Kiedy przycinać lawendę i jak ją pielęgnować, by długo i obficie kwitła?

Lawenda to popularna wieloletnia krzewinka, uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. Jest odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne i mało wymagająca, dlatego nadaje się nawet dla początkujących ogrodników. Jak pielęgnować lawendę? Kiedy ją przycinać, by była efektowna i długo kwitła?

  • Lawenda pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, od lat jednak z powodzeniem uprawiana jest w wielu innych zakątkach świata, również w Polsce. 
  • Obsiane nią pola w okresie kwitnienia zachwycają kolorem oraz intensywnym zapachem. 
  • Nie dziwi więc, że wiele osób sadzi ją w swoich ogrodach i na balkonach. Jak dbać o lawendę?

Lawenda w ogrodzie i domu. Co lubi ta roślina?

Lawenda to zimozielona krzewinka o wysokości sięgającej maksymalnie 50 cm. Posiada długie, omszone liście oraz bardzo efektowne kwiatostany. Występuje w wielu odmianach, które kwitną na różne kolory - różowy, fioletowy, a nawet biały. 

Reklama

W Polsce najpopularniejsza jest lawenda wąskolistna o intensywnej, fioletowej barwie. Roślina ta posiada również bardzo charakterystyczny, przyjemny zapach - zawarte w niej olejki eteryczne wabią owady miododajne, odstraszają natomiast  komary i meszki

Zasadzona w ogrodzie lub na balkonie w naturalny sposób ułatwi walkę z tymi insektami. 

Okres kwitnienia lawendy trwa od połowy czerwca do września. Dobrze prezentuje się samodzielnie oraz w wielu kompozycjach - można łączyć ją z innymi kwitami lub niewielkimi krzewinkami, takimi jak np. bukszpan

Często stanowi element ogrodów utrzymanych w stylu angielskim lub prowansalskim. Stanowi również efektowne wykończenie balkonu.

Uprawa lawendy. Co lubi, co ile podlewać?

Lawenda wąskolistna jest bardzo wytrzymałą rośliną o niewielkich wymaganiach. W naturalnym środowisku porasta mało urodzajną, skalistą glebę, dlatego poradzi sobie w niemal każdych warunkach. 

Najlepiej czuje się na ciepłych i dobrze nasłonecznionych stanowiskach, osłoniętych od intensywnego wiatru

Dobrze znosi okresy suszy, nie toleruje jednak zalewania korzeni. Zbyt częste lub intensywne podlewanie może doprowadzić do zniszczenia rośliny. Lubi dobrze przepuszczalną glebę - optymalne będzie dla niej podłoże o pH 6,5- 7,5. Sadząc lawendę w ogrodzie lub w donicach na balkonie najlepiej wzbogacić ziemię dodatkiem drobnego żwirku czy grysu. 

Lawenda nie wymaga nawożenia, jesienią można jednak rozłożyć na rabatkach kompost. 

Kiedy i jak przycinać lawendę?

Pielęgnacja lawendy nie należy do czasochłonnych ani skomplikowanych. Jednak aby dobrze rosła i obficie kwitła, należy zadbać o jeden, bardzo ważny dla tej rośliny zabieg. Jest nim przycinanie lawendy. Powinno się ono odbywać dwa razy w roku. 

Pierwsze z nich przypada na wiosnę i ma na celu usunięcie obumarłych części rośliny. Drugie natomiast należy wykonać w lecie, po zakończonym kwitnieniu (najczęściej moment ten przypada na połowę sierpnia). Dzięki temu lawenda zachowa efektowny kształt, jej pędy będą grubsze i gęste, a do tego będzie lepiej i bardziej obficie kwitła. Przycinanie lawendy w wakacje sprawia, że często wypuszcza ona kwiaty po raz drugi jesienią.

Nie należy jednak zwlekać z tym zabiegiem - jeśli roślina zostanie przycięta zbyt późno, może to ją osłabić i utrudnić zimowanie.

Zimowanie lawendy. Czy roślina jest mrozoodporna?

Lawenda wąskolistna to wieloletnia krzewinka. Jest mrozoodporna i bardzo dobrze radzi sobie w temperaturze sięgającej nawet -20 stopni Celsjusza. Jako roślina zimozielona wymaga jednak jednak  okrycia na zimę. Można do tego wykorzystać gałązki lub słomę.

Czytaj również:

Piękne i niebezpieczne krzewy - jak uprawiać oleandry?

Lawenda - dużo więcej niż piękny zapach

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lawenda | Ogród
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy