Uprawa papryki. Kiedy siać? Ważny jest kalendarz

Jest smaczna, zdrowa i ma piękny kolor - papryka może stać się ozdobą twojego balkonu lub ogrodu. Jednak, aby jej uprawa rzeczywiście przyniosła spodziewane efekty i by zbiory były satysfakcjonujące, trzeba restrykcyjnie przestrzegać zasad dotyczących wysiewu tej rośliny. Kiedy siać paprykę, aby zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu?

Paprykę z rozsady można sadzić po zimnych ogrodnikach.
Paprykę z rozsady można sadzić po zimnych ogrodnikach.123RF/PICSEL

Kiedy siać paprykę? Kalendarz jest najważniejszy

Mimo że papryka pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, to z powodzeniem można ją uprawiać również w polskich ogrodach. Zasada jest jedna - w naszym rodzimym klimacie paprykę można sadzić wyłącznie z rozsady. Decydując się na wysiew nasion bezpośrednio do gruntu, skazujesz się na porażkę. Roślina będzie miała minimalne szanse, żeby wyrosnąć.

Rozsadę papryki można kupić w maju lub w czerwcu albo samodzielnie ją przygotować. Trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej, aby ta ciepłolubna roślina mogła znaleźć się gruncie w najcieplejszym okresie roku. Jest to najważniejszy element jej uprawy. Jeżeli nie trafi ona do ziemi w odpowiednim momencie, to mimo nawożenia i troskliwej pielęgnacji można nie doczekać się plonów lub będą one mizerne.

Uprawa papryki - przygotowanie rozsady

Jeżeli zdecydujesz się samodzielnie zrobić rozsadę, to przygotuj nasiona papryki oraz:

  • odpowiednie doniczki - możesz wybrać np. wielodoniczki. Niektóre z nich mają specjalne osłony z plastiku, dlatego stanowią miniaturowe szklarnie. Innym, bardzo wygodnym rozwiązaniem są doniczki torfowe. Wybierając je, nie będzie konieczności przesadzania sadzonek do gruntu. Te doniczki można wkopać do ziemi wraz z papryką, gdyż szybko rozkładają się glebie;
  • dobrą ziemię - wystarczy, że wybierzesz specjalne podłoże do uprawy rozsady.

Optymalnym momentem do jej przygotowania jest połowa marca. Rozsada powinna być uprawiana w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie od 24 do 26 °C. Sadzonki są gotowe do tego, aby je przesadzić nawet dopiero po ok. 9 tygodniach. 

Uprawa papryki w gruncie

Papryka jest niezwykle wrażliwa na przymrozki, dlatego chcąc ją przesadzić, trzeba mieć pewność, że temperatura nie będzie spadać poniżej zera. W związku z tym z jej wkopaniem do gruntu warto poczekać przynajmniej do połowy maja.

Zanim sadzonki papryki znajdą się w ziemi, należy je zahartować. W tym celu trzeba na dwa tygodnie przed wkopaniem ich w miejsce docelowe wystawiać rozsadę na zewnątrz. Należy do tego wybrać ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru miejsce. Natomiast na noc sadzonki znów powinny być przeniesione do ciepłego pomieszczenia.

Roślina ta będzie dobrze rosła w przewiewnej, żyznej i niezbyt zasolonej ziemi o pH od 6,7 do 7,2 oraz na słonecznym stanowisku. Sadząc ją, zachowaj odstępy o długości przynajmniej 50 cm między sadzonkami. Zaraz po umieszczeniu ich w ziemi ustaw podpórki - ta roślina może w każdym momencie złamać się od podmuchów wiatru. 

Do nawożenia papryki wykorzystuj nawozy bezchlorkowe. Jeżeli uprawa się powiedzie, warzywa zaczniesz zbierać prawdopodobnie pod koniec sierpnia.

Uprawa papryki w szklarni

Paprykę w nieogrzewanej szklarni możesz sadzić wcześniej niż pod gołym niebem. Rozsada może znaleźć się w ziemi już w pierwszej połowie maja. Warto jednak wykonać wokół roślin ściółkowanie z agrowłókniny, aby stworzyć izolację przed niskimi temperaturami.

Na 1 m kw. powinno znaleźć się od 5 do 8 sadzonek. Należy sadzić je na taką wysokość, na jaką rosły w doniczkach. Jeżeli zdecydujesz się na posadzenie wysokiej odmiany papryki, uprawiaj ją przy podporach. 

Aby roślina ta dobrze rosła, warto sadzić ją obok pomidorów i ziół, a zwłaszcza w pobliżu bazylii. Natomiast z jej podlewaniem należy poczekać kilka dni od momentu posadzenia sadzonek. "Zmotywuje" to roślinę do rozwoju systemu korzeniowego, który będzie musiał być na tyle długi, aby dosięgnąć wody znajdującej się w głębi ziemi.

Uprawa papryki w domu, na balkonie

Papryka może znaleźć się w balkonowych doniczkach także dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków. Pamiętaj, że na balkonie będzie zdecydowanie łatwiej uprawiać odmiany niskie, które nie wymagają palikowania.

Sadzonki posadź do doniczek z otworami w dnie i pojemności od 5 do 10 litrów. Zanim znajdzie się w nich ziemia, należy wykonać w nich warstwę drenażową. Papryka powinna być uprawiana w słonecznym miejscu, ale aby nie poparzyły jej promienie słońca, należy przykryć ją siatką cieniującą.

Uprawa tej rośliny wymaga nieco pracy, ale jest też bardzo satysfakcjonująca. Dlatego jeżeli zamierzasz podjąć to wyzwanie, to ściśle przestrzegaj terminu siewu papryki. To, kiedy sadzonki znajdą się w ziemi, wpłynie na powodzenie całej uprawy.

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas