Jesienią czy wiosną. Kiedy sypać wapno na trawnik?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Wbrew pozorom założenie i utrzymanie bujnego, soczyście zielonego trawnika wymaga wiele pracy. Jednym z zabiegów, które pomagają go utrzymać w dobrym stanie, jest wapnowanie. Dowiedz się, jakie korzyści przynosi oraz kiedy należy sypać wapno na trawnik.

Kiedy robić wapnowanie trawnika?
Kiedy robić wapnowanie trawnika?123RF/PICSEL

Po co sypać wapno na trawnik?

Wapnowanie to stary sposób na poprawę kondycji trawnika. Nawożenie wapniem przynosi kilka istotnych korzyści:

  • reguluje odczyn podłoża,
  • przedłuża działanie innych nawozów, zwiększając ich efektywność,
  • wspiera prawidłowy rozwój trawy.

Wapń jest pierwiastkiem, który rośliny pobierają najszybciej oraz w największych ilościach. Warunkuje ich prawidłowy wzrost i rozwój oraz działa korzystnie na mikroflorę glebową. Za sprawą wapnia próchnica zlepia się, tworząc grudki. Dzięki temu trawa jeszcze lepiej przyswaja składniki odżywcze zawarte w podłożu.

Kiedy sypać wapno na trawnik?

Wapno na trawnik należy sypać jedynie wtedy, gdy odczyn gleby w ogrodzie jest zbyt kwaśny (poniżej 5,5 pH). Trawniki z siewu najlepiej rosną na umiarkowanie kwaśnej glebie (pH w przedziale od 6,0 do 7,0) niezależnie od rodzaju. Zbyt kwaśna gleba powoduje, że źdźbła stają się wiotkie i podatne na uszkodzenia. Dodatkowo może sprawiać, że na trawniku będą częściej pojawiać się chwasty czy mech. 

Nieuzasadnione wapnowanie może jednak pogarszać stan trawy. Dlatego, zanim wysypiesz wapno na trawnik, sprawdź, jaki odczyn ma gleba. Wystarczy wykorzystać prosty test. Najłatwiej jest to zrobić przy zastosowaniu elektrycznego pH-metru, chociaż można też skorzystać ze specjalnego zestawu wymagającego pobrania próbki gleby.

W jakim terminie należy sypać wapno na trawnik? Jeśli analiza pH wykaże, że taki zabieg faktycznie będzie przydatny, istnieją dwie możliwości:

  • wapnowanie trawnika jesienią przeprowadza się od końca września do początku listopada,
  • wapnowanie trawnika wczesną wiosną można przeprowadzić od lutego do końca marca (po roztopach, ale przed wzrostem traw).

Wyznaczenie odpowiedniego wiosennego terminu na wapnowanie bywa trudne, dlatego najczęściej przeprowadza się tego typu zabieg jesienią. Nie wysypuj jednak wapna na trawnik co roku! Zaleca się, aby robić to jedynie raz na 3-4 lata. Nawóz bardzo wolno przedostaje się bowiem do warstwy korzeniowej.

Jak wapnować trawnik?

Przy tym zabiegu bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie. Ilość nawozu powinna być dobrana do stopnia zakwaszenia podłoża, ale też jego struktury i rodzaju nawozu. Wapno na trawnik w zależności od producenta może mieć bowiem inne stężenie. Na opakowaniu każdego preparatu wapniowego znajdziesz dokładne instrukcje dotyczące dawkowania oraz stosowania. Co do zasady na glebach ciężkich, gliniastych, nieprzepuszczalnych i mocno zakwaszonych stosuje się większe dawki nawozu (optymalnie 8-12 kg CaO na 100 m2). Jeśli podłoże jest lekkie, piaszczyste i przepuszczalne, wystarczy mniejsza dawka (ok. 5-8 kg CaO na 100 m2).

Nawóz wystarczy po prostu równomiernie rozsypać na całej powierzchni trawnika, a następnie delikatnie go zagrabić. Po podlaniu lub opadach składniki mineralne zaczną wsiąkać w glebę.

Kreda, dolomit. Jakie wapno na trawnik wybrać?

Nie każde wapno na trawnik jest takie samo. Podczas zakupów w sklepie ogrodniczym należy zwracać uwagę na skład preparatów. Od tego zależą bowiem zarówno dawkowanie, jak i czas, w którym można zaobserwować efekty. Najszybsze rezultaty daje stosowanie preparatu zawierającego tlenek wapnia CaO. Może on być dostępny pod postacią kredy nawozowej lub wapna dolomitowego.

Kreda nawozowa zawiera 50% tlenku wapnia. Może być dostępna także pod nazwami takimi jak kreda granulowana lub granulowane wapno kredowe. Jest to niepylący nawóz, który powstaje z naturalnych alg zmieszanych z magnezem. Jego działanie obejmuje:

  • neutralizowanie kwasowości gleby (regulacja pH),
  • poprawianie jej chemicznej i fizycznej struktury,
  • zapobieganie pojawianiu się i rozwojowi chwastów oraz mchu na trawniku,
  • zwiększanie przyswajalności makroskładników, które korzystnie wpływają na kondycję darni.

Wapno dolomitowe zawiera natomiast 30% tlenku wapnia. Jest to naturalny nawóz pozyskiwany z przemiału dolomitu. Jego działanie obejmuje:

  • odkwaszenie gleby i poprawę jej chemicznej oraz fizycznej struktury,
  • zwiększenie przepuszczalności azotu i fosforu poprzez wiązanie wody w głębszych warstwach gleby,
  • zwiększenie odporności traw na niskie temperatury,
  • poprawę cyrkulację powietrza w warstwie korzeniowej.

Oba rodzaje preparatów stosuje się tak samo. Ze względu na zróżnicowaną zawartość tlenku wapnia należy jednak zwrócić szczególną uwagę na dawkowanie - zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj również, że wapno na trawnik należy zawsze stosować solo. Połączenie go z innymi preparatami odżywczymi może prowadzić do powstawania nieprzyswajalnych dla roślin związków chemicznych i sprawiać, że efekt nawożenia będzie odwrotny do oczekiwanego. 

Po wapnowaniu powinno się odczekać co najmniej kilka tygodni przed stosowaniem jakichkolwiek innych nawozów.

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”MARLEEN BEISHEIM, MARION PAYET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas