Wiosenne cięcie lawendy. Kiedy i jak to robić?

Aktualizacja

Przycinanie lawendy to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwala utrzymać roślinę w dobrej kondycji i powinno się odbywać dwa razy w roku. Lawenda, która nie jest regularnie przycinana, słabiej kwitnie i ma luźniejszy pokrój. Kiedy robić wiosenne cięcie lawendy?

Przycinanie lawendy powinno się odbywać dwa razy w roku.
Przycinanie lawendy powinno się odbywać dwa razy w roku. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Lawenda (Lavandula) jest rośliną z rodziny jasnotowatych. Ma charakterystyczny wygląd i zapach. Ta zimozielona krzewinka najczęściej osiąga wysokość 50-80 cm, a jej zebrane w kłosy kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, niebieski lub fioletowy. Najpopularniejszą odmianą tej rośliny jest lawenda wąskolistna, znana też jako lawenda lekarska. Żeby jednak wspaniale się prezentowała w ogrodzie trzeba o nią odpowiednio dbać. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie. Kiedy ciąć lawendę i w jaki sposób to robić?

Kiedy i jak przycinać lawendę?

Regularne przycinanie lawendy pozwala ją utrzymać w dobrej kondycji. Sprawia też, że obficie kwitnie. Lawendę należy przycinać dwa razy w roku — najlepiej wiosną (przed wegetacją) i latem (po okresie kwitnienia). W zasadzie do wyboru są jednak trzy terminy:

  • wczesna wiosna (od połowy marca do początku kwietnia),
  • lato (od lipca do września),
  • początek jesieni (w połowie września).

Wiosenne przycinanie lawendy można wykonywać zamiennie z cięciem jesiennym.

Celem jest odmłodzenie rośliny, jej ładne uformowanie i przeciwdziałanie drewnieniu pędów. Chodzi też o uniknięcie powstawania tak zwanych "łysych gniazd", a więc miejsc, w których nie rosną gałęzie.

Pierwsze cięcie lawendy warto wykonać tuż po posadzeniu, skracając młode krzewinki nawet o połowę. Starsze rośliny przycinajmy zaś dwa razy w roku — wiosną lub jesienią oraz latem. Wiosną trzeba bardzo uważać, aby nie przyciąć zdrewniałych gałązek, bo mogą zaschnąć. Cięcie letnie polega z kolei na usuwaniu przekwitających kwiatostanów.

Cięcie lawendy na wiosnę. Kiedy to robić?

Kiedy przycina się lawendę wiosną? Najlepiej między połową marca a początkiem kwietnia. Należy wybrać suchy, ciepły i słoneczny dzień. Młode, niezdrewniałe pędy skracamy o połowę, pozostawiając zdrewniałe części gałązek, ponieważ niestety wolno i słabo się rozkrzewiają. Nie przycinajmy pędów zbyt nisko, bo sprzyja to rozwojowi chorób wiązek przewodzących. W rezultacie możemy utracić cały krzew. Na wszystkich łodygach powinno pozostać kilka zielonych liści.

Warto pamiętać, by przed przeprowadzeniem cięcia lawendy dokładnie przyjrzeć się roślinie. Powinniśmy się upewnić, że ma dużo nowych pędów. Jeśli nie, warto nieco odwlec termin przycinania, aby mogła lepiej się rozwinąć. Roślinę formujmy w kształt kuli. Dzięki temu powietrze i światło będą miały dostęp do jej wnętrza z każdej strony. Pozwoli to lawendzie nie tylko lepiej się rozwijać, ale też zapobiegnie gniciu jej wewnętrznych gałązek.

Powinniśmy przycinać lawendę w kształt kuli. Ułatwiamy w ten sposób dostęp światła i powietrza do jej wnętrza.
Powinniśmy przycinać lawendę w kształt kuli. Ułatwiamy w ten sposób dostęp światła i powietrza do jej wnętrza. 123RF/PICSEL

Kiedy robić letnie cięcie lawendy?

Lawendę należy przycinać nie tylko wiosną lub jesienią, ale też latem. Cięcie letnie lawendy powinno mieć miejsce w lipcu lub sierpniu. Usuwamy wówczas przekwitające kwiatostany, tym samym pobudzając roślinę do dalszego kwitnienia. Latem pozbywamy się też bezlistnych łodyg.

Przycinając roślinę, nadal pamiętajmy o jej formowaniu w kształt kuli, aby do wszystkich jej elementów docierało światło i powietrze. Jak przycinać lawendę? Najlepiej o 1/3 długości zielonych pędów.

Przycinanie lawendy jesienią

Cięcie jesienne lawendy wykonuje się zamiennie z cięciem wiosennym. Oznacza to, że jeśli roślina nie została przycięta wiosną, trzeba to zrobić w połowie września. Wybierzmy suchy i ciepły dzień, i przytnijmy niezdrewniałe pędy nawet o połowę. Lepiej nie zwlekać z wykonaniem cięcia do kolejnych miesięcy, bo narazi to lawendę na rozwój chorób. Roślina będzie też bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane chłodem i wilgocią.

W Japonii zakwitły wiśnie. Dla mieszkańców to czas radościAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas