Kwiaty na komary i muchy. Co posadzić w ogrodzie i na balkonie?

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Komary psują ci każdy wieczór spędzony w ogrodzie lub na balkonie? Latem bzyczące muchy grają ci na nerwach? Jeśli chcesz odstraszyć te owady od swojego zielonego zakątka, możesz zrobić to w zgodzie z naturą i przyjaznymi dla środowiska metodami. Wystarczy, że pojawią się w nim odpowiednie rośliny. Podpowiadamy, jakie kwiaty odstraszają komary, a jakie muchy - zacznij je uprawiać, a problem nieproszonych, latających gości zniknie!

Komarzyca skutecznie odstrasza komary.
Komarzyca skutecznie odstrasza komary.123RF/PICSEL

Jakie kwiaty odstraszają komary?

Masz dość swędzących bąbli po ukąszeniach komarów? W takim razie zniechęć je do odwiedzin twojego tarasu lub balkonu, uprawiając:

 • Zioła - komary nie znoszą zapachu mięty, bazylii, lawendy, tymianku, melisy i rozmarynu. Zioła te świetnie rosną zarówno w doniczkach, jak i w gruncie. Im zapach tych roślin będzie intensywniejszy (im będzie ich więcej), tym ryzyko ataku plagi komarów będzie mniejsze;

 • Komarzycę - roślina ta wydziela intensywny i nieprzyjemny dla komarów zapach. Możesz uprawiać ją w ogrodzie, ale sprawdzi się też pod pergolą i na balkonie. Warto posadzić ją w wiszącej doniczce, gdyż ma długie, zwisające pędy;

 • Aksamitki - to rośliny, które lepiej rosną w gruncie niż w donicach. Wymagają także uprawy na słonecznym stanowisku, dlatego raczej nie umieszczaj ich pod zadaszoną werandą czy tarasem. Ich atutem jest to, że kwitną od czerwca aż do pierwszych przymrozków;

 • Kocimiętka - roślina ta, a dokładnie jej zapach, skutecznie odstrasza komary. Jednak oprócz tego kocimiętka efektownie kwitnie - pojawiają się wtedy na niej fioletowe kwiaty. Można uprawiać ją zarówno w gruncie, jak i w donicy - na balkonie lub na tarasie;

 • Surmia katalpa - to drzewo pochodzące z Azji, które latem jest oblepione uroczymi, białymi dzwoneczkami. Należy zapewnić mu słoneczne stanowisko, a gdy jest młode, trzeba okrywać je na zimę, chroniąc je przed mrozem. Surmia katalpa odwdzięczy ci się, zniechęcając komary do tego, aby zakłócały twój wypoczynek w ogrodzie.

 • Jakie kwiaty odstraszają muchy?

  Jeżeli życie uprzykrzają ci muchy, które wyjątkowo dobrze czują się w twoim ogrodzie lub na balkonie, również możesz zacząć uprawiać tam kocimiętkę i zioła.

  Owady te nie lubią także efektownie kwitnącej i przyjemnie pachnącej oraz popularnej rośliny - geranium. Inna nazwa tego gatunku to "pelargonia pachnąca" lub "anginka". Jest to roślina, która nadaje się zarówno do tego, aby uprawiać ją na balkonie, jak i w domu. Gdy kwitnie, może być ozdobiona kwiatami białymi lub we wszystkich odcieniach różu. Wydziela wtedy różano-cytrusowy, rześki zapach.

  Geranium to sposób na muchy.
  Geranium to sposób na muchy.123RF/PICSEL

  Jeżeli chcesz odstraszyć muchy, możesz posadzić na balkonie lub w donicy na tarasie mirt zwyczajny. Nie jest on mrozoodporny, dlatego na zimę należy znaleźć dla niego miejsce w domu. To ozdobny krzew z zielonymi, drobnymi, podłużnymi, błyszczącymi liśćmi - może osiągnąć wysokość do 1,5 m.

  Komary i muchy dają ci się we znaki? Pomyśl o tym, aby odstraszyć je, uprawiając odpowiednie gatunki roślin. Skorzystasz na tym podwójnie. Wówczas owady będą omijać twój ogród lub balkon szerokim łukiem!

  Rolnictwo przyszłości. Fińscy naukowcy wytwarzają białko niemal „z powietrza”AFP
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas