Karczownik, nornica, mysz polna. Jak rozpoznać gryzonie w ogrodzie?

Widok gryzonia w ogrodzie może nas nieźle przestraszyć. Warto pamiętać, że nie zawsze należy się ich bać lub z nimi walczyć. Kilka z nich może pomóc nam w walce ze szkodniki. Poznaj, po czym rozpoznać najczęściej występujące zwierzęta w ogrodzie. Czy wiesz, jak zwalczyć je naturalnymi sposobami?

W jaki sposób pozbyć się szkodników?
W jaki sposób pozbyć się szkodników?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak rozpoznać karczownika w ogrodzie?

Karczownik ziemnowodny to całkiem spory gryzoń. Jego ciało może osiągać wraz z głową długość ok. 15-25 cm. Ma szeroką i grubą głowę z małymi oczami i uszami. Futerko na grzbiecie przybiera barwę ciemnobrunatną, a na brzuchu jest szare.

Karczownika często przebywa blisko zbiorników wodnych
Karczownika często przebywa blisko zbiorników wodnych123RF/PICSEL

Karczownik jest aktywny przez cały rok, a największą aktywność wykazuje nocą. Kobie systemy korytarzy z gniazdami i spiżarniami, które w odróżnieniu od kreta w przekroju są owalne. Mogą nawet osiągać kilkanaście metrów.

Głównym pożywieniem karczownika w sezonie wiosenno-letnim staja się korzenie, kłącza, bulwy oraz cebule roślin uprawnych. Najbardziej lubią marchew, selery oraz topinambur.

Jak wygląda nornica?

Nornica może sprawiać wiele problemów w ogrodzie
Nornica może sprawiać wiele problemów w ogrodzieHanna KnutssonFlickr.com, CC BY 2.0

W Polsce można spotkać jedynie nornicę rudą, która czasem określana jest jako polna. Jej tułów ma długość ok. 10 centymetrów, a jej futerko ma brązowo-rudawy odcień.

Nornica jest mniejsza niż mysz i ma od niej grubsze futerko. W odróżnieniu od myszy polnej nie znajduje się na nim pasek.

Wiele ogrodników myli nornicę z ryjówką. Ryjówka to niewielki ssak, którego od nornicy odróżnia głównie kolor futerka — jej jest czarne. Warto o tym pamiętać, ponieważ ryjówki są niezwykle pożyteczne oraz objęte częściową ochroną. Pomagają ogrodnikom, poprzez zjadanie ślimaków oraz owadów.

Nornice żywią się nasionami, bulwami oraz cebulami kwiatowymi. Drążą tunele w ściółce oraz potrafią wspinać się po pniach i gałęziach drzew, oraz krzewów.

Jesień to pora roku, w której myszy najczęściej szukają schronienia w ludzkich domach
Jesień to pora roku, w której myszy najczęściej szukają schronienia w ludzkich domach123RF/PICSEL

Czym się różni mysz polna od domowej?

Obecność myszy jest niezwykle uciążliwa. Gryzonie nie tylko żerują na naszych uprawach, ale także z początkiem jesieni i chłodnych temperatur mogą zagnieżdżać się w domach. Szczególnie zabudowania w okolicy pól i lasów są narażone na niszczącą działalność. Myszy mogą przegryzać kable, żerować na domowych zapasach oraz podgryzać meble i ściany.

Mysz domowa najbardziej aktywna jest w nocy. Ma szare futerko, które może przechodzić w żółty oraz biały brzuch. Nie gromadzi zapasów na zimę, a najbardziej aktywna jest w nocy.

Nie należy mylić myszy domowej z polną. Ta druga zamieszkuje łąki i pola. Raczej nie pojawia się w domach. Zwykle żeruje w ciągu dnia. Wyróżnia ją specyficzne umaszczenie. Jej ciało jest żółtobrązowe, a wzdłuż kręgosłupa ciągnie się czarny pasek.

Jak uchronić uprawy od szkodników?

Aby pozbyć się gryzoni i uchronić swoje uprawy, można zainwestować w pomoc naturalnych wrogów małych zwierząt. Doskonale poradzi sobie z nimi kot. W ogrodzie możemy także postawić tyczki z poprzeczką, które posłużą jastrzębią i myszołowom jako zasiadka. W zakątkach ogrodu można także przygotować stos gałęzi lub kamieni. Będą one schronieniem dla łasicy, kuny oraz tchórza.

Do łapania gryzoni mogą nadać się pułapki rurowe. Wystarczy włożyć do niej kawałek przynęty i postawić ją w korytarzu gryzonie lub blisko upraw. Schwytane zwierzątko należy wynieść daleko od ogrodu i wypuścić.

Łasica to naturalny wróg gryzoni
Łasica to naturalny wróg gryzoni123RF/PICSEL

Uprawy lub działkę można ogrodzić za pomocą siatki o drobnych oczkach. Należy wkopać ją na minimum pół metra w ziemię. Skutecznie uniemożliwi gryzoniom przejście.

Gryzonie można także odstraszać na odległość. Posłuży nam do tego specjalne urządzenie, które wytwarza dźwięki oraz wibracje nieprzyjemne dla drobnych zwierząt. Skutecznie zniechęcą je do przebywania w naszym ogrodzie.

Dobrym sposobem jest także użycie zapachów do odstraszenia gryzoni. Czosnek, korona cesarska, wilczomlecz oraz bez to tylko niektóre rośliny, których woń będzie nieprzyjemna dla drobnych zwierząt. W przypadku nornic może sprawdzić się także cynamon - wystarczy, że będziesz sypać go do tuneli nornic.

Zobacz także:

Ile ważą nasze miasta? Niektóre mogą się zapadaćINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas