Mokry trawnik w ogrodzie. Kosić czy nie kosić? "To nie ma sensu"
Wielu posiadaczy ogrodów zgodzi się, że koszenie trawnika to nie tylko zwyczajny zabieg pielęgnacyjny. Dla ogromnej grupy osób to prawdziwy rytuał, który zaczyna się od... spoglądania w niebo celem oceny, czy pogoda jest odpowiednia, aby wyciągnąć kosiarkę. Nie jest to bezzasadne, ponieważ w wilgotne, deszczowe dni lepiej odpuścić sobie koszenie. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest i jakich zasad dobrze jest przestrzegać, gdy chcesz mieć soczyście zielony, gęsty i zdrowy trawnik.
Spis treści:
Dlaczego lepiej nie kosić trawy po deszczu?
Koszenie mokrej trawy to prawie zawsze zły pomysł. Nie jest zalecane używanie kosiarki, gdy trawnik jest mokry po deszczu, czy choćby wilgotny po wieczornej rosie. I dotyczy to zarówno kosiarek spalinowych, jak i elektrycznych. Można to oczywiście logicznie wytłumaczyć:
- Mokra trawa jest śliska i ma tendencję do przylegania, pokładania się, "leżenia" - trudno wtedy uzyskać idealnie równo skoszony trawnik. Prawie na pewno każde źdźbło będzie miało inną wysokość.
- Tym samym, mokre źdźbła są lepkie i mogą zapychać mechanizm kosiarki. W ten sposób urządzenie traci swoją wydajność, a nawet jest bardziej narażone na usterki.
- W kwestii bezpieczeństwa - koszenie mokrej trawy kosiarką spalinową może prowadzić do awarii sprzętu, ale też do porażenia prądem, gdy dojdzie do zamoczenia, zwarcia przewodu.
- Mokra trawa po skoszeniu jest bardziej narażona na działanie chorób i szkodników. Zaatakowana przez nie, będzie słabsza, a więc bardziej narażona na zniszczenie.
Koszenie mokrej trawy a rodzaj kosiarki
Koszenie mokrej trawy kosiarką elektryczną lub spalinową
Koszenie mokrej trawy kosiarką spalinową, jak i elektryczną jest odradzane. Powody wymieniliśmy wyżej, ale powtórzmy - każdy ze sprzętów, pracując na mokrej powierzchni może ulec awarii. I nie ma tu znaczenia sposób, w jaki jest on zasilany. Woda przewodzi prąd, co w połączeniu z elektryczną kosiarką może stanowić poważne zagrożenie dla użytkownika. Istnieje ryzyko porażenia prądem, zwłaszcza jeśli sprzęt jest źle zabezpieczony. Podobnie wygląda to w przypadku kosiarki spalinowej - koszenie nią mokrej trawy powoduje zapychanie urządzenia, utratę mocy i awarię. Poza tym, na mokrej trawie nietrudno o poślizgnięcie i bolesny upadek.
Koszenie mokrej trawy a kondycja trawnika
Oprócz ryzyka, jakie powoduje używanie kosiarki elektrycznej lub spalinowej na mokrej, śliskiej nawierzchni rodzi się jeszcze problem z utrzymaniem trawnika w dobrej kondycji. Przycinanie mokrych źdźbeł prawie zawsze oznacza dysproporcje w ich długości, czyli brak szans na uzyskanie jednolitego, idealnie gładkiego zielonego dywanu.
Jaką trawę kosić - mokrą czy suchą?
Wiesz już, że koszenie mokrej trawy nie jest rekomendowane bez względu na rodzaj i sposób zasilania kosiarki. Najlepiej jest kosić suchą trawę, przestrzegając przy tym kilku podstawowych zasad. Dotyczą one także warunków pogodowych, bo okazuje się, że tak samo jak duża wilgotność, tak i susza to zły czas na koszenie trawnika.
- Trawę najlepiej kosić rano lub późnym popołudniem, kiedy jej źdźbła są najbardziej elastyczne, sprężyste i poddają się ruchom kosiarki. Unikniesz w ten sposób rosy, ale też palącego słońca.
- W okresie intensywnego wzrostu, czyli wiosną i latem, trawę warto kosić co 7-10 dni. W chłodniejszych miesiącach, takich jak wczesna wiosna czy jesień, częstotliwość koszenia można zmniejszyć do co 2-3 tygodnie. Ale uwaga - ostatnie koszenie przeprowadź w okolicach października.
- Wysokość cięcia - nigdy nie należy ścinać więcej niż 1/3, maksymalnie 1/2 długości źdźbła trawy w jednym koszeniu. Zbyt krótkie cięcie może osłabić trawnik, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób i chwastów oraz przerzedzenia murawy. Utrzymuj optymalną wysokość trawnika, tj. 4-6 cm. Latem może to być nawet 7 cm, co pozwoli zatrzymać więcej wody w glebie.
- Ostre ostrza - urzymuj ostrza kosiarki w dobrym stanie. Tępe ostrza mogą powodować poszarpane cięcia, co sprawia, że trawa jest bardziej podatna na choroby.
- Zmienność kierunku koszenia - aby uniknąć ugniatania trawy i tworzenia się kolein, zmieniaj kierunek koszenia przy każdej sesji. Dzięki koszeniu na zakładkę lub w przeciwnych kierunkach trawnik będzie równomiernie koszony i unikniesz zniekształceń.
- Wyrzucanie skoszonej trawy - w okresie suszy skoszoną trawę można zostawić na trawniku, aby działała jak naturalny nawóz. W przypadku mokrej trawy mulczowanie się nie sprawdzi, dlatego lepiej ją zebrać, aby uniknąć tworzenia się grzybów i chorób.
Nie ma sensu kosić trawy po deszczu - poczekaj aż przeschnie, a źdźbła odzyskają sprężystość. W ten sposób nie tylko uzyskasz równomierną wysokość murawy, ale też ochronisz swoją kosiarkę przed ewentualnymi usterkami. To rozsądne nie tylko ze względu na zdrowy, piękny wygląd trawnika, ale też Twoje bezpieczeństwo.
Przeczytaj także: