Róże nie znoszą tych roślin. Lepiej ich nie sadź na rabacie

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Róże to dość wymagające rośliny, które wymagają odpowiednio nasłonecznionego stanowiska i regularnego nawadniania. Za właściwą pielęgnację odwdzięczają się jednak obfitym kwitnieniem i stanowią piękne urozmaicenie każdego ogrodu. Dowiedz się, które rośliny nie są mile widziane przez róże i sprawdź, co możesz bez obaw zasadzić w ich pobliżu.

Róże pięknie ozdobią każdy ogród, ale mają duże wymagania.
Róże pięknie ozdobią każdy ogród, ale mają duże wymagania.photomalinka333123RF/PICSEL

Czego nie lubię róże w ogrodzie?

Właściwe stanowisko, odpowiednio żyzna gleba i systematyczne podlewanie to tylko połowa sukcesu, bo wszystkie te wysiłki mogą pójść na marne, jeśli nieopodal róży zasadzisz nieodpowiednią roślinę. Przede wszystkim unikaj gatunków cechujących się dużym przyrostem, które w krótkim czasie mogłyby zasłonić dostęp do słońca, a także "podkradać" róży substancje odżywcze i wodę. Zbyt mała ilość promieniowania oraz składników pokarmowych może przyczynić się do osłabienia tego kolczastego krzewu i w rezultacie prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, np. mączniaka prawdziwego czy czarnej plamistości.

Zrezygnuj też z sadzenia w pobliżu róż roślin preferujących kwaśne podłoże. Zaliczają się do nich np. różaneczniki, azalie, rododendrony czy wrzosy. Dostosowywanie gleby pod wymagania wymienionych gatunków prawdopodobnie spowoduje pogorszenie stanu róży, gdyż najlepiej czuje się ona na ziemi o odczynie o obojętnym pH.

Nieopodal róż nie należy też umieszczać roślin mających tendencję do szybkiego rozrastania się. Należą do nich np. konwalia majowa, miechunka rozdęta, mięta, trawa bambusowa, zawilec japoński trojeść bulwiasta czy bylica Schmidta. Tzw. gatunki ekspansywne nie dość, że zabiorą tym majestatycznym krzewom wodę i składniki odżywcze, to jeszcze uniemożliwią właściwą wymianę gazową konieczną do ich poprawnego rozwoju.

Co można posadzić obok róż?

Długa lista gatunków nietolerowanych przez różę nie oznacza, że obecność tych pięknych krzewów wyklucza sadzenie w pobliżu jakichkolwiek innych roślin. Istnieje wiele kwiatów, które nie tylko pięknie wyglądają w połączeniu z tymi kolczastymi krzewami, ale przede wszystkim nie wpływają negatywnie na ich kondycję.

W sąsiedztwie róż można sadzić bez obaw rośliny cebulowe, m.in. krokusy, hiacynty czy narcyzy, oraz niektóre rośliny jednoroczne, np. werbeny, niecierpki czy lobelie. Nieopodal warto umieścić też wybrane byliny — piwonie, liliowce czy jeżówki, a także zioła — lawendę, oregano, rozmaryn czy bazylię.

Przestrzeganie powyższych wytycznych pozwoli cieszyć się pięknymi rabatami różanymi wzbogaconymi o wyjątkowe gatunki roślin wieloletnich lub jednorocznych.

Fotowoltaika na balkonie? W Niemczech to już hitINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas