Jeden błąd grzybiarza i 500 złotych mandatu. Lepiej tego nie rób
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Do lasu wyjeżdżamy pobiegać, na spacer, na grzyby, pooddychać świeżym powietrzem. Większość z nas nie ma szczęścia mieszkać pod lasem. Wsiadamy więc w auto i... No właśnie. Czy można wjeżdżać samochodem do lasu, czy też grozi za to mandat? I gdzie zaparkować auto podczas takiej wycieczki? Przeczytaj, bo błąd może sporo kosztować.
Spis treści:
Czy można wjeżdżać samochodem do lasu? Przepisy są jasne
Do lasu nie można wjeżdżać samochodem. Mówi o tym wyraźnie 5. rozdział Ustawy o lasach.
Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
W Polsce dróg publicznych przebiegających przez lasy jest około 50 tys. km. Teoretycznie są to drogi, którymi można wjechać do lasu. Nie zawsze są jednak odpowiednio oznaczone. Lepiej więc nie wjeżdżać do lasu samochodem w miejscach, gdzie nie ma wyraźnych znaków dopuszczających ruch aut.
Jaki mandat grozi za wjazd samochodem do lasu?
Za wjazd samochodem do lasu można dostać mandat. Może go nam wręczyć strażnik leśny, ale również pracownik służby leśnej z uprawieniami strażnika. Mają oni prawo zatrzymać pojazd i wylegitymować kierowcę, a także nałożyć na niego grzywnę. Takiej osobie należy na miejscu pokwitować odebranie mandatu.
Od chwili poręczenia odbioru ukarany ma 7 dni na zapłacenie kary na konto, którego numer widnieje na blankiecie. Wysokość mandatu za wjazd samochodem do lasu to od 20 do 500 zł. Konkretną kwotę ustala strażnik leśny udzielający kary.
Co z parkowaniem w lesie? Można czy nie?
Logika podpowiada, że skoro nie można wjeżdżać do lasu samochodem, nie można w nim również parkować. Co więcej, nie w każdym miejscu pod lasem można zostawić auto.
W lesie możliwe jest parkowanie tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Są to przeważnie parkingi obrzeżach terenów leśnych ze znakiem D-18 (biała litera P na niebieskim tle) lub OB032 (biała litera P na zielonym tle z dopiskiem Parking Leśny).
Każde nadleśnictwo ma obowiązek wyznaczenia na swoich terenach leśnych miejsc do parkowania. Ich mapę można znaleźć na stronie www.lasy.gov.pl.
Źródła: lasy.gov.pl., Ustawa o lasach
Czytaj też: