Złoty deszcz na balkonie. Idealna roślina na słoneczny balkon
Rozświetla balkony i tarasy złotożółtymi kwiatami, gęsto ścielącymi się na pędach. Może przetrwać wszystko: słońce, ulewę i porywisty wiatr. Uczep rózgowaty (bidens), nazywany także złotym deszczem czy złotokapem, to roślina, która naprawdę wiele wybacza. Dowiedz się, jak ją pielęgnować.

W skrócie
- Uczep rózgowaty to roślina o urokliwych, żółtych kwiatach, która świetnie sprawdza się na balkonach i tarasach dzięki swojemu zwisającemu pokrojowi.
- Aby uczep rózgowaty dobrze się rozwijał, trzeba zapewnić mu dużo słońca i regularne podlewanie, ale unikać nieprzepuszczalnej gleby.
- Roślina ta kwitnie od maja aż do przymrozków i wymaga okresowego nawożenia, aby kwitła obficie.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Uczep rózgowaty. Złoty deszcz kwiatów na balkonie
Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia) należy do rodziny astrowatych i pochodzi z południa Stanów Zjednoczonych oraz z Meksyku, a nazywany bywa również bidensem oraz złotym deszczem. Ta zwyczajowa nazwa nie wzięła się znikąd - to gatunek, którego charakterystyczną cechą są urokliwe żółte kwiatuszki, które gęsto obsypują roślinę w czasie kwitnienia. Co jeszcze go wyróżnia?
- Ma szeroki i gęsty pokrój.
- Ma drobne listki, gęsto porastające pędy.
- Jest niewysoki - osiąga zaledwie 20 cm wysokości.
- Ma długie, zwisające pędy, które mogą mieć nawet 1m długości.
- Najczęściej kwiaty bidensu są żółte, ale nowe odmiany mogą być też białe i różowe.
Ze względu na jego wiszący pokrój, złoty deszcz rekomenduje się głównie na balkony i tarasy - wygląda przepięknie w donicach wiszących albo stojących, ale wysokich. Na rabatach wygląda źle - pędy leżą rozrzucone wokół rośliny, zaburzając całą estetykę ogrodu.
Wymagania i pielęgnacja uczepu
Bidens to roślina, z którą poradzi sobie każdy - zakwitnie nawet, jeśli należysz do osób, które twierdzą, że nie mają ręki do kwiatów. Jakie warunki należy mu zapewnić?
Stanowisko. Uczep rózgowaty pochodzi z gorącego Meksyku, dlatego najlepiej czuje się na stanowisku mocno nasłonecznionym. Najlepiej rośnie tam, gdzie ma dostęp do około 6 godzin słońca. Genialnie sprawdzi się na balkonie południowym, ale poradzi sobie też w miejscu, gdzie jest półcień.
Podlewanie. Regularne i obfite podlewanie to właściwie jedyne wymaganie uczepu rózgowatego. Brak wody sprawia, że więdnie, dlatego w upalne dni należy podlewać go dwa razy dziennie - rano i wieczorem.
Podłoże. Uczep ma duże wymagania co do podlewania, nie toleruje jednak nieprzepuszczalnej, ciężkiej gleby, w której woda się zatrzymuje. Najlepiej jest posadzić go do donicy wypełnionej żyzną i próchniczą ziemią, a na dnie zrobić warstwę drenującą, np. z kamyczków albo keramzytu.
Nawożenie. Rośliny jednoroczne, które obficie kwitną, obsypują się kwiatami jeszcze mocniej, gdy raz na jakiś czas podleje się je wodą z nawozem. Najlepiej wybrać gotową mieszankę do roślin kwitnących, dostępną w każdym sklepie ogrodniczym.
Przycinanie. Jeśli zauważysz, że twój uczep po kilku tygodniach od posadzenia zaczyna się przerzedzać i coraz słabiej kwitnie, przytnij jego pędy mniej więcej o 1/3 długości. oślina dostanie impuls do zagęszczenia i ponownego kwitnienia.
Kiedy kwitnie uczep rózgowaty?
Zaletą uczepu rózgowatego są słoneczne, żółte kwiaty, które zdobią balkon lub taras przez dużą część roku. Bidens zakwita bowiem już w maju i kwitnie aż do pierwszych przymrozków! Aby kwitł nieprzerwanie i bardzo obficie, warto zasilić go raz na tydzień wodą z nawozem do kwiatów balkonowych. Kiedy uczep przestaje kwitnąć? Przede wszystkim wtedy, gdy ma za mało wody - to dlatego regularne, codzienne podlewanie jest kluczowe w jego pielęgnacji.
Uwaga! Złoty deszcz to roślina szybkorosnąca i bardzo ekspansywna - jeśli chcesz posadzić go w kompozycji z innymi gatunkami, wybieraj te, które rosną tak szybko, jak on. W przeciwnym razie uczep je zagłuszy. Dobrym duetem na słoneczne stanowisko jest na przykład uczep rózgowaty i pelargonie.
Czy uczep rózgowaty to roślina wieloletnia?
Uczep rózgowaty w swoich naturalnych warunkach jest krótkotrwałą byliną. W Polsce traktowany jest natomiast jako roślina jednoroczna - źle znosi niskie temperatury i nie jest w stanie przetrwać przymrozków. Na balkon można wynieść go dopiero po 15 maja, gdy na dworze jest stosunkowo ciepło nie tylko w dzień, ale i w nocy.
Uczep rózgowaty nie jest odporny na mróz - świetnie znosi natomiast trudne warunki atmosferyczne, takie jak mocne słońce, deszcz i wiatr.
Szukasz rośliny, która ozdobi twój balkon, ale nie będzie wymagała skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych? W tej roli doskonale sprawdzi się uczep rózgowaty - mocno się rozrasta, obficie kwitnie, a do życia potrzebuje tylko… podlewania!