Stokrotka
Piątek, 19 stycznia 2024 (14:49)
Aktualizacja Piątek, 24 maja 2024 (17:02)
Stokrotka (Bellis L.) to roślina powszechnie występująca na łąkach, trwałych użytkach zielonych (np. na pastwiskach i na polach), na obszarach ruderalnych i przydrożach. W górach można ją spotkać do piętra kosówki. Stokrotki uprawia się również w ogrodach jako rośliny ozdobne. Znanych jest 14 gatunków tej rośliny. W Polsce rośnie tylko jeden z nich – stokrotka pospolita.

Stokrotka - najważniejsze informacje
-
Rodzaj:
stokrotka
-
Rodzina:
astrowate
-
Rząd:
astrowce
-
Gromada:
rośliny naczyniowe
-
Królestwo:
rośliny
Stokrotka rośnie w Europie i Azji Zachodniej, na terenie Ameryki Północnej i Południowej oraz w Australii i Nowej Zelandii.
Jak wygląda stokrotka?
Stokrotki miewają do nawet 45 cm wysokości. Jednak gatunek rosnący w Polsce dorasta do maksymalnie 20 cm. Rośliny te wykształcają pod ziemią rozłogi, które tworzą darń.
- Liście stokrotki mogą mieć ząbkowane krawędzie lub być całobrzegie. Mają lancetowaty, łopatkowaty, odwrotnie jajowaty lub klinowaty kształt. Zwykle rosną tuż przy ziemi i są skupione w rozetę.
- Kwiaty stokrotki dzielą się na dwa rodzaje – języczkowe (żeńskie) i rurkowe (obupłciowe). Te pierwsze stulają się po zmroku. Kwiaty stokrotki znajdują się na szczycie nagiej w górnej części łodygi. Są zebrane w koszyczki i mogą mieć biały lub różowy kolor oraz występować w najrozmaitszych odcieniach czerwieni.
- Owoce stokrotek to drobne, spłaszczone niełupki.
Najpopularniejsze odmiany stokrotek
- Stokrotka ‘Super Enorma’ to roślina dostająca do 15 cm wysokości. Kwitnie od wiosny do końca lata. Na cienki łodyżkach tej rośliny znajdują się obfite, białe kwiatostany.
- Stokrotka ‘Robella’ to odmiana, którą wyróżniają wyjątkowo duże kosze kwiatowe. Tworzy je wiele małych, rurkowatych płatków, które wyrastają gęsto, jeden przy drugim. Stokrotka ‘Robella’ ma też wyjątkowy, różowo-łososiowy kolor.
- Stokrotka ‘Pomponetta’ ma drobne, ale gęste kwiatostany, przypominające małe, puszyste pomponiki.
- Stokrotka ‘Speedstar Red’ ma intensywny, czerwony lub karminowy kolor. Wyróżniają ją półpełne, gęste kwiaty o zwartym wzroście. Tworzą je drobne płatki otaczające żółty środek rośliny.
Czy stokrotki są pod ochroną? To zależy
Stokrotka pospolita rosnąca na terenie Polski nie znajduje się pod ochroną. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych podano, że tylko stokrotka B. postrata jest bliska zagrożenia wyginięciem.
Stokrotki są odporne zarówno na choroby grzybowe, jak i na szkodniki. Rzadko zdarza się, że atakują je mszyce lub rdza powodująca obumieranie liści.
Jak uprawiać i pielęgnować stokrotki w ogrodzie?
Uprawiając tę roślinę, należy wybrać dla niej słoneczne lub półcieniste stanowisko i zapewnić jej glebę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 6,5-7,5).
- Podlewanie – stokrotkę trzeba nawadniać regularnie. Źle znosi suszę i ma płytki system korzeniowy, dlatego nie pobiera wody magazynowej w głębi gruntu.
- Nawożenie – stokrotki nawozi się od 2 do 3 razy w sezonie wiosenno-letnim. Po raz pierwszy należy zasilić je wczesną wiosną. Do nawożenia stokrotek stosuje się preparat wieloskładnikowy.
- Ochrona przed zimnem – stokrótki nie są mrozoodporne. Na zimę należy ukryć je pod stroiszem, warstwą torfu lub trocin – nie mniejszą niż 8 cm.
Ciekawostki o stokrotkach
- Stokrotka pospolita to roślina jadalna. Ma miętowo-orzechowy smak. Można jeść zarówno jej kwiaty, jak i łodygi oraz liście.
- Stokrotka jest stosowana także w kosmetyce. Znajdujące się w niej substancje pomagają łagodzić podrażnienia skóry. Natomiast zawarta w niej l-arbutyna wspomaga walkę z przebarwieniami skórnymi.
- W średniowieczu stokrotka była kwiatem poświęconym Matce Bożej.
- Niektórzy uważają, że łacińska nazwa stokrotki Bellis pochodzi od celtyckiego boga słońca Belenosa. Miała ona nawiązywać do tego, że kwiaty tej rośliny otwierają się, gdy padają na nie promienie słoneczne.
Temat Stokrotka znajdziesz również w serwisie:
Stokrotka - Wiadomości
-
Polacy nie chcą tych jajek. Ich wycofanie zapowiada kolejna sieć sklepów
Czwartek, 5 września 2024 (16:31)W Polsce nadal w ciasnych klatkach przetrzymuje się kilkadziesiąt milionów kur niosek. Kolejne polskie sklepy rezygnują jednak z jaj pozyskiwanych w ten sposób. Odejście od nich w... -
Czy stokrotka afrykańska boi się mrozu? Jak przygotować ją do zimy?
Wtorek, 7 listopada 2023 (12:13)Stokrotka afrykańska to efektowna i mało wymagająca roślina, którą można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, jednak aby... -
Stokrotki afrykańskie to kwiaty idealne do ogrodu. Uprawa i zimowanie
Poniedziałek, 26 czerwca 2023 (20:00)Stokrotka afrykańska to roślina, którą naturalnie można spotkać w Afryce Południowej. To niezwykle efektowna roślina, której uprawa może nam przysporzyć trochę kłopotów. Zanim zdecydujesz...