Kwiaty w domu, które kwitną przez cały rok. Z nimi zawsze będzie kolorowo

Kiedy za oknem jest szaro i ponuro, nasz nastrój ratują kwiaty. Rośliny cieszą nasze oko kolorami i poprawiają nam humor. Jakie kwiaty będą kwitnąć nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią czy zimą?

Kalanchoe to roślina, która kwitnie przez cały rok
Kalanchoe to roślina, która kwitnie przez cały rokPexels.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wprowadzenie kolorowych kwiatów do naszego wnętrza to dobry pomysł na ożywienie go. Rośliny mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Ich obecność nie tylko poprawia jakość powietrza w domu, ale także nas relaksuje. Dlatego warto zainwestować w te rośliny. Ich kolorowe kwiaty sprawią, że wnętrze nie będzie nudne, a my będziemy się w nim lepiej czuli.

Kalanchoe

Kalanchoe to sukulent. Najczęściej kwitnie w zimie. Jego zaletą są nie tylko kwitnące pąki, ale także pędy. Charakteryzuje się grubymi, intensywnie zielonymi liśćmi w owalnym kształcie. Jego kwiaty są drobne i występują w postaci gęstych baldachogron. Dostępne są w wielu barwach.

Kalanchoe najlepiej czuje się na jasnych stanowiskach, w temperaturze od 15 do 21 st. C. Dodatkową zaletą tej rośliny jest to, że dobrze znosi suche powietrze w mieszkaniu i nie trzeba jej podlewać zbyt często. Zbyt duża ilość wody może jej bardziej zaszkodzić niż susza.

Anturium

To roślina pochodząca z klimatu tropikalnego. Jej kwitnienie nie jest powiązane z porami roku. Dlatego swoimi kwiatami może nas zachwycać przez cały rok.

Jej kwiatostan nie robi dużego wrażenia. To liść o innej barwie, który otacza kolbę kwiatu, sprawia, że roślina wygląda efektownie.

Zależnie od tego, jak dużą roślinę potrzebujemy w naszym domu, możemy wybrać anturium Andrego, które jest większe lub Scherzera, które jest mniejsze.

Kalamondyna

Kalamodyna to miniaturowa pomarańcza. W okresie letnim można ją wystawić na taras, a zimą cieszyć się nią w domu. Kwitnie o różnych porach roku. Ma białe drobne kwiatki, które później przeradzają się w małe owoce pomarańczy. Przez ich bardzo kwaśny smak, są jedynie ozdobą. Kiedy owoce dojrzeją i opadną, kolejne kwiaty pojawiają się prawie od razu.

Roślina, tak jak inne cytrusy potrzebuje dużo słońca. Najlepiej odnajdzie się na nasłonecznionym parapecie. Lubi powietrze o wysokiej wilgotności. Dobrze zniesie chłodniejsze temperatury w granicach od 10 do 15 st. C.

Storczyk o bogatych kwiatostanach to Cymbidium
Storczyk o bogatych kwiatostanach to CymbidiumPexels.com

Cymbidium

Cymbidium to rodzaj storczyka, który wyróżnia się tym, że jego kwiaty bardzo długo się utrzymują zarówno zimą, jak i wiosną. Kwiaty pojawiają się formie kłosów kwiatowych. Liście rośliny są długie i wąskie.

Storczyk będzie się dobrze rozwijał w jasnych pokojach o temperaturze od 16 do 21 st. C. Kwiaty będą się utrzymywać dłużej i pojawiać w większej ilości, jeśli zadbamy o regularne nawożenie rośliny.

Wilczomlecz lśniący nie będzie odpowiedni do domu ze zwierzętami domowymi
Wilczomlecz lśniący nie będzie odpowiedni do domu ze zwierzętami domowymiPexels.com

Wilczomlecz lśniący

Jedną z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych jest wilczomlecz lśniący. Kwitnie przez cały rok i charakteryzuje się różowymi kwiatami, które utrzymują się przez długi czas. To roślina, której pędy pokryte są ostrymi kolcami. Jest to także trująca roślina. Nie będzie dobrym wyborem dla osób, które mają zwierzaki domowe.

Wilczomlecz lubi nasłonecznione miejsca o średniej temperaturze. Do nawożenia przyda się nawóz do sukulentów i kaktusów. Roślinę nie należy podlewać zbyt często.

Fiołek afrykański idealnie nada się na kuchenny parapet
Fiołek afrykański idealnie nada się na kuchenny parapetPexels.com

Fiołek afrykański

To stosunkowo mała roślina, która charakteryzuje się kwiatami w kolorze białym, fioletowym, różowym. Ich liście mają głęboki zielony odcień i są pokryte meszkiem. To jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych spośród tych, które kwitną przez cały rok.

Fiołki afrykańskie są bardzo wrażliwe na zimno. Należy uważać, aby nie narażać ich na przeciągi i nagłe spadki temperatury. Warto pamiętać, aby nie przelewać rośliny i nie moczyć jej liści. Najlepiej jest podlewać roślinę przez podstawkę pod doniczką.

Zobacz także:

Obcy są wśród nas. Gatunki inwazyjne w PolscePrzemysław BiałkowskiProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas