Najładniejsze krzewy zimozielone. Ozdobią ogród o każdej porze roku

Krzewy zimozielone to cenne rośliny, bardzo często wybierane przez ogrodników. Ich główną zaletą jest zdobienie ogrodu przez cały rok, nawet zimą, niezależnie od warunków pogodowych. Krzewy zimozielone różnią się od siebie wielkością i kolorem. Ponadto możemy zakupić zarówno odmiany iglaste, jak i liściaste. Sprawdź listę najpiękniejszych krzewów i wybierz któryś z nich na swoją działkę.

Krzewy zimozielone - charakterystyka

Krzewy zimozielone nie zrzucają liści  w okresie jesienno - zimowym. Co więcej, zachowują zieloną barwę liści, dlatego zdobią ogród przez cały rok. Oprócz krzewów zimozielonych wyróżnia się także byliny, drzewa, trawy, a nawet pnącza zimozielone.

Krzewy zimozielone są przystosowane do trudnych warunków pogodowych tj. niska temperatura, mróz czy śnieg. Przed posadzeniem warto zapoznać się z ich pielęgnacją i zabezpieczeniem przed szkodnikami, aby efektownie zdobiły nasz ogród. 

Reklama

Najładniejsze krzewy zimozielone

Do ogrodu możemy wybrać niskie krzewy zimozielone, które idealnie sprawdzą się na małych działkach. Z kolei te wysokie krzewy zimozielone najczęściej wybiera się do bardziej przestrzennych ogrodów lub jako osłonę posesji od sąsiadów czy ruchu ulicznego. Poznaj najładniejsze odmiany. 

  • Bukszpan wieczniezielony

Roślina ta jest niską odmianą, nadającą się także na żywopłot. Ten zimozielony krzew wymaga regularnej pielęgnacji. Musimy go przycinać, a także zasilać odpowiednimi nawozami, dlatego że nienawożony może być podatny na różnego rodzaju szkodniki. 

  • Pieris japoński

Pieris japoński pochodzi z grupy roślin wrzosowatych, bardzo często porównuje się go do azalii. Ta zimozielona roślina nie urośnie większa niż 1 m. W ogrodzie potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Podłoże pierisa japońskiego musi być lekko kwaśne zmieszane z torfem. 

  • Tamaryszek

Tamaryszek występuje w kilkudziesięciu odmianach. Każda z nich jest odporna na różne warunki pogodowe, a także na zanieczyszczone środowisko. Właśnie dlatego można zobaczyć go w parkach w dużych miastach. Ten zimozielony krzew preferuje słoneczne miejsca. 

Najpiękniejsze krzewy zimozielone do ogrodu

Niektóre krzewy zimozielone są wyjątkowe piękne i cudownie zdobią ogród przez cały rok. Jakie odmiany warto wybrać na działkę?

  • Kalia sztywnolistna

Ten zimozielony krzew jest rozłożysty i osiąga nawet do 3 m wysokości. W ogrodzie wspaniale prezentują się jego duże liście, mające od 17 do 18 cm, a także delikatne, kremowe kwiaty

Różecznik, inaczej nazywany rododendronem, ma zwarty i wzniesiony pokrój, osiąga do 2,5 m wysokości. Jego charakterystyczną cechą są kwiaty w różnych kolorach. Wymaga podłoża przepuszczalnego, lekko kwaśnego, o umiarkowanej wilgotności. 

  • Kiścień wawrzynowy

Kiścień wawrzynowy mierzy od 50 do 60 cm, zachwyca w ogrodzie kwiatami zebranymi w kiście, które przypominają dzwoneczki. Brzegi jego liści są zabarwione na czerwono, a jesienią w całości przechodzą w tę barwę.Ten zimozielony krzew lubi słoneczne miejsce i umiarkowaną wilgoć oraz kwaśne i próchnicze podłoże. 

Krzewy do ogrodu wieloletnie

Krzewy zimozielone wieloletnie są popularne w ogrodzie, ponieważ potrafią przetrwać wiele lat. Oprócz tego zachowują swoje walory dekoracyjne nawet zimą. 

  • Berberys

Ten zimozielony krzew zdobi ogród przez wiele lat, zachwycając okrągłym pokrojem, a także liśćmi o drobno ząbkowatym brzegu, barwiącymi się jesienią na żółto, pomarańczowo i zielono. Jego jagody są pokarmem dla kwiatów w okresie zimowym.

  • Cis

Cis jest wolno rosnącym krzewem wieloletnim z iglastymi liśćmi. Ma ciemnozielone igły, a także ozdobne owoce. Krzewy rosną na wysokość 1 m, tworząc szeroką, spłaszczoną i gęstą koronę, która pięknie prezentuje się w ogrodzie lub na działce. 

Ostrokrzew występuje w wielu odmianach, potrafi dożyć nawet 100 lat, ma ostro ząbkowane liście i czerwone jagody. Należy sadzić go w miejscach osłoniętych przed wiatrem. Mimo że trudno znosi mrozy, to bardzo szybko regeneruje się po zimie. 

Krzewy do ogrodu szybko rosnące

Niektóre krzewy zimozielone rosną szybciej niż pozostałe rośliny, cechują się dużym przyrostem rocznym. Właśnie dlatego już po 2 latach możemy cieszyć się sporymi okazami. Szczególne zainteresowanie ogrodników zyskała mahonia pospolita i ligustr jajowatolistny

Mahonia pospolita ma długie pędy z kwiatami w kolorze żółtym. Ten szybko rosnący krzew jest odporny zarówno na mróz, jak i na suszę. Ponadto nie wymaga specjalnej pielęgnacji, rzadko atakują go szkodniki. Ważny zabieg przy jego pielęgnacji to coroczne przycinanie i nawożenie.

  • Ligustr jajowatolistny

Ligustr jajowatolistny rośnie maksymalnie do 2 m, ma okrągłe listki, a w okresie kwitnienia - małe, jasne kwiaty. Można spotkać go w parkach i na skwerach. Najlepiej czuje się w słońcu i półcieniu. 

CZYTAJ TAKŻE:

Które begonie można zimować? Nie wszystkie przetrwają mróz

Kwiaty, które sadzi się na cmentarzu o określonej porze roku. Sprawdź listę

Jesień w ogrodzie. Co trzeba zrobić przed zimą?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny zimozielone | krzewy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy