Mokry trawnik w ogrodzie. Kosić czy nie kosić? "To nie ma sensu"

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Koszenie trawy, gdy ta jest mokra to nie najlepszy pomysł. Poznaj ogólne zasady pielęgnacji zdrowego trawnika.
Koszenie trawy, gdy ta jest mokra to nie najlepszy pomysł. Poznaj ogólne zasady pielęgnacji zdrowego trawnika.123RF/PICSEL

Dlaczego lepiej nie kosić trawy po deszczu?

  • Mokra trawa jest śliska i ma tendencję do przylegania, pokładania się, "leżenia" - trudno wtedy uzyskać idealnie równo skoszony trawnik. Prawie na pewno każde źdźbło będzie miało inną wysokość.
  • Tym samym, mokre źdźbła są lepkie i mogą zapychać mechanizm kosiarki. W ten sposób urządzenie traci swoją wydajność, a nawet jest bardziej narażone na usterki.
  • W kwestii bezpieczeństwa - koszenie mokrej trawy kosiarką spalinową może prowadzić do awarii sprzętu, ale też do porażenia prądem, gdy dojdzie do zamoczenia, zwarcia przewodu.
  • Mokra trawa po skoszeniu jest bardziej narażona na działanie chorób i szkodników. Zaatakowana przez nie, będzie słabsza, a więc bardziej narażona na zniszczenie.

Koszenie mokrej trawy a rodzaj kosiarki

Jaką trawę kosić - mokrą czy suchą?

  • Trawę najlepiej kosić rano lub późnym popołudniem, kiedy jej źdźbła są najbardziej elastyczne, sprężyste i poddają się ruchom kosiarki. Unikniesz w ten sposób rosy, ale też palącego słońca. 
  • W okresie intensywnego wzrostu, czyli wiosną i latem, trawę warto kosić co 7-10 dni. W chłodniejszych miesiącach, takich jak wczesna wiosna czy jesień, częstotliwość koszenia można zmniejszyć do co 2-3 tygodnie. Ale uwaga - ostatnie koszenie przeprowadź w okolicach października.
  • Wysokość cięcia - nigdy nie należy ścinać więcej niż 1/3, maksymalnie 1/2 długości źdźbła trawy w jednym koszeniu. Zbyt krótkie cięcie może osłabić trawnik, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób i chwastów oraz przerzedzenia murawy. Utrzymuj optymalną wysokość trawnika, tj. 4-6 cm. Latem może to być nawet 7 cm, co pozwoli zatrzymać więcej wody w glebie.
  • Ostre ostrza - urzymuj ostrza kosiarki w dobrym stanie. Tępe ostrza mogą powodować poszarpane cięcia, co sprawia, że trawa jest bardziej podatna na choroby.
  • Zmienność kierunku koszenia - aby uniknąć ugniatania trawy i tworzenia się kolein, zmieniaj kierunek koszenia przy każdej sesji. Dzięki koszeniu na zakładkę lub w przeciwnych kierunkach trawnik będzie równomiernie koszony i unikniesz zniekształceń.
  • Wyrzucanie skoszonej trawy - w okresie suszy skoszoną trawę można zostawić na trawniku, aby działała jak naturalny nawóz. W przypadku mokrej trawy mulczowanie się nie sprawdzi, dlatego lepiej ją zebrać, aby uniknąć tworzenia się grzybów i chorób.
Poznań: 94-latek walczy o jerzykiPolsat NewsPolsat News
Przejdź na