Wiosenne cięcie lawendy. Kiedy i jak to robić?

Przycinanie lawendy powinno się odbywać dwa razy w roku. To jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala utrzymać roślinę w dobrej kondycji. Lawenda, która nie jest regularnie przycinana, słabiej kwitnie i ma luźniejszy pokrój. Czy lawendę przycina się na wiosnę?

Lawenda (Lavandula) to roślina z rodziny jasnotowatych, znana ze swojego charakterystycznego wyglądu i zapachu. Ta zimozielona krzewinka najczęściej osiąga wysokość 50-80 cm, a jej zebrane w kłosy kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, niebieski lub fioletowy. Najpopularniejszą odmianą tej rośliny jest lawenda wąskolistna, znana też jako lawenda lekarska. Żeby jednak wspaniale się prezentowała w ogrodzie, trzeba o nią odpowiednio dbać. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie. Kiedy ciąć lawendę i w jaki sposób to robić?

Reklama

Kiedy i jak przycinać lawendę?

Regularne przycinanie lawendy pozwala ją utrzymać w dobrej kondycji. Sprawia też, że obficie kwitnie. Lawendę należy przycinać dwa razy w roku — najlepiej wiosną (przed wegetacją) i latem (po okresie kwitnienia). W zasadzie do wyboru są jednak trzy terminy:

  • wczesna wiosna (od połowy marca do początku kwietnia),
  • lato (od lipca do września),
  • początek jesieni (w połowie września).

Wiosenne przycinanie lawendy można wykonywać zamiennie z cięciem jesiennym.

Celem jest odmłodzenie rośliny, jej ładne uformowanie i przeciwdziałanie drewnieniu pędów. Chodzi też o uniknięcie powstawania tak zwanych "łysych gniazd", a więc miejsc, w których nie rosną gałęzie. 

Pierwsze cięcie lawendy warto wykonać tuż po posadzeniu, skracając młode krzewinki nawet o połowę. Starsze rośliny przycinajmy zaś dwa razy w roku — wiosną lub jesienią oraz latem. Wiosną trzeba bardzo uważać, aby nie przyciąć zdrewniałych gałązek, bo mogą zaschnąć. Cięcie letnie polega z kolei na usuwaniu przekwitających kwiatostanów.

Czytaj też: Soliter w ogrodzie. 10 roślin, które lubią samotność

Wiosenne cięcie lawendy

Kiedy przycina się lawendę wiosną? Najlepiej między połową marca a początkiem kwietnia. Należy wybrać suchy, ciepły i słoneczny dzień. Młode, niezdrewniałe pędy skracamy o połowę, pozostawiając zdrewniałe części gałązek, ponieważ niestety wolno i słabo się rozkrzewiają. Nie przycinajmy pędów zbyt nisko, bo sprzyja to rozwojowi chorób wiązek przewodzących. W rezultacie możemy utracić cały krzew. Na wszystkich łodygach powinno pozostać kilka zielonych liści.

Warto pamiętać, by przed przeprowadzeniem cięcia lawendy dokładnie przyjrzeć się roślinie. Powinniśmy się upewnić, że ma dużo nowych pędów. Jeśli nie, warto nieco odwlec termin przycinania, aby mogła lepiej się rozwinąć. Roślinę formujmy w kształt kuli. Dzięki temu powietrze i światło będą miały dostęp do jej wnętrza z każdej strony. Pozwoli to lawendzie nie tylko lepiej się rozwijać, ale też zapobiegnie gniciu jej wewnętrznych gałązek.

Czytaj też: Jakie kwiaty do salonu glamour? Dopasuj rośliny do mieszkania

Letnie cięcie lawendy

Lawendę należy przycinać nie tylko wiosną lub jesienią, ale też latem. Cięcie letnie lawendy powinno mieć miejsce w lipcu lub sierpniu. Usuwamy wówczas przekwitające kwiatostany, tym samym pobudzając roślinę do dalszego kwitnienia. Latem pozbywamy się też bezlistnych łodyg.

Przycinając roślinę, nadal pamiętajmy o jej formowaniu w kształt kuli, aby do wszystkich jej elementów docierało światło i powietrze. Jak przycinać lawendę? Najlepiej o 1/3 długości zielonych pędów.

Czytaj też: Kwiaty na kwietnik w domu. Te gatunki sprawdzą się najlepiej

Przycinanie lawendy jesienią

Cięcie jesienne lawendy wykonuje się zamiennie z cięciem wiosennym. Oznacza to, że jeśli roślina nie została przycięta wiosną, trzeba to zrobić w połowie września. Wybierzmy suchy i ciepły dzień, i przytnijmy niezdrewniałe pędy nawet o połowę. Lepiej nie zwlekać z wykonaniem cięcia do kolejnych miesięcy, bo narazi to lawendę na rozwój chorób. Roślina będzie też bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane chłodem i wilgocią.

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lawenda | lawenda przycinanie | lawenda pielęgnacja | przycinanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy