Stokrotka
Stokrotka (Bellis L.) to roślina powszechnie występująca na łąkach, trwałych użytkach zielonych (np. na pastwiskach i na polach), na obszarach ruderalnych i przydrożach. W górach można ją spotkać do piętra kosówki. Stokrotki uprawia się również w ogrodach jako rośliny ozdobne. Znanych jest 14 gatunków tej rośliny. W Polsce rośnie tylko jeden z nich – stokrotka pospolita.
Stokrotka - najważniejsze informacje
Stokrotka rośnie w Europie i Azji Zachodniej, na terenie Ameryki Północnej i Południowej oraz w Australii i Nowej Zelandii.
Jak wygląda stokrotka?
Stokrotki miewają do nawet 45 cm wysokości. Jednak gatunek rosnący w Polsce dorasta do maksymalnie 20 cm. Rośliny te wykształcają pod ziemią rozłogi, które tworzą darń.
- Liście stokrotki mogą mieć ząbkowane krawędzie lub być całobrzegie. Mają lancetowaty, łopatkowaty, odwrotnie jajowaty lub klinowaty kształt. Zwykle rosną tuż przy ziemi i są skupione w rozetę.
- Kwiaty stokrotki dzielą się na dwa rodzaje – języczkowe (żeńskie) i rurkowe (obupłciowe). Te pierwsze stulają się po zmroku. Kwiaty stokrotki znajdują się na szczycie nagiej w górnej części łodygi. Są zebrane w koszyczki i mogą mieć biały lub różowy kolor oraz występować w najrozmaitszych odcieniach czerwieni.
- Owoce stokrotek to drobne, spłaszczone niełupki.
Najpopularniejsze odmiany stokrotek
- Stokrotka ‘Super Enorma’ to roślina dostająca do 15 cm wysokości. Kwitnie od wiosny do końca lata. Na cienki łodyżkach tej rośliny znajdują się obfite, białe kwiatostany.
- Stokrotka ‘Robella’ to odmiana, którą wyróżniają wyjątkowo duże kosze kwiatowe. Tworzy je wiele małych, rurkowatych płatków, które wyrastają gęsto, jeden przy drugim. Stokrotka ‘Robella’ ma też wyjątkowy, różowo-łososiowy kolor.
- Stokrotka ‘Pomponetta’ ma drobne, ale gęste kwiatostany, przypominające małe, puszyste pomponiki.
- Stokrotka ‘Speedstar Red’ ma intensywny, czerwony lub karminowy kolor. Wyróżniają ją półpełne, gęste kwiaty o zwartym wzroście. Tworzą je drobne płatki otaczające żółty środek rośliny.
Czy stokrotki są pod ochroną? To zależy
Stokrotka pospolita rosnąca na terenie Polski nie znajduje się pod ochroną. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych podano, że tylko stokrotka B. postrata jest bliska zagrożenia wyginięciem.
Stokrotki są odporne zarówno na choroby grzybowe, jak i na szkodniki. Rzadko zdarza się, że atakują je mszyce lub rdza powodująca obumieranie liści.
Jak uprawiać i pielęgnować stokrotki w ogrodzie?
Uprawiając tę roślinę, należy wybrać dla niej słoneczne lub półcieniste stanowisko i zapewnić jej glebę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 6,5-7,5).
- Podlewanie – stokrotkę trzeba nawadniać regularnie. Źle znosi suszę i ma płytki system korzeniowy, dlatego nie pobiera wody magazynowej w głębi gruntu.
- Nawożenie – stokrotki nawozi się od 2 do 3 razy w sezonie wiosenno-letnim. Po raz pierwszy należy zasilić je wczesną wiosną. Do nawożenia stokrotek stosuje się preparat wieloskładnikowy.
- Ochrona przed zimnem – stokrótki nie są mrozoodporne. Na zimę należy ukryć je pod stroiszem, warstwą torfu lub trocin – nie mniejszą niż 8 cm.
Ciekawostki o stokrotkach
- Stokrotka pospolita to roślina jadalna. Ma miętowo-orzechowy smak. Można jeść zarówno jej kwiaty, jak i łodygi oraz liście.
- Stokrotka jest stosowana także w kosmetyce. Znajdujące się w niej substancje pomagają łagodzić podrażnienia skóry. Natomiast zawarta w niej l-arbutyna wspomaga walkę z przebarwieniami skórnymi.
- W średniowieczu stokrotka była kwiatem poświęconym Matce Bożej.
- Niektórzy uważają, że łacińska nazwa stokrotki Bellis pochodzi od celtyckiego boga słońca Belenosa. Miała ona nawiązywać do tego, że kwiaty tej rośliny otwierają się, gdy padają na nie promienie słoneczne.