgodne z tym, co producent umieścił na karcie produktu i etykiecie energetycznej. Wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z badań.

Ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie domówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas