Te rośliny wypuszczają kwiaty zimą. Pamiętaj o ich właściwej pielęgnacji

Oprac.: Tomasz Kromp

Rośliny doniczkowe kwitnące zimą to prawdziwa gratka dla miłośników kwiatów. Mogą one z powodzeniem ozdobić dom, gdy za oknem panuje zimowa aura. Warto jednak pamiętać o pewnych zabiegach pielęgnacyjnych, dzięki którym rzeczone rośliny będą rozwijać się bez przeszkód. Które kwiatki rozkwitają zimą? Wyjaśniamy.

Grudnik to roślina, która kwitnie w listopadzie i grudniu.
Grudnik to roślina, która kwitnie w listopadzie i grudniu.123RF/PICSEL

Jakie kwiaty domowe kwitną zimą?

Gdy za oknem panuje zimowa aura, warto mieć w domu kilka kwitnących roślin, które przypomną nam o wiośnie. Okazuje się, że istnieją kwiatki domowe, które zachwycą nas kwitnieniem również zimą. Mogą one stać się rewelacyjną ozdobą mieszkania między innymi w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.

Jakie kwiaty domowe kwitną zimą? Wyróżniamy kilka rodzajów, są to między innymi rośliny takie jak:

Grudnik kwitnie obficie w listopadzie i grudniu. Kalanchoe zakwita, gdy dni stają się krótsze – zazwyczaj okres ten przypada na grudzień, styczeń i luty. Z kolei gwiazda betlejemska wypuszcza kwiaty w okolicach Bożego Narodzenia (nierzadko zdarza się, że również w styczniu i lutym). Storczyki zaczynają kwitnąć w październiku – ich kwiatami możemy cieszyć się do wczesnej wiosny. Niektóre odmiany azalii uprawianych w domu zakwitają od grudnia do marca.

Warto zadbać o różnorodność i zaopatrzyć się w kilka rodzajów rzeczonych roślin domowych kwitnących zimą. Ozdobione w ten sposób wnętrze z pewnością będzie zachwycać przez długi czas.

Pielęgnacja roślin domowych kwitnących zimą. O tym musisz pamiętać

Rośliny domowe, które cieszą nas pięknymi kwiatami w trakcie sezonu zimowego, powinny być we właściwy sposób pielęgnowane. O czym konkretnie trzeba pamiętać w ich przypadku? 

Jeśli chodzi o grudnika, to w trakcie kwitnienia roślinę trzeba podlewać raz w tygodniu. Należy pamiętać o pilnowaniu tego, by gleba była stale wilgotna. W przypadku grudnika można skorzystać z domowej odżywki – wody z dodatkiem drożdży. Takim specyfikiem podlewamy roślinę raz w miesiącu. Dzięki temu wspomożemy jej kwitnienie.

Kalanchoe to roślina, która jest narażona na gnicie korzeni. Z tego względu należy zachować ostrożność przy podlewaniu. Warto również trzymać ją z dala od przeciągów.

W okresie zimowym storczyki podlewamy mniej więcej co dwa tygodnie. Pomieszczenie, w którym stoją owe rośliny dobrze jest często wietrzyć. Świeże powietrze sprzyja kwiatkom.

Gwiazda betlejemska musi mieć stale wilgotną ziemię – podobnie jak grudnik. Uważamy przy tym, by nie przelać rośliny – w przeciwnym razie jej korzenie mogą zgnić. Ponadto warto zapewnić gwieździe betlejemskiej dobrze oświetlone stanowisko.

Azalię należy podlewać tak samo jak w przypadku gwiazdy betlejemskiej – ziemia musi być wilgotna, jednak nie powinna być mokra. Co więcej, dobrze jest pozbywać się przesuszonych kwiatów oraz stosować nawóz do roślin kwitnących (mniej więcej raz w miesiącu).

Te grzyby rosną nawet po przymrozkach. Boczniaki mają mnóstwo wartościPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas