Gdzie niezapominajki rosną najlepiej? Jedno idealne miejsce

Niezapominajki zachwycają dekoracyjnym wyglądem. Pięknie zdobią ogród, ale nadają się także do uprawy doniczkowej, np. na tarasie. Warto jednak wiedzieć, że aby te rośliny stanowiły dekorację, muszą być odpowiednio uprawiane. Dowiedz się, jak zadbać o niezapominajki i gdzie je posadzić, aby zachwycały wyglądem.

Niezapominajki idealnie sprawdzą się jako dekoracja ogrodów i tarasów.
Niezapominajki idealnie sprawdzą się jako dekoracja ogrodów i tarasów. 123RF/PICSEL

Kiedy wysiewać niezapominajki?

Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie pojawiły się te piękne kwiaty o urokliwych niebieskich płatkach, sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na ich wysiew. 

Z reguły ich okres kwitnięcia następuje od wczesnej wiosny do nawet połowy lipca. To rośliny mrozoodporne, które przetrwają w ziemi zimę - choć warto je wtedy zabezpieczyć np. ozdobną korą. Bezpośrednio do ziemi można wysiewać niezapominajki wczesnym latem, najlepiej w czerwcu. 

W przypadku, gdy chcesz je uprawiać w donicy, nasiona umieść w ziemi w marcu lub kwietniu. Niezapominajki to rośliny dwuletnie. 

Gdzie najlepiej rosną niezapominajki?

Choć niezapominajka jest łatwym w uprawie kwiatem, to należy mu zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. W naturze najczęściej rośnie na chłodniejszych, ale nasłonecznionych stanowiskach. Doskonale poradzi sobie także w miejscach nieznacznie zacienionych. Jeśli posadzisz tę bylinę w odżywczej i wilgotnej glebie, pięknie wyrośnie nawet bez nawożenia. 

Do ogromnych atutów niezapominajek należą odporność na warunki zewnętrze i małe potrzeby. Co ciekawe, ten kwiat, nawet posadzony w suchym podłożu, pięknie się rozwinie, natomiast bardzo szybko przekwitnie. 

Dlatego jeśli chcesz dłużej cieszyć się jego urokliwym wyglądem, zadbaj o dobre nawadnianie ziemi. Nie należy jednak popadać w skrajność, gdyż zbyt wilgotne podłoże może wpłynąć na nadmierne wydłużenie się łodygi rośliny, a przez to także na mniej efektowny wygląd byliny.

Gdy decydujesz się na hodowlę niezapominajki na balkonie, wystarczy zaopatrzyć się w uniwersalną ziemię. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny - najlepiej 2-3 razy w tygodniu, a w przypadku wysokich temperatur i braku opadów, nawet częściej. Dzięki temu zyskasz piękną dekorację, która będzie długo kwitnąć. 

Jak długo kwitną niezapominajki?

To, jak długo kwitną niezapominajki, w dużej mierze zależy od warunków, jakie się im zapewni. Jeśli zadbasz o nasłonecznione lub lekko zacienione stanowisko i wilgotne podłoże, możesz cieszyć się pięknem tej rośliny od marca do lipca. 

Natomiast w przypadku mniej korzystnych warunków roślina będzie mieć tendencję do szybkiego przekwitania. Zbyt sucha gleba lub nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne mogą przyczynić się do tego, że kwiat szybciej straci swój urok.

Czy niezapominajki się przycina i co robić po przekwitnięciu?

Niezapominajka należy do gatunków, które bardzo łatwo się rozrastają. Dlatego jeśli chcesz uniknąć ich nadmiernej ekspansji na ogrodzie, kontroluj je. Po przekwitnięciu warto je przycinać poprzez usunięcie kwiatostanów. Jeśli zauważysz, że kwiat podczas kwitnięcia zbyt mocno się rozrósł, możesz przesadzić go w inne miejsce lub do nowej donicy, bez obaw o uszkodzenie. 

Przycięcie pozwala nie tylko na ograniczenie rozsiewu, ale również na utrzymanie rośliny w dobrej formie. Jeśli jednak chcesz uzyskać więcej niezapominajek w następnym sezonie, nasiona łatwo pozyskasz z kwiatostanu, aby móc ponownie zasiać kwiaty.

Niezapominajka - dekoracja ogrodów i tarasów

Niezapominajki ze względu na swój piękny wygląd, długi okres kwitnienia i łatwość uprawy idealnie sprawdzą się jako dekoracja ogrodów i tarasów. 

Można z nich tworzyć rabaty i ciekawe kompozycje. Doskonale łączą się z innymi kwiatami - również cebulkowymi. Łatwo się wysiewają. Dlatego raz inwestując w nasiona niezapominajki, możesz cieszyć się tymi kwiatami przez długi czas. 

Aktywistki wykradły królewskie owce Karola IIIAnimal Risingmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas