Pierwsze koszenie trawy w ogrodzie. Kiedy to robić?

Opracowanie Tomasz Kromp

Zdrowy, zielony i schludnie przystrzyżony trawnik to marzenie niejednego ogrodnika. Niezmiernie istotny okazuje się termin koszenia trawnika po zakończeniu zimy. Kiedy konkretnie powinno się przeprowadzić pierwsze skracanie trawy i czym najlepiej to zrobić? Wyjaśniamy.

Kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie trawy w ogrodzie?
Kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie trawy w ogrodzie?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kiedy można kosić trawę po zimie?

Budząca się do życia przyroda i coraz lepsze warunki pogodowe sprzyjają przeprowadzeniu rozmaitych prac ogrodowych. Jedną z nich jest pierwsze koszenie trawnika, które powinno się odbyć we właściwym terminie. Zazwyczaj ogrodnicy decydują się na nie pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Wiele jednak zależy od pogody – warto poczekać z koszeniem do czasu, gdy temperatury w nocy będą utrzymywać się na poziomie powyżej 0 stopni Celsjusza. Wówczas trawa powinna rozpocząć już okres wegetacji. Przed jej pierwszym skoszeniem warto dać jej nieco czasu na podrośnięcie po zimie.

Czym najlepiej kosić trawę?

Koszenie trawy nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Niektórzy mogą zastanawiać się, czym najlepiej skracać trawnik. Prawdopodobnie najpopularniejszą opcją jest tradycyjna kosiarka elektryczna lub spalinowa. Tego rodzaju sprzęt okaże się szczególnie pomocny w przypadku trawników o dużej powierzchni.

Jeśli chodzi o mniejsze obszary, to ciekawą alternatywą jest kosiarka ręczna. To rozwiązanie ekologiczne, choć żeby skosić trawę za pomocą tego urządzenia, trzeba się trochę napracować. Przy braku wprawy skrócony trawnik może okazać się nierówny.

Osoby, które mogą pozwolić sobie na droższy sprzęt, mogą rozważyć zakup robota koszącego. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ ów robot wykona całą pracę za nas. Trzeba jednak przyznać, że takie urządzenia są również dosyć kosztowne. Chcąc kupić takiego robota trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie od 2 do nawet 6 tysięcy złotych.

Pierwsze koszenie trawy. O czym jeszcze pamiętać?

Decydując się na pierwsze koszenie trawy po zimie, warto pamiętać o pewnych istotnych rzeczach. Przede wszystkim, skracanie trawnika powinno odbywać się w pochmurny i jednocześnie suchy dzień. Lepiej unikać koszenia trawy po deszczu, ponieważ wówczas całość może wyjść nierówno.

Co więcej, przed rozpoczęciem koszenia, warto jest odpowiednio przygotować teren. Chodzi tutaj przede wszystkim o usunięcie wszelkich zalegających na trawniku patyków, kamieni i liści. Wówczas można uniknąć przypadkowego zniszczenia ostrzy w kosiarce, a zarazem samo koszenie stanie się o wiele wygodniejsze.

Dodatkowo, przed rozpoczęciem koszenia warto skontrolować stan kosiarki. Bardzo często ostrza w urządzeniu wymagają wymiany. Dobrze przygotowany sprzęt zapewni precyzyjne cięcie, dzięki czemu skoszony trawnik będzie prezentować się idealnie.

Trawnik, czyli pustynia bioróżnorodnościPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas