Jest czerwony, wygląda jak pająk i wchodzi do domów

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Nie gryzie, nie kąsa, ani ma jadu. Drobny czerwony roztocz, który często spotykany jest na elewacjach domu, może nam sprawić nie lada kłopot. Lądzień czerwonatka, bo tak się nazywa, jest przydatny w walce ze szkodnikami, jednak kiedy wejdzie do domu, może zacząć się mnożyć. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić i odstraszyć go od szukania schronienia w mieszkaniu.

Lądzień czerwonatka pojawia się najczęściej na polach, w parkach, ale coraz częściej również na elewacjach budynków, na balkonach i tarasach
Lądzień czerwonatka pojawia się najczęściej na polach, w parkach, ale coraz częściej również na elewacjach budynków, na balkonach i tarasachBIOSEast News

Czerwony robak? To lądzień czerwonatka

Lądzienie z wyglądu przypominają pajęczaki. Nie mają jednak z pająkami nic wspólne. Drobne czerwone żyjątka to rodzaj roztoczy. Maksymalnie mogą mierzyć 4 mm. Mają okrągły tułów, dwie pary odnóży, szczękoczułki oraz szczękonóżki.

Należy uważać, przy pozbywaniu się ich. Kiedy lądzień zostaje zgnieciony, wypuszcza intensywnie czerwoną substancję, która zawiera hemolimfy, czyli barwnik z grupy karotenoidów. Jest praktycznie niemożliwe, aby usunąć go z tkanin i materiałów.

Czy lądzienie są niebezpieczne?

Lądzienie nie są groźne dla człowieka, ani dla zwierząt. Nie mają jadu, nie gryzą, ani nie kąsają. Co więcej, uznaje się je za pożyteczne. Mogą stanowić ochronę roślin w naszym ogródku. Żywią się szkodnikami roślin, takimi jak np. mszyce.

Ich największą wadą jest to, że niesamowicie szybko się rozmnażają. Kiedy wejdą do domu, mogą w szybkim tempie stworzyć całą kolonię, której trudno będzie się pozbyć. W takiej sytuacji domownicy mogą być skazani na zamówienie usługi dezynsekcyjnej.

Dlatego tak ważne jest odstraszanie lądzieni od wchodzenia do domu oraz szybkie działanie, kiedy zauważymy pierwsze okazy.

Lądzień czerwonatka — jak go zwalczyć?

Lądzień czerwonatka jest sprzymierzeńcem leśników
Lądzień czerwonatka jest sprzymierzeńcem leśnikówFacebook @LasyPaństwowe123RF/PICSEL

Najlepsze sposoby na odstraszenie lądzieni czerwonatków są naturalne. Roztocze nie lubią roślin o intensywnym zapachu. Z tego powodu okolice okien oraz drzwi wejściowych i tarasowych warto obsadzić takimi ziołami, jak lawenda, rozmaryn, kocimiętka oraz złocień. Ich mocny aromat zniechęci lądzienie od przesiadywania w okolicach wejść do domu.

Doskonale sprawdzi się także oprysk. Aby go przygotować, wystarczy zmieszać ze sobą ocet i wodę w proporcji 1:2. Do roztworu można również dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Za pomocą butelki z atomizerem spryskujemy miksturą balkon, ramy okien, parapety oraz miejsca, na których lądzienie lubią przesiadywać. Zabieg warto powtarzać co kilka dni, aby mieć pewność, że roztocze nie wrócą.

Zobacz także:

Oscypek, czyli tatrzański skarb produkowany przez polskich góraliPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas