Lawenda w ogrodzie więdnie. Czy można ją uratować?
Oprac.: Aleksandra Waleczek
Pochodząca z regionów basenu Morza Śródziemnego lawenda bez problemu wyrośnie również w naszym, umiarkowanym klimacie. Nie jest to szczególnie wymagający gatunek. Jednak, aby lawenda zachwycała nas urodą swych drobnych, fioletowych kwiatów, musimy zapewnić jej optymalne warunki. Początkujący ogrodnicy często zapominają o zasadach pielęgnacji tej rośliny, a później zastanawiają się, dlaczego lawenda więdnie. W związku z tym podpowiadamy, co robić, gdy lawenda usycha. Podajemy również przepis na genialny domowy nawóz do lawendy za zero złotych.
Lawenda wąskolistna jest jedną z najpopularniejszych egzotycznych roślin w polskich domach i ogrodach. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Skutecznie odstrasza komary, a jej drobne fioletowe kwiaty zebrane w formę stożkową zachwycają swym zapachem i urodą.
Sama uprawa lawendy nie należy do najtrudniejszych. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach tak, aby później nie musieć zastanawiać się, dlaczego lawenda więdnie i powoli traci swój urok.
Spis treści:
Dlaczego lawenda usycha? Problemem może być stanowisko
Powody, dlaczego lawenda usycha, mogą być różne. Nie możemy zapominać, że jest to roślina, która naturalnie występuje w rejonie śródziemnomorskim. To zaś oznacza, że do zdrowego rozwoju należy zapewnić jej miejsce ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Zaleca się uprawiać ją od strony południowej, albo zachodniej.
Dodatkowo musimy pamiętać o cięciu lawendy, które jest istotne dla jej prawidłowego rozwoju. Zabieg ten wykonuje się dwukrotnie w ciągu roku. Po raz pierwszy pod koniec lata, tuż po przekwitnięciu, a później wiosną. Lawendę skracamy poniżej przekwitłych kwiatostanów o połowę.
Lawenda więdnie. Jakie mogą być inne przyczyny?
To jednak dopiero początek. Kolejną częstą przyczyną, więdnięcia lawendy są choroby grzybowe na czele z szarą pleśnią oraz fytoftorozą, która powoduje stopniowe gnicie korzeni rośliny. Aby im zapobiegać, należy zadbać o wentylację roślin, zachowując zdrowy odstęp pomiędzy sadzonkami lawendy. Powinien on wynosić nie mniej niż 40 cm.
Oczywiście trzeba również znać umiar w nawadnianiu kwiatów. Podlewanie lawendy to niezwykle istotny zabieg i paradoksalnie to właśnie przy nim zdarza się najwięcej błędów początkujących ogrodników. Woda powinna być dostarczana do gruntu regularnie, lecz w niewielkich porcjach tak, aby nie doprowadzić do przeschnięcia, ani zalania korzeni.
W trakcie upałów również nie należy przesadzać z nawadnianiem, gdyż lawenda jest rośliną, która lepiej poradzi sobie z krótkotrwałą suszą niż nadmiarem wilgoci w podłożu.
Co robić, gdy lawenda w donicy usycha?
Zwłaszcza w przypadku kwiatów uprawianych w donicy, za usychanie lawendy najczęściej odpowiedzialne jest jej nieprawidłowe podlewanie.
Aby uniknąć błędów, przed posadzeniem lawendy na dnie pojemników warto wykonać niewielkie otwory oraz zadbać o warstwę drenażu (np. z kermazytu), aby ułatwić roślinie odprowadzanie nadmiaru wody. W przypadku, gdy o tym zapomnieliśmy i pędy lawendy wyglądają na zdeformowane, musimy pozbyć się zaatakowanych części rośliny, a ją samą ją nieco przesuszyć oraz spryskać preparatem grzybobójczym.
Jeżeli natomiast lawenda w donicy usycha, bo zdarzyło się nam przesadzić w drugą stronę, doprowadzając do jej zeschnięcia, możemy spróbować odratować naszą roślinę, przygotowując dla niej specjalną "kąpiel wodną". W tym celu na kilka godzin wstawiamy doniczkę z kwiatem do większego pojemnika wypełnionego wodą.
Ogrodowa lawenda usycha - co robić?
Co robić, gdy lawenda usycha pomimo zapewnienia jej odpowiedniego stanowiska i prawidłowego nawadniania? Warto wiedzieć, że dla zdrowia rośliny kluczowe znaczenie ma podłoże, w którym jest uprawiana. W tym przypadku idealna będzie przepuszczalna gleba z dużą zawartością wapnia, o zasadowym odczynie (ph od 6 do 8).
Jeżeli gleba, w której uprawiamy krzewinkę, nie jest do niej idealnie dostosowana, zawsze możemy podnieść jej jakość. W tym celu wystarczy zastosować domowy nawóz do lawendy ze skorupek jaj. Należy je rozdrobnić i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby tak, by roślina mogła stopniowo pobierać potrzebne składniki odżywcze.
Czytaj również:
Zobacz także: