Ślimaki bez skorupy zrujnują twój ogród. Wystarczy jedna noc

Rabaty ogrodowe są dumą każdego ogrodnika. Przemyślane kompozycje kwiatowe, układanie kamieni, wszystko to wymaga pracy i zaangażowania. Jednak jedna noc może zniszczyć miesiące pracy, zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawiają się ślimaki bez skorupy. Te stworzenia wydają się wolne i nieszkodliwe, ale każdy kto miał z nimi styczność wie, jak uciążliwe potrafią być. Dzięki naszym wskazówkom pozbędziesz się ich raz, a dobrze!

Ślimaki nagie, ślimaki bez muszli to ogrodowe szkodniki. Wiemy, jak się ich pozbyć.
Ślimaki nagie, ślimaki bez muszli to ogrodowe szkodniki. Wiemy, jak się ich pozbyć.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Ślimaki bez skorupy - jakie zagrożenie stwarzają?

Ślimaki bez skorupy, nazywane również nagimi ślimakami, stanowią poważne zagrożenie dla roślinności w ogrodzie. W przeciwieństwie do winniczków nie mają one twardych powłok ochronnych, co daje im większą swobodę, a przez to skuteczność w degradacji warzyw czy kwiatów. Podobnie jak mrówki, bardzo szybko się rozmnażają - mogą składać jaja nawet bez udziału partnera i nierzadko robią to nawet po ukończeniu zaledwie 30 dni. To sprawia, że ich populacja rośnie, a najlepiej widać to po deszczu, w wilgotne poranki i wieczory.

Co najczęściej atakują ślimaki bez skorupy?

Nagie ślimaki w ogrodzie zwykle preferują młode, delikatne pędy, liście i kwiaty. Do ich największych przysmaków zalicza się fasola, kapusta, burak, papryka, sałata i cukinia. Z kwiatów wybierają głównie aksamitki i funkie. Nie gardzą nawet ziołami, głównie bazylią. Ślady ich obecności widać od razu - są to dziury w liściach czy obgryzione łodygi.

Jak rozpoznać, że ślimaki bez skorupy niszczą Twoje uprawy?

Jest wiele sygnałów, które świadczą o tym, że inwazyjne ślimaki bez skorupy rozgościły się w Twoim ogrodzie i rozsmakowały się w Twoich uprawach. Przede wszystkim można zaobserwować je na chodnikach, trawnikach, rabatach, a nawet... elewacji budynku. Wychodzą głównie po deszczu, bo preferują wilgoć. Zostawiają po sobie charakterystyczne ślady śluzu, pokazujące drogę, jaką szkodniki pokonały. Wreszcie zmiany na warzywach czy owocach - wygryzione liście, uszkodzone pędy.

Rośliny nie zaowocowały? Powodem mogą być właśnie uszkodzenia wywołane przez ślimaki - również te podziemne, niewidoczne gołym okiem (zniszczone korzenie).

Co odstrasza ślimaki bez skorupy?

walce ze ślimakami bez skorupy warto zastosować sprawdzone sposoby. Wiele z nich to naturalne domowe metody odstraszania szkodników, często nie powodujące śmierci mięczaków. Możemy podzielić je na działania prewencyjne, zapobiegawcze oraz doraźne.

Zwalczanie wilgoci

Ślimaki bez skorupy uwielbiają wilgotne środowisko. Regularne usuwanie zalegającej wody wokół roślin może zniechęcić je do osiedlania się w Twoim ogrodzie.

Bariery fizyczne

Tworzenie barier z kory, popiołu drzewnego lub miedzianych taśm wokół rabat może utrudnić ślimakom dostęp do roślin. Ich delikatne ciała nie będą w stanie pokonać ich bez ryzyka zranienia, dlatego w naturalny sposób odstąpią od tego zamiaru.

Rośliny odstraszające

Istnieją pewne rośliny, których zapach lub smak jest nie do przyjęcia dla ślimaków. Warto posadzić wokół rabaty np. czosnek, lawendę, rozmaryn, miętę lub szałwię, aby zniechęcić je do zbliżania się.

Spulchnianie ziemi

Ziemia, zwłaszcza ta pod ściółką czy zaległymi liśćmi, to wymarzone siedzisko dla ślimaków i miejsce, w którym chętnie składają jaja. Pielenie i przekopywanie motyką górnej warstwy gruntu to sposób na pozbycie się szkodników na każdym etapie ich wzrostu. Zginą nie tylko ze względu na osuszenie ziemi, ale też zaatakowane przez drapieżniki, np. chrząszcze czy ptaki.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy?

Choć odstraszanie może pomóc w kontrolowaniu populacji, czasami konieczne jest bardziej radykalne podejście, szczególnie gdy ślimaki bez skorupy są już na rabacie. Oto kilka skutecznych doraźnych sposobów na pozbycie się szkodników, w myśl zasady, że "wszystkie chwyty dozwolone":

  • pułapki z tym, co lubią ślimaki - można zastawiać naturalne pułapki na ślimaki, wypełnione przywołującymi je zapachami np. piwa, liści kapisty czy sałaty. Dodając do nich wabik chemiczny skuteczniej przyciągniesz ślimaki. Od razu też opróżniaj pułapki z intruzów,
  • odstraszacze z naturalnych środków - niektóre substancje, takie jak drożdże, mąka kukurydziana, sól na ślimaki lub mąka sojowa, mogą działać odstraszająco i wyniszczająco na ślimaki. Rozsyp je wokół roślin,
  • pożeracze ślimaków - niektóre zwierzęta, takie jak kury, kaczki, żaby, ślimaki i jaszczurki, są naturalnymi wrogami ślimaków. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na zakładanie hodowli, więc najprostszym sposobem jest zaproszenie ptaków (szpaki, sójki, rudziki, kosy) do ogrodu, poprzez przygotowanie dla nich budek lęgowych,
  • ręczne usuwanie ślimaków i ich kryjówek - to żmudny doraźny sposób walki ze ślimakami, które pojawiły się w ogrodzie. Zbieraj je do wiaderka i wyrzucaj poza teren swojego ogrodu. Pamiętaj jednak, że po ślimakach zostają jeszcze ich jaja. Najczęściej składowane w wilgotnych kryjówkach - pod kamieniami, za rynnami, w szparach, przy studniach i załomach ziemi. Lokalizuj je i niszcz, najlepiej przez osuszanie,
  • korzystanie z gotowych pułapek i środków zwalczających ślimaki np. moluskocydy w granulkach, fosforan żelaza, metaldehyd. Ważne, aby preparat był odporny na deszcz i nie tracił swojej mocy pod wpływem zwiększonej wilgotności.

Ślimaki bez skorupy mogą stanowić poważne zagrożenie dla Twojej rabaty ogrodowej. Jednak możesz wyprzedzić je, działając prewencyjnie w swoim ogrodzie. W razie gdyby ślimaki i tak się pojawiły, do wyboru masz wiele metod ich zwalczenia - naturalnych oraz chemicznych.

Przeczytaj także:

Zioła jadalne, smaczne i trujące. Jak je rozpoznać?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas