Jak myć truskawki? Popularny sposób wcale nie jest właściwy

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Polki i Polacy jak co roku tłumnie ruszyli do swoich ulubionych warzywniaków, sklepów i targowisk. Powód jest jeden - to truskawki. Słodkie owoce są uwielbiane niemal jednogłośnie, ale co do ich mycia już nie jesteśmy tacy jednomyślni. Jak skutecznie myć truskawki? Czy wystarczy tylko woda? A może w ogóle nie trzeba ich myć? Wyjaśniamy.

Jak myć truskawki? Zazwyczaj najlepszą opcją będzie zwykła woda i chwila cierpliwości
Jak myć truskawki? Zazwyczaj najlepszą opcją będzie zwykła woda i chwila cierpliwości123RF/PICSEL

Na targowiskach i w sklepach można już dostać świeże, pachnące i soczyste polskie truskawki. Zanim jednak przyrządzimy z nich desery lub po prostu zjemy w wersji sauté, w naszych głowach może pojawić się pytanie: jak odpowiednio myć truskawki?

Czy truskawki trzeba myć?

Na początek jednak powinniśmy raz na zawsze rozwiać wątpliwości co do tego, czy truskawki w ogóle trzeba myć. Odpowiedź jest oczywista, choć nadal nie wszyscy się do niej stosują: tak, truskawki przed zjedzeniem bezsprzecznie trzeba najpierw umyć!

Badania dowodzą, że dokładne mycie warzyw i owoców przed spożyciem skutecznie ogranicza liczbę mikroorganizmów znajdujących się na tych produktach. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko ziemi, ale także bakterii, pasożytów, a nawet pestycydów.

Jak myć truskawki?

Jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych metod na mycie truskawek będzie po prostu oczyszczenie ich pod bieżącą wodą. Nie potrzeba do tego detergentów ani gąbki. Wystarczy, że każdy owoc dokładnie umyjemy przy pomocy rąk. Następnie truskawki warto jeszcze wysuszyć ręcznikiem papierowym lub z pomocą sitka.

Truskawki można także umyć, zanurzając je w wodzie. Lepiej robić to w misce niż zlewie, ponieważ zwykle to miejsce w kuchni roi się od bakterii i innych mikroorganizmów. Po kąpieli wyciągamy owoce z wody, osuszamy i gotowe.

Mycie truskawek bezpośrednio w kuchennym zlewie nie jest dobrym pomysłem ze względu na dużą liczbę bakterii w tej części kuchni
Mycie truskawek bezpośrednio w kuchennym zlewie nie jest dobrym pomysłem ze względu na dużą liczbę bakterii w tej części kuchni123RF/PICSEL

Mycie truskawek sodą oczyszczoną. Czy to działa?

Popularnym ostatnio sposobem na czyszczenie owoców, promowanym często w mediach społecznościowych, jest też mycie ich z pomocą sody oczyszczonej. Czy taki sposób zadziała również w przypadku truskawek?

Badania dowodzą, że soda oczyszczona (wodorowęglan sodu NaHCO3) rzeczywiście może przynosić korzyści w przypadku mycia warzyw i owoców. Ma ona też jednak też sporo wad. Po pierwsze - jest ona skuteczna przede wszystkim do oczyszczania żywności z pestycydów, ale w ograniczonym zakresie.

Po drugie, aby roztwór sody oczyszczonej był skuteczny, warzywa i owoce muszą być w nim zanurzone przez co najmniej kilkanaście minut. I w końcu po trzecie - nawet jeśli w ten sposób pozbędziemy się pestycydów, to przede wszystkim z powierzchni truskawek. A warto wiedzieć, że środki te przedostają się też do wnętrza owoców i warzyw.

W skrócie można więc powiedzieć, że metoda oczyszczania truskawek z wykorzystaniem sody oczyszczonej nie jest warta zachodu. Czas konieczny na jej zastosowanie lepiej poświęcić na dokładne umycie owoców pod bieżącą wodą lub w misce.

Owoce i warzywa w folii znikną ze sklepów. UE zdecydowałaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas