Trawnik będzie zielony i gęsty. To koniecznie musisz zrobić w maju
Idealny, soczyście zielony i gęsty trawnik to marzenie każdego właściciela. Niestety, zielony dywan przed domem nie zrobi się sam i do tego trzeba włożyć sporo pracy. Maj to dobry miesiąc, by zadbać o trawnik tak, by cieszyć się zielonością już wkrótce. Co teraz trzeba robić z trawnikiem? Koszenie to dopiero początek.

Spis treści:
Jak dosiewać trawę na istniejący trawnik?
Dosiewanie trawy, poza okresem bardzo niskich temperatur oraz zimy, może mieć miejsce cały czas. Jeżeli tylko widzimy na zielonym dywanie żółte plamy czy przerzedzoną darń, warto się tym zająć. Niemniej jednak najlepiej dosiewać trawnik wiosną. Po pierwsze nowe nasiona trawy mają więcej czasu na wyrośnięcie i wzmocnienie się przed nadejściem lata. Po drugie dosiewanie trawy wiosną ma miejsce w sprzyjających warunkach, bo gleba jest wilgotna, a temperatury sprzyjają kiełkowaniu nasion.
Dosiewanie trawnika wiosną zaczyna się jednak od zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wygrabić i dokonać jego aeracji. Pod tym nieco skomplikowanym słowem kryje się prosta czynność nakłuwania darni. Aby rozluźnić glebę, należy widłami, butami z kolcami lub specjalnym aeratorem nakłuć glebę na głębokość kilku centymetrów. Dzięki temu powietrze i woda będą mogły swobodnie docierać do korzeni trawy.
Dosiewanie warto również poprzedzić wertykulacją trawnika. Ta pozwala na pozbycie się martwej trawy, mchu oraz pozostałych odpadków organicznych. Wertykulator penetruje trawnik, co umożliwia także na napowietrzenie gleby. Co zrozumiałe, przed jego dosiewaniem należy także nisko skosić trawnik, usuwając ścinki.
Jak dosiewać trawę na istniejący trawnik? Nasiona trawy, bez względu na to, czy jest to ta sama mieszanka, czy może trawa samozagęszczająca, należy rozsypać w miejscu ubytków. Następnie delikatnie zagrab nasiona oraz ziemię i przykryj nasiona cienką warstwą gleby, którą delikatnie ubij. Przez kolejne tygodnie warto pamiętać o łagodnym podlewaniu trawnika, które nie wypłucze nasion. Warto na jakiś czas zrezygnować z chodzenia po trawniku.
Wapnowanie trawnika
Wapnowanie trawnika w maju to sposób na wsparcie zielonego dywanu dla spóźnialskich. Najlepiej bowiem zabieg ten przeprowadzać wczesną wiosną lub pod koniec roku. Niemniej maj to czas intensywnego wzrostu trawy, dlatego warto również teraz przeprowadzić wapnowanie. Tym bardziej, jeśli trawnik jest w złym stanie, a pH gleby jest wyraźnie zbyt niskie (poniżej 5,5).
Głównym celem wapnowania jest regulacja pH gleby. Trawa najlepiej rośnie w lekko kwaśnym do obojętnego środowiska. Optymalne dla niej pH to około 6,0-7,0. Im niżej, tym gorzej dla naszego trawnika, a odczyn kwaśny trawy sprawi, że zamiast trawy na trawniku będzie rósł mech. Wapnowanie trawnika na już istniejącym wymaga nieco rozwagi. To dlatego, że nagłe zmiany pH mogą poskutkować uszkodzeniem trawnika. Z tego powodu na istniejących trawnikach lepiej jest postawić na ekologiczne, wolno działające wapno.
Trzeba jednocześnie pamiętać o ważnej zasadzie - nie należy łączyć wapnowania z nawożeniem azotowym. To dlatego, że wapno i azot wchodzą w reakcje, które zmniejszają skuteczność obu zabiegów. Dlatego między wapnowaniem a nawożeniem azotowym należy zachować co najmniej kilka tygodni przerwy.
Kiedy i jak nawozić trawnik?
Maj to dobry czas na nawożenie, ponieważ po zimie trawa intensywnie wznawia wzrost, a gleba potrzebuje uzupełnienia składników dla bujnego rozwoju. Warto się z tym zabiegiem pospieszyć, ponieważ opóźnienie wiosennego nawożenia może prowadzić do słabego wzrostu i żółknięcia darni. Optymalny nawóz w maju powinien być bogaty przede wszystkim w azot. To składnik pobudzający szybki wzrost i d.
Lista dostępnych nawozów do trawnika na sklepowych pułkach jest długa. Można wybrać wspomniany nawóz jednoskładnikowy, azotowy. Są jednak także nawozy wieloskładnikowe. Gotowe mieszanki zawierają także fosfor, który wspiera rozwój systemu korzeniowego, potas, który poprawia odporność trawnika na suszę czy magnez, który odpowiada za większe wybarwienie trawy. Są również nawozy długodziałające. Te powoli uwalniają swoje składniki, a efekt w postaci pięknego trawnika widoczny jest po kilku miesiącach.
Nawożenie trawnika nie może być przypadkowe. To znaczy, że nawóz dobieramy do rodzaju gleby. Na przykład do gleby piaszczystej najlepiej nadają się nawozy długoterminowe. Gleba gliniasta, często zbita i kwaśna, potrzebuje nawozów azotowych. Jeśli odczyn gleby pH jest niski, warto użyć wapna ogrodniczego, najlepiej dolomitu. Jeżeli chcemy, aby nasz trawnik nadal był ozdobą ogrodu, warto stosować nawozy z żelazem. Te zagwarantują utrzymanie soczystej zieleni. W cieniu lub na glebach wilgotnych warto obniżyć dawki azotu, by uniknąć przerostu trawy oraz mchu.
Jak nawozić trawnik w maju? Na początek warto spulchnić glebę grabkami, co ułatwi wniknięcie nawozu. Granulowane nawozy rozsypujemy równomiernie na powierzchni i następnie lekko podlewamy. Nawozy płynne (np. biohumus czy roztwory saletry) nanosimy opryskiem na darń. Ważne, by nawozy mineralne nie przyklejały się do mokrych źdźbeł. Trawnik powinien być suchy podczas nawożenia, a to najlepiej wykonywać rano lub późnym popołudniem w dni pochmurne. Unikamy silnego słońca i gorąca, które mogą poparzyć darń. Nawożenie trawnika nie powinno odbywać się podczas suszy, ani w czasie ulewy.
Kiedy pierwsze koszenie trawy?
Pierwsze koszenie trawnika po zimie ma zazwyczaj miejsce na przełomie marca i kwietnia. Standardowe warunki do pierwszego koszenia to temperatura powyżej 5-8°C utrzymująca się przez kilka dni, brak przymrozków, sucha gleba i darń (koszenie na mokrym trawniku może uszkodzić źdźbła i glebę) oraz wysokość trawy. Ta powinna mieć ok. 6-8 cm wysokości. Pomimo tych zaleceń, pierwsze koszenie trawy może mieć również miejsce w maju.
Tak dzieje się z kilku powodów. Pierwsze koszenie trawnika w maju może wynikać na przykład z powodu długiej i chłodnej wiosny. Jeżeli trawnik był zakładany późną jesienią i jeszcze się nie ukorzenił, również warto przeprowadzić pierwsze koszenie trawnika w maju. Co więcej, jeśli działka była wcześnie zalana, to nie warto "na siłę" kosić w marcu czy kwietniu. Lepiej poczekać do pierwszej połowy maja, aż trawa osiągnie odpowiednią wysokość i warunki będą stabilne.
Pierwsze koszenie trawy nie powinno być drastyczne. To znaczy, że nie należy kosić zbyt nisko. Zbyt agresywne cięcie osłabi trawnik i będzie sprzyjało rozwojowi mchu oraz chwastów. Dlatego ustaw kosiarkę wysoko tak, by pierwsze cięcie skróciło trawę tylko ookoło 1/3 długości. Trzeba też użyć dobrze naostrzonego noża. Tępe narzędzie strzępi trawę, przez co ta zżółknie i łatwiej zachoruje.